https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-spravne-topit-plynovym-kotlem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně topit plynovým kotlem?

dotaz: 13

28. září 1998 | Ladislav
Zajímalo by mě, jak správně topit.
Co je ekonomičtější (ekologičtější): mít kotel zapnutý neustále na sporo-výkon (plynový) a stálou nastavenou teplotu v místnosti, nebo občas zapnout na plný výkon na kratší časový úsek - většinou ráno a navečer?
Děkuji.



odpověď:


4. října 1998

Obrátila jsem se na Karla Murtingera z Ligy energetických alternativ:
"Dotaz vašeho čtenáře mne potěšil, je vidět, že lidé ještě přemýšlejí.
Odkázal bych vašeho čtenáře např. na poradenské středisko Pražské plynárenské (přímo u zastávky Plynárna Michle).
Sám jsem se ale trochu o tenhle problém zajímal, protože jsem loni instaloval plynový kotel. Na přesnou odpověď by ale bylo třeba mít více údajů o kotli a topném systému. Obecně platí, že každý kotel má největší účinnost, když pracuje na svůj jmenovitý výkon a při nejnižší akceptovatelné teplotě topné vody. V reálném systému se ale k takovýmto podmínkám přiblížíme jen málokdy, nejméně příznivá je situace v době, kdy je venku relativně teplo a topný systém potřebuje jen malou část výkonu kotle.
V takovémto případě prakticky všechny plynové kotle pracují v režimu zapnuto - vypnuto a v době, kdy je hořák vypnutý, ale topná voda teplá, kotel vychládá do okolí, což snižuje jeho průměrnou účinnost.
Ideální řešení by nepochybně bylo nechat kotel topit do akumulační nádrže při optimálním výkonu a pak jej na zbytek dne vypnout; je to ale poněkud nepraktické a neslyšel jsem, že by to někdo používal (používá se to ale u kotlů na tuhá paliva a já sám jsem takový systém používal dlouhá léta, kdy jsem kombinoval elektrické akumulační vytápění a topení dřevem v kotli Dakon).
Možná, že to vyzkouším, pokud k plynovému kotli přidám ještě kotel na dřevo a znovu využiji nádrž. U velkých instalací se tento problém řeší tak, že se vedle sebe zapojí více menších plynových kotlů a podle stoupající potřeby tepla se postupně zapínají - pracují tak po většinu času v optimálním režimu.
Nejméně příznivý režim je topení na plný výkon po krátkou dobu a pak delší interval chladnutí do okolí a komína. Pokud takto kotel zapíná a vypíná několikrát za hodinu a jeho výkon je třeba 5x až 10x vyšší než aktuální požadavek topného systému, pak jsou tepelné ztráty již znatelné a vyplatí se tedy (pokud jsme ochotni tolerovat určité výkyvy teploty v místnostech) kotel zapínat jen na část času a umožnit mu souvislejší interval topení. Také tím snižujeme škodlivé emise do ovzduší a do určité míry prodloužíme i životnost kotle."

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.



Zeptejte se v energetických poradců:

9. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 13".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist