https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/adin-vyhlidka-prior-prerov-stavba-obchodniho-centra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adin Vyhlídka: PRIOR – Přerov, stavba obchodního centra

24.3.2015
Foto | Adin Vyhlídka
Rozhodnutí o prodeji obecního majetku (pozemků parkoviště) ve prospěch soukromého investora je opět jedním ze sporných rozhodnutí bývalého vedení přerovské radnice. Bohužel, veřejnost se začne zajímat o projekt až ve chvíli, kdy je již pozdě na jakékoliv připomínky a možnou nápravu. V okamžiku, kdy začíná likvidace prakticky veškeré zeleně, vzrostlých stromů a keřů, teprve pak nastává moment, že si lidé nemohou nevšimnout velmi bezohledného zásahu do životního prostředí ve svém blízkém okolí.
 

Nemálo občanů považuje výstavbu jakéhokoliv dalšího Obchodního areálu v centru města za nadbytečný projekt a prodej obecních pozemků za doklad nehospodárného nakládání se svěřeným majetkem. Mimochodem, podobných obchodních objektů je v blízkém okolí, prakticky v samotném centru města hned několik. U všech jsou velké, vyasfaltované plochy pro parkování automobilů, což se diametrálně liší od jakékoliv snahy na snižování dopravní zátěže města. Naopak je nepochybné, že každý další takový projekt dopravu v centru zintenzivní a v tomto případě dokonce razantně sníží možnost bezplatného parkování zdejšího obyvatelstva. Likvidací několika desítek zcela zdravých, vzrostlých stromů a keřů, byla způsobena nenahraditelná škoda na životním prostředí pro celou zdejší oblast města.

S odchodem starého, zatím nepravomocně odsouzeného vedení města jsem logicky předpokládal změnu pohledu a přístupu k ochraně životního prostředí. Doposud jsem žádnou změnu popravdě nezaznamenal. Stejní úředníci, stejný přístup k ochraně životního prostředí. Město Přerov bylo v dobách nedávno minulých obklopeno čistou, poměrně zachovalou přírodou. Negativní změny nastaly ve druhé polovině minulého století, v dobách budování socialismu, kdy se mnohá místa začala zavážet popílkem z přerovské Teplárny a v pozdější době také odpadem z přerovské chemičky. Prakticky celý jihozápadní okraj Přerova je pro obyvatelstvo nepřístupný a neprostupný. Navážením odpadu do výše cca 10 m přímo na březích Bečvy je nepochybně ohrožena čistota vody v řece a stejně tak i kvalita spodních vod v okolí řečiště. Tento stav stále trvá a devastace krajiny pokračuje.

V podobném duchu přistupovalo minulé vedení města k severovýchodní oblasti, navazující bezprostředně na město. Od NPR Žebračka byla pomocí změny Územního plánu oddělena oblast Laguny a okolí, část krajiny byla nazvána Přírodní památkou, oblast kolem Laguny byla určena pro komerční účely a tím se také změnil režim ochrany. V současnosti se stala tato zajímavá část krajiny, místem posetým odpadky jak na vodních plochách, tak v blízkém okolí. Bohužel, také do této významné chráněné krajiny a přírodního prostředí byla vtažena doprava.



reklama

 
Adin Vyhlídka
Autor je členem ČSOP
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist