http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zelene-pocitace-s-ekoznackou-nebo-bez
životní prostředí, příroda, ekologie, klima, biodiverzita, energetika, krajina, doprava, cestování ...

Zelené počítače - s ekoznačkou, nebo bez

30.3.2010 09:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na českém trhu se na začátku roku objevily další notebooky honosící se unijní ekoznačkou Květina a certifikátem Ekologicky šetrný výrobek. V oboru výpočetní techniky sice nejsou uvedené ekoznačky nijak rozšířené, ale svou ohleduplnost k životnímu prostředí inzeruje leckterý výrobce.

Vypínač spotřebiče
První z environmentálních kritérií pro udělení české značky Ekologicky šetrný výrobek je to, aby měl přenosný počítač snadno dostupný vypínač.
Foto: Image*After

Český trh nabídl během posledních let celkem 9 sérií notebooků a 2 série osobních počítačů s českou i evropskou certifikací, které vyrábí společnost ASUS. V Evropě se květinovým označením mohou chlubit ještě notebooky a počítače rumunské firmy SC MAGUAY IMPEX SRL a společnosti DIODE ESPAŇA, které však v českých obchodech nenajdeme.

Pro to, aby mohl notebook nosit oficiální značku o šetrnosti k životnímu prostředí, musí výrobce splnit několik podmínek, přičemž požadavky pro získání české a evropské ekoznačky jsou shodné. Kromě základních kritérií, jakými je vyhovění všem platným zákonům i technickým, bezpečnostním, zdravotním a hygienickým předpisům, musí výrobek dostát také specifickým a environmentálním kritériím a musí mít vlastnosti srovnatelné nebo lepší než obdobné výrobky této kategorie.

Ekologická kritéria zohledňují jak spotřebu energie, životnost, konstrukci a použitý materiál, tak hlučnost, elektromagnetické záření, obsah těžkých kovů a zpomalovačů hoření. Výrobce musí také nabízet bezplatný zpětný odběr počítače k recyklaci a informovat zákazníka, jak notebook používat k životnímu prostředí co nejšetrnějším způsobem. Nezapomíná se ani na obaly, kartonové krabice a lepenka musí být alespoň z 80 % z recyklovaného papíru, zapovězený je materiál z PVC. Podobné požadavky jsou kladeny i na osobní nepřenosné počítače.

Všichni hrají na zelenou notu

Jako ohleduplné k životnímu prostředí se však chtějí prezentovat i ostatní firmy, byť jejich výrobky evropské ani české certifikované značení jako ASUS nemají. Společnost ACER například nabízí notebook, u něhož garantuje ekologickou výrobou, použití dílů šetrných k životnímu prostředí a efektivní recyklovatelnost. Ve svém programu EcoProjection se potom zabývá zejména snižováním spotřeby energie svých produktů. Obdobné aktivity má i většina nejznámějších výrobců počítačů – Apple, Fujitsu-Siemens, HP, Lenovo, Samsung, Sony nebo Toshiba, jejíž notebook ocenila organizace Greenpeace coby nejzelenější elektronický produkt na trhu v roce 2008.

Většina společností, které v tuzemsku uvádí počítače do prodeje, je například zapojena do mezinárodně uznávané certifikace vlády USA Energy Star, kterou uznává i Evropská unie. V její evropské databázi je k dnešnímu dni skoro 1500 notebooků a přes 800 osobních počítačů s touto licencí. Jak již název napovídá, je tento program primárně zaměřen na úsporu energií.

Související články

Nokia je v žebříčku Greenpeace ekologicky nejzodpovědnějším výrobcem

Jak nenaletět ekoreklamě

Zdeňka Vítková
tisknout poslat
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.
Ekolist.cz je na
sociálních sítích!

Ekolist.cz na Facebooku

Ekolist.cz na Twitteru

Google+

Redaktoři Ekolistu Hugo Charvát, Martin Mach a Zdeňka Vítková spolupracují s lektory Janem Rybářem - Amaze.cz a Romanem Muchou - Quickly.cz na projektu Dobrá média.

Vytvářejte Ekolist.cz
s námi!

Chcete se podílet na vzniku Ekolistu? Napište nám! Můžete nám poslat svůj názor, nebo nám taky můžete poslat ke zveřejnění svou tiskovou zprávu. Anebo u nás můžete publikovat pozvánku na akci, kterou pořádáte.

Zeptejte se!
Rádi odpovíme

Máte nějaký dotaz nebo připomínku k Ekolistu? Napište nám! Tady jsou naše Kontakty. A pokud byste se chtěli zeptat na nějakou radu týkající se života šetrného k životnímu prostředí, můžete využít tento formulář.

Podporujeme
NetMonitor

Ekolist.cz nechává svou čtenost sledovat systémem NetMonitor. Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde. Další informace na webu NetMonitoru.

Podpořte kameníky
v Keni

Koupí dětské hry Kiumbové můžete podpořit ekonomickou samostatnost kameníků v keňské Tabace. Součástí hry jsou v Keni ručně vyřezáváné figurky. Sympatické je, že veškeré příjmy ze hry jsou použity zpátky v Keni.

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist