https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/netopte-panu-bohu-do-oken
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Netopte pánu bohu do oken

15.1.2007 08:55 | PRAHA (EkoList)
Napsala nám čtenářka dotaz, jak správně větrat a jak správně nastavit radiátory. Bydlí v zatepleném panelovém domě s centrálním vytápěním a s novými okny. Pokusíme se dát obecné informace nejen jí, ale i těm, kteří své byty vytápějí jinak.
 

V prvé řadě je dobře, že je dům zateplený a má vyměněná okna. Když se stará netěsnící okna vymění za nová, nejenom, že přestane kolem oken nepříjemně táhnout, ale také se znatelně sníží prostupnost venkovního hluku. To ocení zejména lidé, bydlící u rušných silnic. Vyměnit (nebo opravit) okna sice není levná záležitost, ale vyplatí se do ní investovat. Nezapomeňte ovšem na to, že na výměnu oken potřebujete stavební povolení od stavebního úřadu. Je také dobré poradit se o vhodném typu a vlastnostech okna, technických řešení je totiž celá řada. Mimo jiné i s tím vám mohou zadarmo poradit v některém poradenském středisku EKIS, viz box.

Podívejme se nejprve na větrání. Zde platí stejná zásada pro všechny způsoby vytápění, ať už ústřední nebo lokální. A není to žádná věda: větrat se má tak krátce, aby se stačil vyměnit vzduch, ale zbytečně se neochladily zdi a vybavení bytu. Když si necháte byt vymrznout, spotřebujete pak více energie nejen na opětovné zahřátí vzduchu, ale i zdí a vybavení. Pokud máte na svých radiátorech nainstalovány termostatické hlavice, při větrání dojde k jejich otevření. Čím déle budete větrat, tím více budete topit pánu bohu do oken. Takže větrat krátce a intenzívně.

Ilustrační kresba: Miloš Kalista/EkoList

Větrat ale nezapomínejte, zvláště máte-li nová, dobře těsnící okna. Dříve se byt větral sám netěsnostmi kolem oken. Čas od času je potřeba vyměnit vydýchaný vzduch a odvětrat vlhkost. Je dobré si také kromě teploměru pořídit vlhkoměr a držet relativní vlhkost vzduchu na 50-60 %. Dlouhodobé vyšší vlhkosti mohou vést ke vzniku plísní v bytě.

Otázku „jak správně nastavit nastavit radiátory“ je vhodné pro ty, co nejsou napojeni na centrální dodávky tepla, rozšířit i o otázku, jak nastavit termostat. Pro teplotu jednotlivých místností existují normy, z kterých se vychází při projektování staveb (pro obytné místnosti se počítá s 20 °C, u koupelen 24 °C, u předsíní a chodeb s 15 °C). Tyto údaje jsou pro uživatele bytu jen orientační a klidně si může doma přes zimu udělat tropické klima a chodit jen v tílku. Je ale dobré vědět, že za to zaplatí víc, než by čekal. Na stránkách EKIS se uvádí, že zvýšení teploty v bytě o 1 °C představuje zvýšení spotřeby tepla cca 6 %. Ani druhý extrém, totiž vypnout topení a s nudlí u nosu se hřát pocitem, kolik energie jsme ušetřili, není dobrý. Mějte doma takovou teplotu, abyste měli pocit pohody. A k tomu může pomoci i teplý svetr.

Aby vytápění vašeho bytu bylo efektivní, je dobré si místo klasických ventilů na radiátorech nechat nainstalovat termostatické hlavice. Ty fungují jako lokální termostat. Na hlavici je nastavena škála, která odpovídá určité teplotě. V okamžiku, kdy se okolí termostatické hlavice zahřeje na požadovanou teplotu, hlavice samočinně uzavře přívod do radiátoru. Když teplota poklesne, zase jej otevře. Význam je v tom, že termostatické hlavice umožňují efektivně distribuovat topné medium do místností, které ještě nejsou dostatečně vytopeny.

Termostatické hlavice stojí od tří set korun až do několika tisíc u výrobků, u kterých si můžete naprogramovat týdenní režim. O tom, zda se daný typ dá nainstalovat na vaše topení, je dobré se ještě před nákupem poradit s topenáři nebo v obchodě s topenářským zbožím.

Termostaty se používají v objektech, které nejsou napojeny na centrální dodávky tepla. Termostat hlídá teplotu v tzv. referenční místnosti a podle ní spouští či vypíná tepelný zdroj. Hodně záleží na tom, jaký termostat máte a také kde. Dříve byly dostupné termostaty, které znaly jen dva režimy – vypnuto a zapnuto. Dnes si můžete pořídit programovatelný termostat, kde lze nastavit různé režimy pro den či noc nebo dokonce pro konkrétní dny v týdnu (jste-li o víkendu na chalupě, nemusí být v sobotu vytopeno na stejnou teplotu, jako když jste doma).

Důležitá je referenční místnost. Měla by to být místnost, kde přes den trávíte hodně času. Ložnice není vhodné místo. Bývá totiž obvyklé, že se v ložnicích udržuje kvůli příjemnému spánku nižší teplota než v jiných místnostech. V kuchyni dochází při vaření k přehřátí místnosti. Jako nejvhodnější se tak jeví obývací pokoj.

Pro regulaci teploty v bytě je ideální kombinace programovatelného termostatu a termostatických hlavic. Na termostatu v referenční místnosti si nastavíte požadovanou teplotu a pak si jenom „vyladíte“ termostatické hlavice v jednotlivých místnostech tak, aby se v nich topilo jen na požadovanou teplotu.

Termostaty začínají svojí cenou u tří set korun a stoupají opět do několika tisíc, kde kromě programovatelnosti jsou další nadstandardní možnosti, jako ovládání termostatu pomocí svého mobilního telefonu.

Energetická konzultační a informační střediska
Poradenství vykonávají vybraní energetičtí poradci, kteří prokáží odpovídající odbornou způsobilost, na základě osvědčení vydaného pro příslušné časové období. Poradci se sdružují v Energetických konzultačních a informačních střediscích (EKIS). S finanční podporou v rámci části A Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro příslušný rok poskytují nejširší veřejnosti bezplatné poradenské služby v otázkách zvyšování účinnosti užití energie a snižování dopadů na životní prostředí .

Pro rok 2006 bylo do sítě EKIS ČEA vybráno 189 poradců, soustředěných v 45 poradenských střediscích. Jejich adresy, zodpovězené dotazy nebo formulář pro nový dotaz naleznete na www.i-ekis.cz.
Zdroj: Česká energetická agentura.

Za konzultaci děkujeme Karlu Srdečnému z poradenského střediska EkoWatt.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

21.3.2020 13:38
My jsme také před letošní zimou řešili problém s netěsnícími okny. Jinak jsou ale dobrá, tak mi přišlo zbytečné, abychom měnili celá okna. Stačilo, že jsem si objednal těsnění z https://www.teximtesneni.cz/ a všechna jsem je přetěsnil. Teď už jsou zase jako nová.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist