https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/richard-sedy-lepsi-nez-o-strikani-jedu-informovat-je-chemii-nepouzivat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Richard Šedý: Lepší, než o stříkání jedů informovat, je chemii nepoužívat!

7.1.2015
Ministr se zavázal, že do konce roku 2015 by jeho ministerstvo mělo poslancům předložit návrh zákona, který by zemědělcům nařizoval informovat o chystaném postřiku pole pesticidy obyvatele v okolí
Ministr se zavázal, že do konce roku 2015 by jeho ministerstvo mělo poslancům předložit návrh zákona, který by zemědělcům nařizoval informovat o chystaném postřiku pole pesticidy obyvatele v okolí
Foto | Jörg Hempel / Wikimedia Commons
Těsně před Silvestrem se na internetu objevilo další vydání pořadu A dost!, tentokrát s názvem Žlutá smrt 3. Autoři Jan Tuna a Jakub Klingohr v něm dostáli svému slovu a v návaznosti na předchozí dva díly o faktu, že postřiky řepky pesticidy mohou ohrožovat okolí, natočili rozhovor s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou na dané téma.
 

Celkově nic moc – redaktor opakuje otázku, ministr odpovídá na něco jiného a není schopen říci ano nebo ne. Dvě důležité skutečnosti ale z desetiminutového sestřihu vyplynuly. Za prvé: ministr se zavázal, že do konce roku 2015 by jeho ministerstvo mělo poslancům předložit návrh zákona, který by zemědělcům nařizoval informovat o chystaném postřiku pole pesticidy obyvatele v okolí, doposud tuto povinnost mají jen vůči včelařům. Za druhé: ministr slíbil finančně motivovat zemědělce k tomu, aby pesticidy nepoužívali.

A to je přesně ten bod, ke kterému by mělo celé snažení ministerstva směřovat. Existuje-li adekvátní biologická náhrada pesticidů, je určitě lepší ji používat, než složitě informovat kdekoho o stříkání jedů. Navíc finanční motivace zemědělců nemusí procházet složitým legislativním procesem a zrovna nyní leží na stolech úředníků. Jmenuje se Návrh zásad pro podmínky poskytování dotací 2015 a někdy v průběhu ledna či února vstoupí v platnost. Stačí jen odolat tlaku obrovské chemické lobby a vhodně upravit a nastavit dotační titul 3.a. v Zásadách tak, aby se používání biologické ochrany rostlin stalo výhodnějším.

Je to jednoduché, přestože znění vypadá složitě

Dotační titul 3.a., tedy biologická ochrana jako náhrada chemické ochrany rostlin, ač finančně patří k nejmenším, znamená administrativně složitý a obsáhlý dokument. K žádosti a jejímu předložení je třeba žadatelem, kromě čtyř základních identifikačních dokladů, vyplnit formulář a tří čestná prohlášení. K dotaci je vyžadováno stanovisko Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělského (ÚKZÚZ). Formální postup je stanoven v části D Zásad, a znamená několikerou kontrolu pracovníků ÚKZÚZ při aplikaci prostředků, kontrolu evidence a účetních dokladů na místě u žadatele a kontrolu, zda nedošlo k poškození systému biologické ochrany rostlin. Od pracovníků ÚKZÚZ je vyžadováno prokázat, na základě kontroly provedené u žadatele, že žadatel použil biologický prostředek na ochranu rostlin účelně a hospodárně, v souladu se Seznamem registrovaných přípravků na ochranu rostlin (POR) v souladu s etiketou POR, na požadované plodiny a systém biologické ochrany nebyl žádným nevhodným zásahem narušen. Formality spojené s dotačním titulem 3.a. jsou částečně popisovány na deseti stranách Zásad z celkového počtu stodvaadvaceti.

Obsahové nesrovnalosti

Na rozdíl od dotačních titulů 3.b. až i., které stanovují jednotnou dotaci (například pro 3.b. = 80%, 3.c. = 60% , 3.d. = 80%.), je dotační titul 3.a. rozdělen do tří percentuálních hladin (od 25% do 70%) s limitami na čerpání dle jednotlivých rostlinných druhů od 145Kč/ha do 185 148Kč/ha s tím, že do ochrany okrasných rostlin je zohledněn režim „de minimis“ (podpora malého formátu). Uvedené rozpětí navozuje možnost nepřesností v žádostech o dotace ze strany žadatele a vyžaduje důkladnou kontrolu, která zatěžuje jak žadatele, tak ÚKZÚZ. Navozuje vzájemnou nedůvěru plynoucí z fyzické nemožnosti kontroly a naopak možnosti dotační titul zneužít.

Žadatel je nucen se zavázat k používání pouze biologické ochrany rostlin na dobu pěti let. V případě, že se v této době rozhodne pro jiné postupy v ochraně rostlin je nucen celou dotaci vyplacenou i v minulosti vrátit.

Vzhledem ke skutečnosti, že registrace biologických POR je dnes výrazně širší než je zmiňovaná v Zásadách pro rok 2014, nelze dotační titul 3.a. ve stávající podobě použít na veškeré indikace, kde lze nahradit chemickou ochranu rostlin biologickou i s ohledem na skutečnost, že se každoročně rozšiřuje spektrum nově registrovaných biologických POR a nových indikací již registrovaných přípravků. Například dotace nelze uplatnit na aplikaci na obiloviny atd.

Shora uvedené administrativní postupy znemožňují dotační titul v širším měřítku uplatňovat a významně komplikují současný stav ve srovnání se situací před deseti lety kdy byl dotační titul 3.a. (stejně jako 3.b,c,d,) spojen s jednotnou dotací 60%. Především v současné době, kdy je v platnosti Nařízení 1107/2009 a Směrnice 2009/128/ES Evropského parlamentu je podpora používání biologických POR představujících nízká rizika, nanejvýše potřebná a v textu EU dokumentů doporučená.

Obecně lze říci, že zde není vznesen požadavek na nějaké razantní navýšení objemu prostředků, které by na dotačním titulu měly být vypláceny. Ačkoli asi lze tvrdit, že i kdyby k nárůstu dojít mělo, investovat do zdravých potravin a životního prostředí se vyplatí. Jde pouze o zjednodušení administrativy a tím i rozšíření okruhu zemědělců, pro které bude výhodnější upřednostňovat k přírodě šetrné prostředky na ochranu rostlin.


reklama

 
Další informace |
Poznámka redakce: 8.10. jsme zpřesnili charakteristiku autora.
Richard Šedý
Autor se jako novinář věnuje propagaci přirozenější ochrany rostlin a snižování závislosti na pesticidech v zemědělství. Autor vystupuje pod pseudonymem.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist