https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vznika-aplikace-ktera-z-caroveho-kodu-pozna-toxicke-latky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vzniká aplikace, která z čárového kódu pozná toxické látky

6.10.2017 04:35 | PRAHA (ČTK)
Do dvou let má vzniknout společná evropská databáze výrobků, které obsahují toxické látky. Informace z ní lidem zprostředkuje mobilní aplikace, která po naskenování čárového kódu ohlásí, zda je výrobek na seznamu a proč.
Do dvou let má vzniknout společná evropská databáze výrobků, které obsahují toxické látky. Informace z ní lidem zprostředkuje mobilní aplikace, která po naskenování čárového kódu ohlásí, zda je výrobek na seznamu a proč.
Do dvou let má vzniknout společná evropská databáze výrobků, které obsahují toxické látky. Informace z ní lidem zprostředkuje mobilní aplikace, která po naskenování čárového kódu ohlásí, zda je výrobek na seznamu a proč. Na databázi začaly minulý měsíc pracovat evropské úřady spolu s nevládními organizacemi a akademickými pracovníky. Za Česko se projektu účastní nezisková organizace Arnika, která o tom informovala v tiskové zprávě.
 

Na seznamu rizikových výrobků se mohou octnout nejrůznější předměty. Toxické látky se v minulosti našly například v dětských hračkách, nádobí, obuvi, ošacení nebo školních potřebách. "Nejčastěji se jedná o ftaláty, těžké kovy, azobarviva nebo dioxiny, z nichž mnohé patří mezi karcinogeny," uvedla Arnika v tiskové zprávě.

Informaci o škodlivých látkách v koncentraci nad 0,1 procenta si nyní musí dodavatelé vzájemně sdělovat. Problém je ale v tom, že tato informace se ke spotřebitelům nedostane. O obsahu toxických látek se dozví pouze ten, kdo se s dotazem obrátí na výrobce či prodejce. Na odpověď má dotázaný ze zákona 45 dnů, a pokud výrobek toxickou látku neobsahuje, odpovědět vůbec nemusí.

Databáze spojená s mobilní aplikací by to měla změnit. Stačí, aby spotřebitel naskenoval čárový kód výrobku, o který se zajímá, a ihned se dozví, zda obsahuje toxické látky. Něco podobného už funguje v Německu a v Dánsku. "Inspirací se stala německá aplikace TOXFOX, kterou si stáhlo 1,3 milionu uživatelů. Lidé si jejím prostřednictvím denně ověřují obsah nebezpečných látek u neuvěřitelných 40.000 výrobků," uvedla Karolína Brabcová, vedoucí spotřebitelských kampaní v Arnice.

Aplikace má být dostupná na jaře 2019. Projekt vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt a zapojilo se do něj 20 organizací z 13 zemí Evropy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist