https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-makon-lunak-cerveny-m7-v-italii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Luňák červený M7 v Itálii

25.11.2014
Naše skupina letos okroužkovala a označila 14 mláďat luňáka červeného a 2 mláďata luňáka hnědého
Naše skupina letos okroužkovala a označila 14 mláďat luňáka červeného a 2 mláďata luňáka hnědého
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
První zpětné hlášení letos na Tachovsku okroužkovaného mladého luňáka červeného dorazilo do Čech až z Itálie. Když jsme luňáka s kolegy kroužkovali v remízu mezi poli, pod hnízdem umístěným na takovém mizerném (slabém) smrku, tak nikdo z nás netušil, že právě tohle mládě se bude v těchto dnech zdržovat v italském Toskánsku.
 

Jedná se o letošní mládě luňáka červeného, kroužkovaného spolu s dalším mládětem na hnízdě u obce Doly na Tachovsku. Luňák byl kroužkován jako nevzletné mládě (1.6.2014) ve věku dvou týdnů, a to jak klasickým hliníkovým ornitologickým kroužkem, tak kroužkem speciálním plastovým (M7). A právě díky dobře viditelnému plastovému odečítacímu kroužku byl tento jedinec opakovaně kamerou odečten (26.10.2014) na krmelišti supů v Itálii. Od svého rodného hnízda z Tachovska do Itálie urazil cca 780 km a objevil se zde po 148 dnech od doby, co mu byl kroužek na nohu nasazen. Přesné místo kontroly je v severní Itálii (Toskánsko, oblast Grosetto).

Výzkumu a projektu barevného značení luňáků na našem území se dlouhodobě věnuje i kolega a ornitolog Dušan Rak z Prahy. Ten nám také poslal informaci o pohybu vůbec prvního zachyceného luňáka červeného z letošní sezóny. Součástí jeho zprávy je i odkaz na videozáznam z krmeliště supů, kde byl kroužek odečten. Z naší strany šla do Itálie pak fotografie z kroužkování mláděte a všechna potřebná ornitologická data.

Naše skupina letos okroužkovala a označila 14 mláďat luňáka červeného a 2 mláďata luňáka hnědého. Celkem jsme kontrolovali a lezli na 6 hnízd, přičemž většina hnízd byla nalezena a dohledána kolegou Václavem Pintou a dvě pak kolegou Karlem Machačem. Z toho vyplývá, že akce kroužkování luňáků na Tachovsku proběhla jako akce týmová a velice úspěšná zároveň. Krom kroužkování se odebíral u mláďat ještě i vzorek na DNA analýzu. Všechna data jsme pak předávali jak realizátorům projektu, tak do Kroužkovací stanice Národního muzea Praha.

Jsme rádi, že máme první zprávu o pohybu „našich“ mláďat. Jsme rádi, že je to zároveň zpráva o tom, že luňák žije, že se někde nespálil na drátech el. vedení, že nebyl otrá-ven, střelen či sražen autem. Jsme rádi, že je to právě „náš“ luňák a že mu v Itálii chut-ná .


reklama

 
Karel Makoň
DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist