https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/obchody-ode-dneska-nemohou-davat-zdarma-k-nakupu-plastove-tasky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obchody už nesmí dávat plastové tašky k nákupu zdarma

2.1.2018 09:25 | PRAHA (ČTK)
Obchodníci od včerejšího dne nemohou lidem dávat zdarma k nákupu plastové tašky. Bezplatné můžou zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Ilustrační snímek.
Obchodníci od včerejšího dne nemohou lidem dávat zdarma k nákupu plastové tašky. Bezplatné můžou zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Ilustrační snímek.
Obchodníci od včerejšího dne nemohou lidem dávat zdarma k nákupu plastové tašky. Bezplatné můžou zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Nové pravidlo zavádí novela zákona o obalech, která má v návaznosti na předpisy Evropské unie omezit objem plastového odpadu.
 

Velké obchodní řetězce tašky zdarma svým zákazníkům nerozdávaly už před účinností novely. Některé z nich plastové tašky s výjimkou těch na mražené výrobky již ani nenabízejí, případně prodávají opakovaně použitelné tašky vyrobené třeba z látky. Dostat zadarmo tašku z plastu ale lidé stále mohli například při vyzvedávání zboží z internetového obchodu.

Cenu plastových tašek novela přímo nestanovuje. "Podle návrhu zákona by tedy každý prodejce stanovil cenu plastových odnosných tašek sám. Musí však po spotřebiteli požadovat minimálně náhradu pořizovacích nákladů této tašky," řekl již dříve ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdarma zůstanou jen sáčky či tašky s tloušťkou pod 15 mikronů, jaké se používají pro pečivo nebo zeleninu. Podle Brabce připadá v Česku na jednoho člověka až 300 plastových tašek ročně a jedna taška se v přírodě rozpadá až 25 let. Ředitel odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí Jaromír Manhart uvedl, že ve Velké Británii po zpoplatnění tašek klesla jejich spotřeba o 85 procent.

Evropská směrnice vyžaduje snížit k roku 2019 počet tašek na jedno použití na 90 na osobu ročně, v roce 2025 by na jednoho člověka mělo připadat maximálně 40 tašek za rok. V roce 2010 to podle údajů Evropské komise bylo v průměru 176 tašek na osobu.

Poslanci při schvalování ve Sněmovně snížili ve vládním návrhu míru recyklace a využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla podle vládní předlohy zvýšit ze 60 na 70 procent, celkově se mělo využít 80 procent obalů. Sněmovna na návrh svého výboru pro životní prostředí ale celkové využití snížila na 75 procent. I tak to bude více, než požaduje unijní směrnice.

Některé obchodní řetězce přestaly prodávat jednorázové plastové tašky. Jako první s tím loni v březnu přišel Lidl. Podle jeho údajů se tak ročně ušetří 27 milionů vyhozených tašek.

Obchody svým zákazníkům nabízejí řadu alternativ. Různě veliké papírové tašky, tašky vyrobené z plastu či tašky látkové, které lze používat opakovaně. Koupit se dají i velice skladné tašky z tenké látky, které může spotřebitel nosit v kabelce či kapse.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist