https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/chytry-telefon-v-roli-pruvodce-qr-kody-s-informacemi-o-prirode-jsou-stale-oblibenejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chytrý telefon v roli průvodce: QR kódy s informacemi o přírodě jsou stále oblíbenější

29.1.2016 01:08 | PRAHA (ČTK)
Na QR kód narazíte třeba na borovici u cesty
Na QR kód narazíte třeba na borovici u cesty
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Projekt Doháje.cz, který pomocí chytrých telefonů a QR kódu zpřístupňuje informace o turistických stezkách vyznačených v přírodě, loni zaznamenal 500 000 stažení a stále roste. Občanské sdružení Taggmanager, které technicky zajišťuje stezky v terénu, už jich spravuje 420 se 4600 zastaveními, řekla ČTK na brněnských veletrzích cestovního ruchu projektová manažerka Leona Kupčíková.
 

Cílovou skupinou jsou podle Kupčíkové lidé, kteří rádi vyrážejí do přírody s telefonem a hledají si informace. "Naši službu vnímám jako jeden z kanálů, kterým se lidem nabízejí informace o místech, kde se pohybují," řekla Kupčíková. Po načtení QR kódu uživatel získá nejen textové a mapové informace, ale i fotografie a například zvuky živočichů.

Nejčastěji si lidé stahují informace o stezkách v Jeseníkách. "Když jsme v roce 2009 začínali, znalo nás a QR kód jen pár nadšenců, dnes už i senioři," řekla Kupčíková. Počet stezek za poslední tři roky téměř zdvojnásobil.

Stezky Doháje.cz fungují jako on-line průvodce přímo v terénu, často nabídnou více informací než klasická tabule. Vznikají na popud obcí, fyzických osob či neziskových organizací. Většinou jde o jednotlivé stezky, k nimž občanské sdružení zajistí instalaci QR kódů v terénu. "Už máme po Česku zhruba 400 partnerů, kteří si pak mohou údaje ke stezce sami aktualizovat," řekla Kupčíková.

Méně často vznikají stezky v rámci velkých projektů, jedním z aktuálních jsou stezky v nepřírodních biotopech. Letos jej sdružení dokončí a spočívá v mapování fauny, flóry a hub v bývalých lomech, odkalištích či výsypkách, tedy v místech, která jsou silně poznamenaná lidskou činností. Přesto jsou zajímavá velkou biodiverzitou. "Tyto stezky si bude možné stáhnout i jako klasickou mobilní aplikaci," uvedla Kupčíková.

Sdružení se chce vydat také více směrem, který zaujme i děti, pro něž už je dnes mobil samozřejmostí. "Zkusili jsme projekt v Bruntále, kdy děti vyšly s učiteli do přírody, pomocí GPS zaměřily jednotlivá zastavení, vyfotily a napsaly texty, které zrevidujeme a pak stezku vytvoříme," vysvětlila Kupčíková.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Meitner
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist