http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-svehla-cap-bily-a-ohnostroje-ve-frantiskovych-laznich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Petr Švehla: Čáp bílý a ohňostroje ve Františkových Lázních

10.5.2017
Na komíně ve Františkových Lázních
Na komíně ve Františkových Lázních
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Švehla
Pamatujete se na čápa bílého z Františkových Lázní? Přiletěl na upravené čapí hnízdo letos 28.02.2017. Po ohňostroji, pořádaném Městem Františkovy Lázně dne 30.04.2017 zmizel a 05.05.2017 hnízdo obsadil jiný pár čápa bílého (na snímku). Hrozí jim bezprostřední nebezpečí, neboť Krajský úřad Karlovarského kraje na den 30.04.2017 i na den 20.05.2017 vydal rozhodnutí (výjimku) k pořádání ohňostroje ve Františkových Lázních, aniž by věděl, co se stalo a že 05.05.2017 obsadil hnízdo samec se samicí. Na můj podnět se k celé záležitosti písemně vyjádřila organizace ČSOP i Česká ornitologická společnost.
 
ČSO napsala: "na základě žádosti pana Švehly zasílám stručné stanovisko České společnosti ornitologické k pořádání ohňostrojů v době hnízdění ptáků a rozmnožování zvířat:

Existuje dostatek odborných podkladů pro tvrzení, že ohňostroje v době hnízdění ptáků mohou negativně zasáhnout do rozmnožování, konkrétně způsobit opuštění snůšek, případně, za horšího počasí, způsobit úhyn mláďat následkem prochladnutí. Skutečnost, že k tomuto konkrétně ve Františkových Lázních v minulosti u čápa bílého nedošlo, neznamená, že k tomu dojít nemůže. Navíc nejde jen o čápa bílého, protože v území zasaženém zvukovými a světelnými efekty ohňostroje jistě hnízdí i další druhy ptáků, včetně zvláště chráněných. Město Františkovy Lázně má vydánu výjimku (s úsměvně stanovenou podmínkou pro ohňostroj 20 .5. - totiž že bude odpalován 22. 5.), díky níž bude případné zmaření hnízdění čápa bílého legální. V případě zdokumentovaného výskytu jiného chráněného druhu by jeho rušení bylo nelegální.

ČSO je toho názoru, že především město Františkovy Lázně by jako pořadatel mělo zvážit všechny dopady zamýšlené akce a ustoupit od pořádání zábavní akce, jejímž průvodním jevem je opouštění hnízd s vejci a mláďaty. Takto pojatou zábavu považuje ČSO za nepřijatelnou a nežádoucí.

Ze stejného důvodu považuje ČSO zdůvodnění jiného veřejného zájmu převažujícího nad zájmy ochrany přírody za neopodstatněné. ČSO současně nesouhlasí s argumentací AOPK ČR, že pro pořádání ohňostroje je třeba splnit pouze formální požadavky. Účelem ochrany přírody (včetně té státní) je skutečně přírodu chránit, nikoli podmiňovat její poškozování splněním administrativních úkonů." (sic !).
Petr Švehla
Autor je dobrovolný ochránce životního prostředí.
tisknout poslat
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama
-->

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist