https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/myjete-auto-na-ulici-ci-svem-pozemku-hrozi-vam-pokuta-musite-do-mycky?ids%5Bxc0e40849145b3548118c1d84c62f4e91%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myjete auto na ulici či svém pozemku? Hrozí vám pokuta, musíte do myčky

21.3.2011 09:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dělat tohle na ulici nebo i vlastní zahradě je přestupek, za který hrozí pokuta.
Dělat tohle na ulici nebo i vlastní zahradě je přestupek, za který hrozí pokuta.
Každý motorista čas od času zjistí, že jeho plechový miláček by zasloužil trochu vody a mýdla. Ale pokud se s autem nevypraví do profesionální mycí linky a začne auto mýt přímo na ulici, na dvorku nebo na zahradě, dopouští se přestupku. Mýt auto takovým způsobem se totiž nesmí.
 

Mytí aut je ošetřeno ve vodním zákoně. Doslova v něm stojí: „Mytí motorových vozidel a provozních mechanismů ve vodních tocích nebo na místech, kde by mohlo dojít k ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod, je zakázáno.“

Z tohoto znění by ještě svítala naděje, že pokud najdeme místo, kde ohrožení vod nehrozí, můžeme na něm auto umýt. Ale z omylu nás vyvede ministerstvo životního prostředí. Podle jeho výkladu potenciální ohrožení podzemních vod a potažmo i životního prostředí obecně hrozí kdekoliv. Ministerstvo navíc dodává, že při mytí vznikají odpadní vody, které mohou být znečištěné ropnými látkami. A takovou vodu nelze vypouštět do „nezabezpečené“ kanalizace.

Jediným bezpečným způsobem mytí aut, respektujícím požadavky ochrany vod, je podle ministerstva životního prostředí pouze mytí v profesionálně provozovaných mycích linkách. Za porušení zákona o vodách hrozí lidem pokuta.

Co na to odborníci?

Není velkým tajemstvím, že běžná praxe v mytí aut je jiná než představy ministerstva. Pomiňme to, že za mytí auta mimo myčku hrozí pokuta za přestupek, a zkusme se podívat, co si o škodlivosti mytí auta myslí odborníci na sanace škod a ochranu prostředí.

Mytí auta je velmi různorodá činnost, které se může odehrát na různorodých místech. A proto jej nelze plošně povolit
Mytí auta je velmi různorodá činnost, které se může odehrát na různorodých místech. A proto jej nelze plošně povolit
Podle Vladimíra Kočího z Ústavu chemie ochrany prostředí pražské Vysoké školy chemicko-technologické bude případné ohrožení prostředí záviset na množství a složení „špíny“, četnosti mytí a citlivosti ekosystému daného pozemku. „Co se špíny týče, tak olejové látky, polyaromatické uhlovodíky, detergenty - všechny tyto láky mohou za určitých koncentrací škodit. Časem se ale rozkládají. Když jich nebude extrémně moc, tak bych to neviděl jako problém,“ říká Vladimír Kočí. Podle něho se tyto látky mohou dostávat pozvolna do půdy a teoreticky do spodních vod, ale aby škodily, musí jich být dost. „Za vhodné bych považoval auto dobře spláchnout nadbytkem vody,“ doporučuje Kočí. Podle jeho názoru větší škodu než špína z auta způsobí použitý detergent, který coby povrchově aktivní látka působí v prostředí toxicky.

Kočí si myslí, že pokud daný pozemek není ekologicky hodnotná lokalita, pak nebude mytí auta závažný problém. „Má-li tam dotyčný trávu, tak dokud bude tráva zelená, tak to považuji za přijatelné,“ poznamenává, avšak konstatuje: „Nicméně za jedinou správnou cestu považuji myčku.“

Vladimír Bláha ze společnosti Empla AG, která se také věnuje ochraně životního prostředí, říká: „Pokud se využívají ekologicky rozložitelné přípravky s nízkým obsahem fosforečnanů v obvyklém dávkování, voda je svedena do kanalizace s čistírnou odpadních vod a samotné auto není znečištěno ropnými látkami, nemyje se motor ani podvozek a z auta se nic nevypouští, pak nevidím zásadní riziko této činnosti.“

Pokud se však vody neodvádějí do kanalizace a jen se zasakují (a navíc se využívají mycí prostředky s fosforečnany), pak motorista ohrožuje podzemní a povrchové vody tenzidy, fosforem, případně dalšími složkami saponátů nebo ropnými látkami. „Podzemní vody se pak perou s rozkladem těchto zbytečně do nich přidaných látek,“ říká Bláha. „Použití chlorovaných rozpouštědel nebo jiných odmašťovadel na bázi tvrdé chemie snad ani nepředpokládám.“

Z čehož plyne: jezděte do myčky.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
Tento text byl publikován v rámci projektu Ekolist.cz – zpravodajství o změnách klimatu, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mh

22.1.2015 16:26
Proto jezdim radsi na rucni myti , je to pohodlnejsi a kvalitnejsi nez abych si to umyval sam :)
Odpovědět
PN

Petr Novák

4.6.2015 14:40
Samozřejmě je rozdíl mezi umýváním auta na svém pozemku a v obecní řece, takže jsem rád, že na to zákon pamatuje. I když, všude se uvádí že v extrémních případech jde minimálně o přestupek ( http://www.denik.cz/kratce/opava-myti-auta-v-rece-je-minimalne-prestupkem-523810.html) ale praxe je taková, že se to téměř vždy vyřeší pokutou do tisíce, což je pořád vyplatí :) Já to radši řeším ručním mytím aut ( http://www.autoopat.cz/rucni-myti-aut/ ) a tak mám čtyři umytí v ceně jedné průměrné tisícikorunové pokuty. :)
Odpovědět

Martin Štainer

26.9.2015 15:02

Rád bych Vám nabídnul slevový kupón s 10% slevou na první nákup naši autokosmetiky, v případě že by Vám kód nefungoval napište si o něj. Slevový Kód: j2t4XArd79
Jedná se o ekologickou autokosmetiku pro suché ryční mytí aut (1. konkurenční výhoda), která k umytí, naleštění a k ochránění auta nepotřebuje ani kapku vody a ani jiné drahé vybavení a auto můžete umýt a naleštit např. před panelákém, nebo u chaty (není žádný odpad, vše je v mikro utěrce) (2.výhoda). Práce s produkty je velmi rychlá se skvělím výsledkem, který nedosáhnete jinými prostředky ani za polovinu času (3.výhoda). Prostředky jsou velmi univerzální, 3 produkty vám stáčí o komplexní údržbu vozu (4. výhoda). Nechci spamovat diskuze, chci Vám jen nabídnout příznivé řešení s ještě lepší cenou.

Navštivte náš E-shop www.e-cs.cz
Odpovědět
ak

17.10.2017 15:37
Souhlasím a mužu doporučit třeba http://www.united-c.cz/renovace-zaslych-cernych-plastu-jak-na-to/ , udělal jsem si to minulý týden a jsem spokojený. Auto je jako nový ))
Odpovědět
HN

Honza Novak

23.2.2018 16:06
To jsou strasne blbosti,ktere ti tupci ve vlade vymysleji.Spousta lidi logicky myla svuj vuz pred domem,protoze je to pohodlnejsi,levnejsi a setrnejsi.Mycky skrabou vozidla svym agresivnim mytim.Mycka take znecistuje vodu tim padem to,co vymysleli je hola sracka.Chteji nahnat lidi do mycek,aby provozovatele jeste na nich vice vydelali.O zadnou radoby cistotu vody jim vubec nejde.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist