https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/arnika-lidem-radi-jak-chranit-stromy-pred-zbytecnym-kacenim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika lidem radí, jak chránit stromy před zbytečným kácením

4.3.2004 12:05 | PRAHA (EkoList)
Sdružení Arnika představilo nový projekt "Zachraňme stromy", který má sloužit občanům, kteří se chtějí bránit proti zbytečnému kácení stromů. "Každoročně se na nás obrací desítky lidí kvůli kácení stromů. Obsahem projektu je návod, jak mají lidé v takových případech postupovat," vysvětluje Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
 

Aktualizace: Rady Arniky, jak zabránit kácení, byly přesunuty na tuto adresu.

Projekt "Zachraňme stromy" na internetové adrese www.stromy.arnika.org nabízí nejen výčet zákonů a vyhlášek, které se problematiky kácení stromů týkají, ale i vzory úředních podání a kontakty, kam se může občan obrátit, chce-li nechat prošetřit případné kácení. Součástí stránek je také internetový formulář, kterým lze podat podnět k prošetření na Českou inspekci životního prostředí. Arnika vydala návod i jako tištěný leták.

Pokácené stromy v pražském Krčském lese.
Ilustrační foto: Martin Mach/EkoList

Ekologičtí aktivisté radí občanům, aby se v případech podezřelého kácení stromů obrátili na příslušný obecní úřad a vyžádali si kopii povolení. Pokud se kácí bez povolení nebo v rozporu s ním, měli by se lidé obracet na Českou inspekci životního prostředí, která může nepovolené kácení zastavit a udělit za něj vysokou pokutu. Za nepovolené kácení hrozí fyzické osobě pokuta do výše 50  000 Kč, právnická osoba se může dočkat milionové pokuty. Jednou z možností nápravy je i následná náhradní výsadba za pokácené stromy.

I v případě, že je kácení stromů povoleno, je možné stromy zachránit. Povolení totiž často neodpovídají zákonu. "Úřad je při povolování kácení povinen vyhodnotit funkční a estetický stav dřevin, na což se často zapomíná. Pokud rozhodnutí takové vyhodnocení neobsahuje, je možné se domáhat jeho zrušení," říká Martin Skalský. Pokud se někde plánují rozsáhlejší úpravy zeleně, měli by místní obyvatelé založit občanské sdružení a přihlásit se za účastníky správních řízení.

Na tiskové konferenci, kde Arnika svůj program představila, byl i vedoucí oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí Vladimír Marek. "Velká část kácení není opodstatněná. Je to problém nedostatečné kvalifikace úředníků státní správy, kteří kácení povolují," uvedl Marek s tím, že především úředníci na obecních úřadech často nejsou schopni odborně kvalitně posoudit opodstatněnost kácení a vydat rozhodnutí v souladu s předpisy. Vladimír Marek odhaduje, že až 90  % rozhodnutí ke kácení je v rozporu s předpisy či zákony.

Podle Markova kolegy Karla Kerouše to vypadá, že stromům byla vyhlášena válka. "Stát i povodí kácí stromy šmahem. Často a zbytečně se kácí stromy podél toků kvůli odstraňování povodňových škod," komentuje situaci Kerouš.

Martin Skalský dále uvedl, že nejvíce případů kácení souvisí s rekonstrukcemi ulic a parků nebo s novou výstavbou. "Jak investoři, tak i mnohé úřady, vidí v plošném kácení stromů nejsnazší řešení. Stromy ve městech jsou ale důležité pro čištění vzduchu i jako estetický prvek. Kácet by se mělo jen v takových případech, kdy jsou stromy na konci životnosti nebo ve špatném zdravotním stavu a ohrožují okolí," vysvětluje Skalský.

Podle Arniky se neopodstatněná kácení týkají celé České republiky. Mezi nejznámější pražské kauzy se řadí kácení v Oboře Hvězda, úpravy parku na Karlově náměstí nebo někdejší spor Občanského sdružení Cibulka v Praze 5 s Metrostavem, který nezákonně vymýtil dvě stovky stromů kvůli stavbě bytů. Velký úspěch loni zaznamenali občané Ostravy-Poruby, kterým se podařilo zachránit stovky stromů v parcích a alejích, které měly padnout za oběť radničnímu plánu "estetizace a humanizace zeleně".

Na stránkách projektu Zachraňme stromy naleznete i tento přehledný návod (pro větší rozlišení klikněte na obrázek).
Zdroj: www.stromy.arnika.org

Jaké má být povolení?
Ve většině případů musí ke kácení vydat povolení příslušný orgán ochrany přírody, což je v zásadě obecní (městský) úřad. O povolení ke kácení může požádat pouze vlastník pozemku nebo nájemce pozemku se souhlasem vlastníka.

Bez povolení lze kácet pouze ve výjimečných případech (např. zřejmé a bezprostřední ohrožení života nebo majetku), které specifikuje zákon č. 114/1992 Sb. Bez povolení se mohou kácet také stromy na pozemcích fyzických osob, které mají obvod kmene (měřený ve výšce 130 cm nad zemí) menší než 80  cm nebo souvislé keřové porosty s menší rozlohou než 40  m2.

Povolení ke kácení dřevin lze vydat pouze ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin. Každé povolení musí být zdůvodněno. Řízení o povolení kácení dřevin se mohou na základě § 70 zákona č. 114/1992 Sb. účastnit občanská sdružení, pokud splní podmínky v tomto zákoně uvedené. Vydané povolení, jakož i podklady pro jeho vydání (například dendrologický posudek) si můžete na úřadě vyžádat na základě zákona č. 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí. Pokud si nejste jisti odborným zdůvodněním kácení a chcete získat nezávislý posudek, obraťte se na Agenturu ochrany přírody a krajiny (Kališnická 4-6, 130 23 Praha 3, telefon 222 580 013, fax 222 580 012, e-mail: aopkcr@nature.cz, www.nature.cz).

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist