https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ales-boril-uranovy-dul-hrozba-nejen-pro-nase-zdravi-a-zdravi-nasich-deti-ale-i-odliv-obyvatelstva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aleš Bořil: Uranový důl – hrozba nejen pro naše zdraví a zdraví našich dětí, ale i odliv obyvatelstva

9.1.2015
Do dnešního dne nám nikdo nedal přesvědčivý argument pro otevření uranového dolu v Brzkově. Ilustrační obrázek
Do dnešního dne nám nikdo nedal přesvědčivý argument pro otevření uranového dolu v Brzkově. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Že je těžba uranu zdraví nebezpečná, ví i malé dítě. Mechanismy těžby se od let minulých nezměnily. Vysoce radioaktivní uran se získává z uranové rudy, ruda se těží a spolu s hlušinou ukládá na povrchu. Mezi obyvatelstvo se tak šíří radioaktivní látky, které zvyšují vznik rakoviny. Lidem, kteří nechtějí v takovém prostředí žít, nezbývá nic jiného, než se odstěhovat. S těžbou tedy souvisí i odliv obyvatelstva a prudké snížení cen nemovitostí. Laicky řečeno – lidé ustoupí těžbě. Ti, kteří nebudou mít možnost se odstěhovat, budou žít s rizikem, že smrtelně onemocní. Prudce jim klesne kvalita jejich života.
 


Do dnešního dne nám nikdo nedal přesvědčivý argument pro otevření uranového dolu v Brzkově. Stále nám je jasné, že těžba zatíží životní prostředí, bude neekonomická, problém s nezaměstnaností se pouze odsune a Česká republika energeticky soběstačná nebude. Obyvatelé v okolí dolu budou zatíženi uranovým prachem a radonem. Automobilová přeprava několika milionů tun zářícího nákladu zatíží naše města a obce v okolí několika desítek kilometrů. V případě, že by nám byly nabídnuty kompenzace, což se nestalo, ptám se: existuje nějaká kompenzace i v případě zdraví? Proč se tedy máme stát my a naše děti obětí?

Plánovaná těžba uranu přináší zásadní negativní dopady na naše životní prostředí, jako je ohrožení spodních vod, vysoká zátěž těžkou nákladní dopravou nebezpečného materiálu, navýšení hlučnosti, prašnosti, uvolňování radonu, očekávané propady povrchu a poškození krajinného rázu. S těžbou uranové rudy mají místní obyvatelé negativní zkušenosti z 80. a 90. let minulého století, kdy zde proběhla průzkumná těžba. Důl je již sanován, zasypán, zatopen a byla provedena rekultivace.

Podobná situace, i když ne tak nebezpečná pro zdraví obyvatelstva, panuje na severu republiky, v Ostravsko-karvinském revíru. Lidé hromadně opouštějí svá obydlí a stěhují se do měst s čistším ovzduším. Ceny nemovitostí tam klesají na opravdové cenové dno a i tak marně hledají své kupce. Divíte se jim?


reklama

 
Aleš Bořil
Autor je starostou Brzkova a současně makléř Realitní kanceláře STING
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

9.1.2015 11:21
Ach jo... "vysoce radioaktivní uran"... ty reservy ve vzdělání by chtěli doplnit.
Že důl nechce, je jeho právo.. ale fixlovat se nemá...
Odpovědět
MH

Martin Hájek

9.1.2015 15:06
Klasický přístup NIMBY. Pan starosta jistě doma svítí elektřinou, jezdí autem po dálnicích atd. Kdyby se takhle chovali starostové v severních Čechách, obce, kterými denně jezdí tisíce aut a dopad na zdraví je nesrovnatelně horší, tak se můžeme z této země odstěhovat všichni.
Diskuse o potřebnosti těžby uranu je samozřejmě legitimní, ale je potřeba ji vést objektivně a z celospolečenského pohledu. Jinak o odliv obyvatel se tedy pan starosta opravdu obávat nemusí, horníci těžko budou denně dojíždět do práce desítky kilometrů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist