https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/muze-unikat-inertni-plyn-z-izolacnich-oken
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Může unikat inertní plyn z izolačních oken?

dotaz: 171

2. října 2002 | Bronislav Vašíček
Když uvažuji o efektivním použití oken do našeho připravovaného domečku, tak si vždy kladu otázku: je-li mezera mezi okeními tabulemi vyplněna plynem (argon apod.), nedochází časem k jeho infiltraci ven z meziskelního prostoru? Vždyť izolační funkci požadujeme na 40 let i více, co budem v domě bydlet.

Když se ptám u výrobců, tvrdí ti, co tam argon dávají, že nedochází k úniku, když se ptám těch, co tam argon nedávají, tvrdí opak. Ale upřímně to může zodpovědět snad jen nezávislá osoba. Nemáte s tím nějaké zkušenosti?

Já jsme zatím rozhodnut jít do dvojitých oken s odrazovou vrstvou na skle. Zdá se mi to k ceně nejefektivnější. Budu totiž topit kotlem na zplynování dřeva a uhlí a tak náklady na topení nebudou tak vysoké jako u plynu nebo propan butanu.

Z pozdravem




odpověď:


13. listopadu 2003

Dobrý den,

na únik inertního plynu z oken je samozřejmě více názorů. Bohužel je velmi obtížné zjistit, kolik plynu v meziskelním prostoru je doopravdy a to už nehovořím o nějakém časovém horizontu.

Skla jsou obvykle naplněná z 90 - 95% inertním plynem za běžného atmosférického tlaku. Skla jsou velmi dobře zapouzdřena a tak není důvod obávat se velkého úniku. Odborníci udávají maximální únik plynu do 0,5 % za rok. Životnost skel se při tom počítá 20 - 25 let.

Skla plněná inertním plynem mají součinitel prostupu tepla U kolem 1,1 W/m2K. I kdyby unikl veškerý plyn, zhorší se hodnota U na cca 1,4 W/m2K, což se na celkové spotřebě tepla projeví poměrně málo.
Cena obyčejného skla se při tom pohybuje kolem 600 Kč/m2 při U = 2,8 W/m2K, skla plněná inertním plynem se pohybují v cenové hladině 800 Kč/m2 při U = 1,1 W/m2K. Tj. cenové relace jsou mnohem příznivější, než tomu bylo v minulosti. Uvažujete-li o použití kvalitních (tedy i dražších) oken, na základě výše uvedených informací bych mu doporučil použití skel plněných inertním plynem. Mají mnohem lepší parametry, riziko úniku plynu je malé a i v případě částečného úniku se parametry skel dramaticky nezhorší.

S pozdravem

Jan Truxa
Pracovník energetického konzultačního centra EkoWatt.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 171".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist