https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-cincera-naucne-stezky-a-mobilni-technologie-zatim-spis-jen-zklamani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Činčera: Naučné stezky a mobilní technologie? Zatím spíš jen zklamání

21.2.2018
Naučná stezka Po stopách Karolíny Světlé. V pozadí modřín, hrdina povídky Modřín Marie Terezie.
Naučná stezka Po stopách Karolíny Světlé. V pozadí modřín, hrdina povídky Modřín Marie Terezie.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Tu tajemnou kombinaci černých čárek v bílém čtverci známe všichni. Denně jí přejíždíme očima, když bereme do ruky výrobky, na kterých je vytištěna. QR kódy se staly součástí našeho spotřebitelského života. V posledních letech na ně ale můžeme narazit i za hranicemi civilizace. Na panelech naučných stezek, na lavičkách či kůlech u cesty. Do naší přírody našla svoji cestu digitální interpretace.
 

Jsou místa, kterými projdeme, a hned si je zamilujeme. Jinými profrčíme na svých cestách a nic pro nás neznamenají. Přesto i v nich mohou být skryté příběhy, které, pokud bychom je znali, by nám pomohly místo „otevřít“ a získat k němu vztah. Právě přibližováním těchto skrytých příběhů, „významů“ určitého místa, se zabývá interpretace přírodního a kulturního dědictví.

Interpretace se za sto let svého vývoje obrovsky posunula v metodách i postupech. Když před sto lety provázel John Muir amerického prezidenta Theodora Roosevelta pro Yosemitském národním parku, stačila mu pro interpretaci přírody jeho výřečnost a autentická láska k divočině. Dnes, kdy do přírody proudí zástupy turistů, bychom takových Muirů potřebovali do každého národního parku nejmíň stovku. Kdysi divoké lesy protkaly sítě naučných stezek. Jejich panely už jsou prakticky všude. Jejich čtenost často není moc oslnivá a u některých se pohybuje pod deseti procenty kolemjdoucích návštěvníků.

Důvody nízké přitažlivosti „klasických“ tabulí naučných stezek spočívají často v kombinaci odborného jazyka, nudného grafického provedení, nedostatku interaktivity a schopnosti přizpůsobit obsah zájmu návštěvníků. Dobře připravená aplikace, kterou by si návštěvník otevřel na chytrém telefonu, by ale tohle vše mohla změnit. QR kódy, GPS aplikace či další technologické postupy mohou otevřít bránu ke zcela novému způsobu „čtení“ místa. Digitální aplikace mohou v režimu rozšířené reality ukázat, jak místo vypadalo dříve a vysvětlit příčiny jeho proměny. Pomocí animovaných modelů by se návštěvník mohl naučit rozumět síti vztahů v okolní přírodě. Umělá inteligence propojená s jeho mobilem pojmenovává okolní rostliny. Návštěvníci by se navíc mohli stát interprety ostatním – přidávat svoje příběhy a zajímavosti, které objevili.

Cedule naučné stezky. V pozadí letní sídlo Karolíny Světlé.
Cedule naučné stezky. V pozadí letní sídlo Karolíny Světlé.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

V projektu „Evaluace naučných stezek využívajících mobilní technologie“ jsme zkoumali, jak to je s digitální interpretací v České republice. Naše pocity z výsledků byly dost smíšené. Zjistili jsme, že na ní narazíme prakticky všude. V každé chráněné oblasti najdeme QR kódy na panelech naučných stezek či informačních tabulích. Na většině z nich se nám ale na mobilu zobrazil stejný text, jako na panelu. Na některých bylo více obrázků, přidané informace či překlady do angličtiny a němčiny. Samozřejmě, online dostupnost umožňovala pročíst si text doma na gauči. Na druhé straně, až na výjimky žádné animace, žádná snaha oslovit návštěvníky, které nejsou přírodovědci, žádná interaktivita.

Objevili jsme i zajímavé výjimky. Naučná stezka „Po stopách Karolíny Světlé“ přehrává návštěvníkům úryvky z knih autorky, spjaté s krajinou Podještědí. Když si před výletem na Kozákov stáhnete na telefon aplikaci, uvidíte v režimu rozšířené reality, jak to na místě vypadalo v dobách, kdy byl kopec ještě aktivní sopkou. Pokud jste přírodovědec, můžete si na příslušné aplikaci zobrazit výskyty vzácných druhů v okolí, či přidávat vlastní objevy.

Celkově nám průzkum ale přinesl spíš zklamání. Aplikace, umožňující to, o čem jsme psali před pár odstavci, sice existují, ale jsou pro interpretaci přírodního dědictví využívány jen okrajově. To je dobrá zpráva pro ty, kdo se bojí, že se pár let budou lidé na přírodu dívat jen přes mobil. Z jiného úhlu je to ztracená příležitost nadchnout pro přírodu širší skupiny návštěvníků a omezit další zaplevelování krajiny panely naučných stezek. Anebo možná je současný stav jenom matnou ozvěnou budoucnosti, která jednou radikálně promění způsob, jakým vnímáme krajinu a příběhy, které jsou s ní spojené.


reklama

 
Další informace |

Tento článek je výstupem projektu Evaluace naučných stezek využívajících mobilní technologie, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

 

foto - Činčera Jan
Jan Činčera
Autor přednáší na Masarykově univerzitě Brno.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist