http://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/projdete-se-s-nasim-odbornikem-po-zahrade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Projděte se s naším odborníkem po zahradě

9. června 2016 (čtvrtek) - 20. října 2016 (čtvrtek) Praha
Přednášky a diskuse, Výstavy a veletrhy
Chcete se o rostlinách v botanické zahradě dozvědět zajímavé a užitečné informace? Přidejte se k našim odborníkům, kteří o flóře poutavě vypráví, a užijte si s nimi procházku. Ve čvrtek 9. 6. od 16 hodin na vás rostliny Středomoří s Petrem Hanzelkou. Sraz je u jižního vchodu.
Sejdeme se vždy v 16 hodin, a to podle místa, které najdete v tabulce. Termíny se mohou kvůli počasí změnit, proto sledujte náš web.

FM = Fata Morgana; JV = jižní vchod; SV = severní vchod

9. 6. Rostliny Středomoří s Petrem Hanzelkou (JV)

Zimovzdorné druhy středozemních rostlin patří mezi velmi perspektivní zahradní rostliny. Velmi dobře snášejí letní přísušky a lze je použít do výsadeb, které nevyžadují (nebo pouze minimálně) doplňkovou závlahu. V červnu nakvétá celá řada druhů. K těm nejatraktivnějším patří levandule lékařská (Lavandula angustifolia), šalvěj lékařská (Salvia officinalis), santoliny (Santolina), cist vavřínolistý (Cistus laurifolius), mavuň červená (Centranthus ruber) aj.

16. 6. Zimuvzdorné kaktusy a juky s Eduardem Chvostou (SV)

23. 6. Léčivé rostliny s Jarmilou Skružnou (JV)

Na svatého Jána otevírá se k létu brána. Na svatého Jana není noc žádná.

Léčivé rostliny sbírané na sv. Jána mají zvláštní léčivou moc. Které druhy se v době kolem letního slunovratu tradičně sbírají? Proč se o svatojánské noci pálí ohně a vatry? Jak se stele svatojánská postýlka? Pojďme společně uvít svatojánský věnec a povídat si o účincích léčivých bylin.

30. 6. Denivky, kaly a lilie s Ivetou Bulánkovou (SV)

Provázení bude věnováno atraktivním sbírkám denivek, kal a lilií. Sbírka denivek patří mezi největší v Evropě, dosahuje počtu 1000 taxonů a v naší zahradě ji můžete vidět ve dvou expozičních plochách. Sbírky kal a lilií jsou vysázeny v nádobách jako součást mobilní zeleně. Setkání bude věnováno historii pěstování a vývoji šlechtění. Dále si povíme o jejich nárocích na pěstování, chorobách a škůdcích a vše potřebné k úspěšnému pěstování těchto zajímavých rostlin.

7. 7. Hortenzie s Tomášem Vencálkem (JV)

V létě už mnoho výrazných dřevin nekvete, až na hortenzie. Jsou po staletí oblíbeny hlavně v Japonsku. Do Evropy se dostaly až v 18. století. Rychle získaly na oblibě, zejména kultivary hortenzie velkolisté. V naší zahradě jich máme přes 60! Pěstujeme i jiné druhy, hortenzii stromečkovitou, hortenzii latnatou nebo hortenzii popínavou.

14. 7. Užitkové rostliny ve Fata Morganě s Klárou Lorencovou (FM)

Při průchodu skleníkem Fata Morgana se seznámíme s vybranými druhy cizokrajných užitkových rostlin. Prohlédneme si zblízka druhy, které lidem v exotických krajích poskytují potravu, textilní vlákna, barviva, léčiva či jedy. Také se dozvíme, k jakým zajímavým účelům se ve své domovině užívají některé u nás běžněji pěstované pokojové rostliny. Provázení je doplněno o ukázky přírodnin či výrobků z exotických užitkových rostlin.

21. 7. Letní trvalky s Petrem Hanzelkou (JV)

Léto patří především vyšším, záhonovým trvalkám jako jsou plamenky (Phlox paniculata), zápleváky (Helenium), zavinutky (Monarda), třapatkovka (Echinacea). V botanické zahradě je k vidění mnoho desítek odrůd těchto klasických zahradních trvalek, ale samozřejmě také mnohé další, které příliš běžné nejsou (např. krvavce, šišák šedý aj.). Tyto, a mnohé další uvidíme při letní prohlídce trvalkových sortimentů v Ornamentální zahradě.

4. 8. Letničky s Alenou Novákovou (JV)

Na centrálním záhonu uprostřed Ornamentální zahrady je k vidění bezmála 500 taxonů letniček. Mezi nimi nejvíce upoutávají pozornost méně tradiční druhy, jako jsou jednoleté trávy nebo okrasné formy zelenin – mangoldy, artyčoky a kapusty. Při procházce mezi letničkami nevynecháme ani „nestory“ zahrádek, k nimž bezesporu patří slunečnice (Helianthus), krásenky (Cosmos), čínské astry (Callistephus), ostálky (Zinnia) či petúnie (Petunia). Povíme si o současných trendech v jejich šlechtění a ukážeme si nejžhavější novinky v sortimentu.

1. 9. Procházka po vinici sv. Kláry s Martinem Beránkem (JV)

Vinice svaté Kláry je od roku 1995 nedílnou součástí Botanické zahrady. Při provázení se na skok navrátíme do historie, která sahá až do 13. století a následně se seznámíme na vinohradnické naučné stezce s pěstováním révy vinné, dále s odrůdovou skladbou, které je na zdejší vinici velmi pestrá (cca 110 odrůd), následně s historickými předměty, které jsou na vinici umístěny a na nichž se víno vyrábělo v dřívějších dobách a na závěr provázení se seznámíme s výrobou vína v současnosti.

15. 9. Podzimní trvalky s Petrem Hanzelkou (JV)

I podzimní zahradu mohou zdobit květy celé řady atraktivních trvalek. Asi nejznámější jsou samozřejmě podzimní hvězdnice (Aster) a listopadky (Chrysanthemum). Setkáme se ale také s jinými druhy, které zatím nejsou v zahradní tvorbě příliš běžné (např. východoasijské hvězdnice a kalimerisy nebo severoamerický Chrysopsis). Podzim je rovněž obdobím, kdy zahrady zdobí svými barevnými listy nebo také květenstvími celá řada vytrvalých trav. Jde zejména o ozdobnice (Miscanthus), dochany (Pennisetum) a také celou řadu méně známých, ale velmi hezkých trav původem ze severoamerických prérií (Bouteloua,Sporobolus, Andropogon aj.).

22. 9. Vodní světy s Martinem Dvořákem (FM)

Během kurátorského provázení nazvaného „Vodní světy“ návštěvníkům představíme život pod hladinou ve sladkovodních tropických a subtropických biotopech.

Po průchodu podzemní štolou ze sukulentní části skleníku se návštěvníkům otevře pohled na podvodní život v našem akváriu. Na pravé straně jsou ryby a rostliny z Asie a Afriky, na levé z nového světa. V asijsko-africké části nás na první pohled zaujmou majestátní sumečci žraločí nebo krásně zbarvení hrotočelci. Americké části rybí osádky dominují skoro metrové Arowany dvojvousé nebo hejno skalár amazonských. Tyto nápadné ryby jsou doplněny množstvím menších, jejichž celkový počet dosahuje momentálně víc jak 4000 kusů rybek v několika desítkách druhů.

Ve skleníku Fata Morgana jsou ale i další místa, kde můžeme spatřit zajímavé ryby. Ve spodní části potoka můžeme zahlédnout veslonosy americké – zvláštní prehistorickou chrupavčitou rybu, která podobně jako velryby získává potravu filtrováním vody přes jemné kostice. V jezírku pod vodopádem potom můžeme zahlédnout plodožravé piraně nebo jihoamerické „kachní sumce“ – anténovce tygří , kteří v přírodě dorůstají do víc jak dvoumetrové délky.

6. 10. Podzimní barvy dřevin s Tomášem Vencálkem (JV)

Dřevo, jak jednoduché a jasné slovo, přitom tak jedinečný a důležitý materiál, který doprovází člověka od narození až do smrti. Co je to vlastně dřevo? A jak se liší od kůry, nebo bambusu? Z jakých dřevin se získává běžně, a z jakých je naopak vzácně? Má své rekordy? Jakou technikou se hodnotí a zpracovává? Mnoho otázek, na které dá naše výstava odpovědi…

20. 10. Užitkové rostliny ve Fata Morganě s Klárou Lorencovou (FM)

Při průchodu skleníkem Fata Morgana se seznámíme s vybranými druhy cizokrajných užitkových rostlin. Prohlédneme si zblízka druhy, které lidem v exotických krajích poskytují potravu, textilní vlákna, barviva, léčiva či jedy. Také se dozvíme, k jakým zajímavým účelům se ve své domovině užívají některé u nás běžněji pěstované pokojové rostliny. Provázení je doplněno o ukázky přírodnin či výrobků z exotických užitkových rostlin.

Místo konání | Praha. Botanická zahrada hl. m. Prahy, Nádvorní 134.
Pořádá | Botanická zahrada hl. m. Prahy, http://www.botanicka.cz
Související odkazy: http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka/o-nas/novin(...)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist