https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cesi-v-kamerunu-po-ctrnacti-letech-objevili-vzacneho-simpanze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi v Kamerunu po čtrnácti letech objevili vzácného šimpanze

25.2.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Na snímku fotopasti byl obrovský samec. Na záběrech mu sice chybí hlava, ale aspoň teď víme, že je příště potřeba umístit kameru o něco výš,“ popisuje Mikeš
„Na snímku fotopasti byl obrovský samec. Na záběrech mu sice chybí hlava, ale aspoň teď víme, že je příště potřeba umístit kameru o něco výš,“ popisuje Mikeš
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Kedjom-Keku
Čtrnáct let uplynulo od doby, kdy byl v oblasti horského mlžného lesa na severozápadě Kamerunu naposled spatřen vzácný poddruh šimpanze, Pan troglodytes ellioti. Mělo se za to, že v této oblasti už nejspíše vyhynul. O to větší překvapení zažili čeští aktivisté z organizace Kedjom-Keku, když na ně při vyhodnocování prosincových snímků z foto-pastí instalovaných v Bamendských horách vykoukl statný šimpanzí samec tohoto nejohroženějšího poddruhu.
 

Lokalita v horské oblasti regionu Kedjom-Keku, což v překladu značí „lidé z lesa“, se díky přítomnosti zbytků původního biotopu řadí mezi třicítku míst na planetě s nejvyšší biodiverzitou. Protože tato biodiversity hotspots, tedy horká místa biodiverzity, hostí řadu mimořádných živočichů a rostlin, je jejich důsledná ochrana světovou prioritou. Lesy v  okolí Bamendských hor byly kdysi domovem vzácné subspecie nigerijsko-kamerunských šimpanzů, ale za posledních deset let tu nebyl potvrzen jejich výskyt. Česká nezisková organizace Kedjom-Keku, která tu vede aktivity na záchranu mlženého lesa již od roku 2010, považovala dosud zprávy o přítomnosti vzácných primátů za spíše spekulativní.

Co je Kedjom-Keku

Organizace Kedjom-Keku již pátým rokem podniká v Kamerunu kroky na záchranu původního pralesa. Její členové postavili a provozují ve vesnici Big Babanku (anglický ekvivalent Kedjom-Keku) školu a v české republice se pravidelně koná akce s názvem Voda pro Kamerun. Letošní třetí ročník začíná 22. března, kdy se v kavárnách a restauracích po celé České republice začne prodávat litr kohoutkové vody za dvacet korun. Za každou dvacetikorunu pak Kedjom-Keku vysadí v Kamerunu jeden strom na záchranu šimpanzího habitatu.

Kusé zprávy o výskytu šimpanzů v těsném sousedství lidských sídel se rozhodl na místě prověřit Martin Mikeš, předseda Kedjom-Keku. „Nebylo to totiž poprvé, co za mnou přišel některý z našich horských sousedů a vyprávěl mi, jak viděl několik šimpanzů v lese za svou chýší. Les, ve kterém se šimpanzi měli nacházet, znám velmi dobře. Lidoopi se tam měli v období sucha vypravovat pro svou oblíbenou pochoutku, kterou jsou fíky. Uprostřed nevelkého fragmentu horského lesa jsem tedy fotopasti, poskytnuté libereckou zoo, nainstaloval a šel domů. Po třech dnech jsem je šel zkontrolovat. Byla to čistá nedočkavost a netrpělivost.“ A výsledek?

„Na snímku fotopasti byl obrovský samec. Na záběrech mu sice chybí hlava, ale aspoň teď víme, že je příště potřeba umístit kameru o něco výš,“ popisuje Mikeš. Sama přítomnost šimpanze by nebyla až tak mimořádná, kdyby se ale nejednalo o vzácný poddruh Pan troglodytes ellioti. „Ten patří mezi nejméně početné poddruhy šimpanzů v celé Africe,“ uvádí Klára Petrželková, z Ústavu biologie obratlovců AV ČR. „Vyskytuje se jen na několika místech v Nigerii a Kamerunu, proto je objev nové populace tohoto poddruhu v Kedjom-Keku významný. Ačkoli jsou důvody poklesu tohoto poddruhu celkově známé, rozhodně nedochází k jejich zastavení. Z těchto důvodu je ochrana populace a celého ekosystému zásadní.“

Z důvodu ztráty původního prostředí a rozšiřujících se lidských aktivit se předpokládá, že Pan troglodytes ellioti prodělal v posledních dvaceti až třiceti letech významný pokles početnosti (maximální odhad populačního poklesu během tří generací převyšuje 50%). „První důkaz přítomnosti šimpanzů v Kedjom-Keku po mnoha letech rozpoutal diskuzi a hlavně velkou záchrannou akci. Sešli jsme se hned se zástupci několika kamerunských neziskových organizace, zástupkyní ministerstva lesa a životního prostředí i novináři a začali jsme jednat. Teď je to už jen na nás a my věříme, že šimpanzi budou v Kedjom-Keku prospívat,“ říká Mikeš.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist