https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/rakos-obecny-zaplavuje-usa-experiment-ukazal-ze-nejlepsi-herbicid-jsou-kozy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rákos obecný zaplavuje USA. Experiment ukázal, že nejlepší herbicid jsou kozy

1.10.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Experimenty přímo v mokřadech ukázaly, že mnohem levnější a k přírodě šetrnější je pustit na rákosí obyčejné kozy. Ilustrační foto.
Experimenty přímo v mokřadech ukázaly, že mnohem levnější a k přírodě šetrnější je pustit na rákosí obyčejné kozy. Ilustrační foto.
Foto | MTSOfan / Flickr
Rákos obecný je velmi statná vytrvalá tráva dorůstající až 4 metrů. A zatímco v Evropě proti ní nikdo nic nemá, na Východním pobřeží Spojených států amerických proti rákosu bojují. Pomocí helikoptér rozstřikují herbicidy, buldozery vytrhávají spletité kořeny rostlin. Rákos obecný je v Americe invazní druh. Jak ukázaly experimenty, nejúčinnějším a nejšetrnějším herbicidem není chemie, ale obyčejná koza.
 

Lidé na Východním pobřeží jsou z rákosu obecného nešťastní. Tato tráva, která se na americký kontinent dostala pravděpodobně z Evropy, se velmi rychle šíří a zarůstá pobřežní mokřady od Nové Anglie až po Jihovýchod USA. Rákos vytlačuje původní druhy trav, mění fungování mokřadu a v neposlední řadě také významně mění scenérii mokřadů a bere lidem výhled na oceán.

Vědci z Duke Univerzity zkoumali, jaké jsou nejefektivnější a k životnímu prostředí nejšetrnější způsoby, jak si rákosem obecným poradit. Nejběžnějším postupem doposud bylo použití chemických herbicidů, výsledek byl ale neuspokojivý a zpravidla jen dočasný.

Experimenty přímo v mokřadech ukázaly, že mnohem levnější a k přírodě šetrnější je pustit na rákosí obyčejné kozy.

„Kontrolované spásání rákosu kozami či jinými hospodářskými zvířaty vedlo k jeho úbytku na polovinu během tří týdnů,“ říká Brian R. Silliman, který spolu s Rachel Carsonovou experimenty vedl.

Na oplocené testovací ploše v Marylandu Silliman spolu s kolegy otestoval, jak pár hladových koz dokáže s rákosím snadno zatočit. Koně a ovce jim v tom umí zdatně sekundovat. Na spasené ploše pak rychle dochází k obnově původní skladby rostlin.

„Kozy jsou přínos pro všechny. Mokřadům se vrátí jejich biodiverzita, zemědělci mohou pronajímat své kozy pro pastvu, správci pozemků se levně zbaví invazní rostliny. A lidé obecně získají zpět malebné výhledy na vodní hladinu,“ říká Silliman. „Jediné, s čím se lidé musí smířit, že po dobu několika týdnů v roce budou po mokřadu pobíhat kozy. To se mi ale zdá jako přijatelné.“


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist