https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/raseliniste-v-jizerskych-horach-by-melo-prestat-vysychat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rašeliniště v Jizerských horách by mělo přestat vysychat

29.8.2016 08:04 | BEDŘICHOV (ČTK)
Rašeliniště mají podle ochránců přírody jedinečnou a nezastupitelnou roli jako zásobárna vody.
Rašeliniště mají podle ochránců přírody jedinečnou a nezastupitelnou roli jako zásobárna vody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor
Opatření, která mají zabránit vysychání rašeliniště v rezervaci Nová louka v Jizerských horách, chystají ochránci přírody. Jde o projekt za 2,1 milionu korun podpořený evropskou dotaci. Vodu se v krajině podaří lépe zadržet díky vybudování 380 přehrážek na bezmála šesti hektarech. ČTK o tom informoval Ondřej Petrovský z Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, která se bude na financování projektu podílet.
 

Rašeliniště mají podle ochránců přírody jedinečnou a nezastupitelnou roli jako zásobárna vody. Na Nové louce rašeliniště vysychá, protože se tam v minulosti udělaly odvodňovací rýhy. "Vznikly kvůli těžbě dřeva. V rašeliništi totiž stromy rostou mnohem pomaleji," řekl pracovník Jizersko-ještědského horského spolku Leoš Vašina. Spolek projekt připravil. Obdobná opatření provedl v Jizerských horách od roku 2009 už na Klugeho louce, v národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizera či v oblasti Klečové louky. Problém s vysycháním rašelinišť se totiž objevil na vícero místech hor. Voda v nich začala ubývat v důsledku velkoplošného odvodňování vrchovišť i podmáčených lesů, které probíhalo od poloviny 19. století.

Práce na Nové louce by měly začít letos na podzim a trvat do léta příštího roku. Ochránci přírody vytvoří kaskádu dřevěných přehrážek tak, aby se hladina podzemní vody mohla navrátit k povrchu a cenný biotop se mohl dále přirozeně obnovovat. "Cílem celého projektu je zastavit proces zarůstání rašeliniště nepůvodní vegetací, posílit populace chráněných rostlin a zajistit větší retenci vody v krajině," dodal Petrovský. Na obnově rašeliniště se může podle Petrovského podílet i veřejnost, a to prostřednictvím mobilní aplikace Pomáhej pohybem.

Velké plochy rašelinišť Jizerských hor jsou chráněny v národních přírodních rezervacích. Největší a nejcennější z nich - národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery, má rozlohu 202 hektarů a rozprostírá se v okolí pramene řeky Jizery pod horou Smrk. Je tam vzácná vegetace a živočichové, turisté tam smějí chodit jen po vyznačené naučné stezce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist