https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/lide-se-stehuji-z-mest-na-venkov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Lidé se stěhují z měst na venkov

11.12.2004 | ČESKÉ BUDĚJOVICE | MF Dnes
Stále více lidí z měst se pokouší žít na venkově. Tvrdí, že jim změna přinesla víc volnosti, lepší obzory a také půvabnější Vánoce.
 
Jednatřicetiletá Erika Suchanová se s manželem přestěhovala do vesnice Stříbřec na Jindřichohradecku před devíti lety z Prahy. Rodina má tři chlapce ve věku od dvou do deseti let. „Našla jsem na vesnici harmonii a zklidnění života.A Vánoce? Už od listopadu pracujeme na výzdobě domku. Sušíme šípky, pleteme věnečky, zavařujeme ovoce. To bychom v Praze v bytě nemohli,“ popsala žena.

V jižních Čechách žijí stovky rodin, které se přestěhovaly na venkov z měst. Na desítky je dokonce těch, kteří objevují v této formě bydlení určitou filozofii, ke které se hlásí. Tito lidé se sdružili do společnosti Venkovská idyla, jejímž smyslem je o sobě vědět a vyměňovat si zkušenosti. Ještě přísnější zásady vyznávají zastánci alternativního způsobu života ze společenství Letokruh.

Změnu životního stylu každý nevydrží

K Venkovské idyle se hlásí Erika Suchanová i její manžel. „Na venkově máme na sebe více času jako rodina. Pěstujeme si zeleninu a ovoce. Jediné, co nás mrzí, je vztah místních lidí k nám. Není to ono, pořád se na nás dívají jako na naplaveninu,“ uvedla Suchanová. Lepší vztahy mají podle ní děti, které si spolu na vesnici normálně hrají, ať jde o bývalé Pražany nebo místní. Pět let už žije na jihočeském venkově i jednačtyřicetiletá Ivana Jungmannová z Třešňového Újezdce na Prachaticku. Původně pochází z Ostravy, její manžel z Prahy. „Učíme se od venkovanů a oni od nás. Sbližujeme se například v hospodě,“ tvrdí Ruda Belec. „Vánoce jsou i o tom, že si sami přineseme stromeček. Manžel také vždycky pletl adventní věnce, ale letos na ně neměl čas,“ uvedla Jungmannová.

Některé rodiny jdou se životem v přírodě až tak daleko, že nemají ani televizi. Neuvidí na Vánoce pohádky Mrazík, Byl jednou jeden král, ale zároveň jim nevymývají mozky televizní reklamy. „Nepotřebuji televizi. Vánoce trávím hlavně se zvířaty, o které se musím starat jako každý jiný den,“ tvrdí Robert Blíženec bydlící na samotě u Horní Stropnice. Před deseti lety se přestěhoval na venkov z města. Chová koně, ovce, krávy a kozy a zaměstnává deset lidí ve firmě, která se stará o rezervace Tereziino údolí a Žofínský prales. Na farmě žije s přítelkyní. „Co dělám na Štědrý den? Popřeju zvířatům a dám jim krmení. Máme doma jen takový maličký stromeček,“ řekl.

Televizi odmítá také rodina šumavského spisovatele Ivo Stehlíka, která žije na samotě v Brixových Dvorech u Volar. Čtyřicetiletý důlní inženýr se věnuje i řezbařině a pracuje jako dřevorubec.

Princip dobrovolné skromnosti, který vyznávají někteří novodobí venkované, si zkusila i ředitelka občanského ekologického sdružení Rosa Zuzana Guthová. Doktorka přírodních věd původem Pražačka žila sedm let v malé jihočeské vísce Desky u Kaplice, dnes bydlí v Borovanech.

Lidé podle ní často vidí život na venkově až moc idylicky, ale nakonec zjistí, že změnu nevydrží. „Jde o to, přijmout nový život se vším všudy. Další lidé zase volí způsob bydlení na vesnici a práci ve městě. Prostě do zaměstnání dojíždějí autem,“ uvedla. Lidí, kteří ale vyznávají důsledně alternativní život, například tím, že se sami zásobují potravinami, odmítají civilizaci.

Průzkum: Lidi to táhne na venkov

Průzkum kolem stěhování lidí z měst na venkov zpracovali sociologové z Centra pro výzkum veřejného mínění. Zjistili, že 43 procent lidí upřednostňuje bydlení ve městě a jednačtyřicet na venkově. Výsledek je odpovědí na otázku, kde by lidé nejraději bydleli. „Naprostá většina obyvatel měst jsou u nás pořád lidé, kteří v předchozí nebo předpředchozí generaci pocházeli z venkova a mají tam kořeny,“ míní sociální ekolog Bohuslav Blažek.
Městští lidé se podle něho právě proto vracejí na venkov alespoň o víkendech a někdy na důchod.

Podobný průzkum uskutečnili také Britové. Těm ale vyšlo, že trend stěhování z měst na venkov v posledních letech ustal. Stěhování z města na venkov a opačně z venkova do měst je podle britského listu The Daily Telegraph dnes půl na půl.

reklama

 
Antonín Pelíšek

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist