https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/byl-severni-pol-50-mil-let-pod-ledem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Činčera: Byl severní pól 50 mil. let pod ledem?

5.9.2000
Čtenáře řady známých novin, jako například The New York Times, MF Dnes nebo EkoList po drátě asi zarazila zpráva, že po 50 milionech let je severní pól bez ledu. Ruský ledoborec na palubě s oceánografem Dr. James J. McCarthym, který je ředitelem Muzea komparativní zoologie na Harvardově universitě a spolupředsedou skupiny vědců pracujícících pro Mezivládní panel o klimatických změnách (IPCC) skutečně objevil v oblasti severního pólu volné moře. Je to skutečně jev, který nastal poprvé za 50 milionů let?
 
V nejdávnějších dobách

Geologickou minulost Země si lidé rozdělili na několik období. Tato období jsou ohraničena vymíráním druhů, dochází během nich k horotvorným procesům, změnám poloh a tvarů kontinentů, zvedá a snižuje se hladina oceánů a dochází i ke klimatickým změnám. Z té nejdávnější minulosti Země uveďme jen příklad výrazného globálního oteplení v siluru a devonu (kdy i u nás byla teplá moře) nebo naopak nejvýraznější zalednění v dějinách Země během karbonu a permu (týkalo se dnešní Jižní Ameriky, Afriky, Antarktidy a Austrálie). Toto zalednění trvalo až 90 milionů let, což z něj činí suverénně nejdelší "dobu ledovou" a bylo způsobeno ochlazením i jiným rozestavěním kontinentů.

Jak to je s těmi 50 miliony let?

Zhruba před nějakými 65 miliony let skončila křída (poslední období tzv. druhohor - neboli mesozoika) a začalo období nazývané terciér ("třetihory"). Patrně celé "druhohory" byly teplé (neznáme stopy zalednění, oceány zaplavovaly podstatné části kontinentů, kde byla mělká a teplá moře), na jejich konci ale dochází ke zvratu, jehož příčinu přesně neznáme, ale jehož důsledky měly vážný dopad na život i klima naší planety. Nálezy iridiové vrstvičky v sedimentech z této doby vedly k hypotéze dopadu vesmírného tělesa. Terciér (tedy období spadající zhruba do námi sledovaných 50 mil. let) se vyznačoval postupným ochlazováním. Zatímco na jeho počátku (v paleocénu) dosahovala teplota na pólech průměrných +6 až +8 st. C, již v oligocénu (konec spodního terciéru) se objevuje zalednění Antarktidy a na sklonku terciéru, koncem pliocénu, začíná první glaciál ("doba ledová"). A to jsme již nějakých 1,5 mil. let před současností.

Přichází čvrtohory

Období kvartéru (čtvrtohor) se dělí právě podle klimatických změn. Ve spodním kvartéru (pleistocénu) rozlišujeme 5 chladných období, která jsou od sebe oddělena obdobími teplejšími (interglaciály). Ani toto dělení ale není přesné, během chlaných období se vyskytlo několik teplých výkyvů a naopak. Zajímavé je, že během teplejších období (interglaciálů) byla průměrná roční teplota o 2 až 3 st. C vyšší než dnes (hladina oceánů byla také vyšší). Zhruba před 10 tisíci lety (z geologického pohledu tedy včera) nastalo otelení a ledovce ustoupily. Přichází období zvané holocén v němž nyní žijeme. Toto období zaznamenalo také několik poměrně významných klimatických změn, podle nichž je rozděleno (preboreál, boreál, atlantik, epiatlantik, subrecent, recent). Tyto výkyvy dosahovaly až 2 st. C průměrné teploty a měly významný vliv na vývoj lidské civilizace (zemědělská revoluce v neolitu, doba železná...).

Historie psaná člověkem

V nám známé (psané) historii víme také o klimatických výkyvech, například oteplení v raném středověku umožnilo Vikingům kolonizovat Grónsko a usadit se na Labradoru, naopak globální ochlazení (hovoří se o "malé době ledové") přišlo v 15.-18. století.

Jak je to tedy s tím ledem?

Z výše uvedeného je zřejmé, že i během posledních 10 tisíc let (nemluvě o 50 milionech) byla velká šance nalézt severní pól bez ledu. Navíc je třeba si uvědomit, že severní polární zalednění není umístěno symetricky, ale je "posunuto" směrem k Americe působením teplého Golfského proudu. Měření tloušťky arktického ledu probíhají teprve od poloviny 19. století. Z nich je možné dovodit, že ledu v severní polární oblasti ubývá. Tento úbytek se radikálně zrychlil po 2. světové válce a nejspíše se nadále zrychluje. Zda jsou příčiny přirozené, či (případně v jaké míře) je příčinou činnost člověka, zůstává předmětem vědeckých sporů. Zda se dočkáme jednoznačného stanoviska dříve než polární čepičky roztají jasné není, klimatický systém Země je velmi složitý a v jeho zkoumání jsme stále na začátku.


reklama

 
Pavel Činčera

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist