https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-vlastne-je-ta-recyklace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co vlastně je ta recyklace?

dotaz: 63

11. ledna 2000 | Milan
Dobrý den,
Rád bych se něco dozvěděl o recyklaci.
Mám na mysli, jak probíhá všeobecně recyklace odpadu. Zatím jsem na několika míst viděl kontejnery na odpad: sklo, papir, plasty, označené symbolem recyklace. Tento odpad se někam odveze a dále se zpracovává. Zajímá mě technologický proces recyklace a jak se použitý materiál (suroviny, odpad) přemění na nové věci.
Děkuji



odpověď:


15. listopadu 2000

Bylo by to na delší povídání, ale zaměřím se na recyklaci právě papíru, skla a plastů.

Papír
Papír se někde recykluje tak, že se po sběru nejprve přetřídí na různé druhy - například noviny, kartony, lepenky a smíšený papír. Pak se expeduje k dalšímu využití do papíren. Tam se nejprve rozemele ve strojích zvaných holandry a pak se rozmočí a smísí s dalšími přísadami jako jsou různá pojiva a podobně. Dnes se některé papíry vyrábějí pouze ze 100% recyklovaného papíru. Jsou to sešity, krabice, obaly na vajíčka a podobně. Například noviny obsahují až 70% starého papíru. Zde je důležité, aby lidé kupovali co nejvíce právě tento recyklovaný papír. Vždyť recyklací jedné tuny papíru je možné ušetřit až 1400 kWh elektrické energie a tři kubické metry dřeva.

Sklo
Sběr skla má u nás poměrně dlouhou tradici. Při výrobě nového skla zaujímají střepy asi 50% podíl. Sklo se musí třídit na bílé a barevné. Ze směsi skla různých barev lze totiž vyrobit pouze zelené a hnědé sklo. Před recyklaci se musí sklo přetřídit, protože odpady ze sběrných nádob obsahují vždy nezpracovatelné příměsi. Poté se sklo nadrtí a expeduje do skláren, kde se přidává k surovinám na výrobu skla. Jsou to soda, vápenec, sádrové pojivo a další. Podíl skleněných střepů může dosáhnout u zelené skloviny až 100% a u bílé v závislosti na čistotě až 80%.

Plasty
Budu vycházet z technologie firmy Transform a.s. Lázně Bohdaneč, která se zpracováním směsných plastů zabývá.
Jestliže je nutno materiál přetřídit, je nejprve ručně tříděn. Poté se rozemele a podrtí. Z těchto frakcí se potom připravuje směs tak, aby mohla být použita pro různé výrobky. Tato směs je poté vtlačena do kovových forem, kde se z ní stane hotový výrobek. Při tomto zpracování se na 1 kg plastů spotřebuje asi 0,6 kWh elektrické energie a nevznikají nebezpečné exhaláty. Tento způsob recyklace je pro životní prostředí velkým přínosem nejen proto, že se nespotřebuje tolik energie a surovin jako při primární výrobě plastů, ale také proto, že se výrazně prodlužuje životnost našich skládek. Ovšem zatím není recyklaci přikládána taková pozornost, jak by měla. Většina měst plastový odpad ani netřídí.
Další možností zpracování plastů je jejich spálení při využití energie. Například v roce 1995 byly v zemích EU odebrány asi 4 miliony tun plastů, z nichž 65% bylo spáleno s využitím energie a zbylých 35% recyklováno.
Podle některých názorů je právě spálení nejlepším způsobem likvidace plastů.

Jiří Uher


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 63".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist