https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/den-proti-hluku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Stěnička: Den proti hluku

24.2.2000
Většina obyvatelstva vnímá jako nepříjemný pouze hluk z výroby, dopravy, atd., který nazýváme hlukem technologickým. Na ten se zaměřuje odedávna hygienická kontrola. Řídí se přitom limity, danými zákony, resp. dosud platnou vyhláškou č. 13/1977 Sb..
 
Kolem nás je však i jiný hluk, pro nějž ještě hygiena nemá ani označení. Jde většinou o hluk z hudby, někdy též nazývaný hudební hluk. Kulturní pracovníci v estetice jej nazývají akustickým smogem. Oč jde: v době značné liberalizace obchodu jsou to reklamy, zneužívající známé hudební melodie, hlasy populárních herců, apod. Do této kategorie patří i rozhlasová a televizní kulisa doma či na pracovišti. Akustický smog většinou ani nevnímáme, a přesto nám škodí. Současná legislativa a měřící technika jej dokonce ani nedokáže zhodnotit. V USA a Kanadě každoročně vyhlašují mezinárodní den proti hluku. Letos vychází na 12. dubna.

Možná, že jste zaregistrovali dlouholetý schvalovací proces zákona o veřejném zdraví, jež s navazujícími vyhláškami a směrnicemi by měl konečně nahradit výše uvedenou zastaralou legislativu. Hlavním důvodem, proč ještě zákon není na světě, jsou neshody v celém zdravotnictví, především mezi hygienickými stanicemi různého stupně ze strachu ze ztráty zaměstnání. To se jistě vyřeší, ale připravovaná hluková legislativa není pokrokem,ba spíše naopak. Mizí totiž povinnost hygieniků řešit hlukový problém, když prokazatelně nepřekročí limitní hladinu. Právě rušivost, a to nejen hudebním hlukem, bývá z tohoto pohledu často podlimitní.

Zdravotnictví ve strachu z jednání se stěžovateli je samo nedostatečně připraveno a posílá tuto problematiku na místní úřady či policii. Ti však v nejbližší době nemohou být na řešení tohoto problému dostatečně vybaveni. Epidemiologické studie a výzkumy poukazují nejen na poškození sluchu, ale i k poškození psychiky, projevující se stoupající nervozitou jedinců i celé společnosti, nárůstem civilizačních chorob či rozvodovosti.

Co uděláme 12. dubna? Nejprve si hluk kolem nás uvědomíme a potom jej snížíme, hned a zadarmo. prostě vypneme zbytečně hlaholící rádio, vyhneme se hlučné ulici nebo obchodu, kde se povinně za peníze sponzoru line ta nejrozmanitější hudba. Jde o nás o všechny a krok k lepšímu nás tentokrát nic nebude stát.


reklama

 
Jan Stěnička
Autor je člen Hudebně ekologické společnosti
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist