http://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/harrachove-slava-hrabeciho-hospodareni-a-krajina-zapadnich-krkonos
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Harrachové – sláva hraběcího hospodaření a krajina západních Krkonoš

26. září 2017 (úterý) 17:30 - 19:00 Liberecký kraj
Přednášky a diskuse
Harrachové získali v roce 1632 panství Branná s polovinou města Jilemnice. Důsledky třicetileté války i nevelká rozloha panství neumožňovaly výraznější ekonomický rozmach. Ten nastává teprve po roce 1701, kdy Ferdinand Bonaventrura hrabě z Harrachů kupuje jilemnické panství a spolu s Brannou tak vytváří rozsáhlé dominium. To potom prochází velmi strmým hospodářským vzestupem, jehož výsledků zčásti využíváme dodnes. I když v Krkonoších nemohli budovat komponovanou krajinu, na její tváři se výrazně podepsali. Navíc stavbami kostelů v 18. století, zejména kostela sv. Vavřince v Jilemnici, přinesli do kraje umělecké podněty, jejichž plody oceňujeme a chráníme dodnes.
Přednáší Jan Luštinec.
Místo konání | Jilemnice. Krkonošské muzeum, zámek.
Pořádá | Správa KRNAP a NPÚ, http://www.krnap.cz Jana Krausová
e-mail: jkrausova@krnap.cz  tel.: 481 543 041  
Související odkazy: http://www.facebook.com/krkonosskemuzeum http://www.npu.cz http://akce.krnap.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist