https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vedci-pomoci-pudni-bakterie-a-zmeny-vlhkosti-rozpohybovali-auticko-podle-nich-jde-o-skvely-zdroj-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci pomocí půdní bakterie a změny vlhkosti rozpohybovali autíčko. Podle nich jde o skvělý zdroj energie

1.7.2015 02:00 | PRAHA (oEnergetice)
Zařízení je podobné turbíně a obsahuje malé kousky ze zárodečných buněk umístěné na konci pásků, jež jsou připojené k oběžnému kolu. Polovina oběžného kola je umístěna v plastové schránce, ve které jsou pásky vystaveny vysoké vlhkosti a napínají se. Druhá část kola je poté ponechána v prostředí s nízkou vlhkostí, ve kterém se pásky opět stočí.
Zařízení je podobné turbíně a obsahuje malé kousky ze zárodečných buněk umístěné na konci pásků, jež jsou připojené k oběžnému kolu. Polovina oběžného kola je umístěna v plastové schránce, ve které jsou pásky vystaveny vysoké vlhkosti a napínají se. Druhá část kola je poté ponechána v prostředí s nízkou vlhkostí, ve kterém se pásky opět stočí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Joe Turner Lin / Outsidetheframe
Už v roce 2012 vědci objevili pozoruhodnou vlastnost půdní bakterie Bacillus subtilis, která při změně vlhkosti mění svůj tvar. Vědci z Columbia University nyní představili dvě zařízení, která využívají této vlastnosti k výrobě energie. Podařilo se jim získat tolik energie, aby rozjeli malé autíčko. Podle nich by bakterie jednou mohly konkurovat větrným nebo solárním elektrárnám. Zdrojem energie je totiž změna vlhkosti (odpar a kapalnění vody), což je proces, který se kolem nás děje neustále.
 

Jak uvádí Ozgur Sahin z Columbia University, dokáže destička pokrytá zárodečnými buňkami bakterie Bacillus subtilis vyvinout až tisíckrát větší sílu než lidský sval, pokud je vlhkost zvýšena z hodnoty typické pro slunný, suchý den na hodnotu vlhkosti vlhkého, deštivého dne. Jinými slovy, pokud by byla navlhčeno 0,454 kg vysušených zárodečných buněk, dokázala by hmota vyprodukovat sílu, jež by zvedla automobil do více než půlmetrové výšky.

Tým kolem Ozgura Sahina věří, že tento princip může být v budoucnosti významný zdroj obnovitelné energie, který bude konkurovat dnes dominujícím větrným a solárním elektrárnám.

Od roku 2012, kdy vědecký tým objevil potenciál využití vypařování, probíhal výzkum, jak energii generovanou při změně tvaru zárodečné buňky efektivně využít. Laboratoř nakonec vyvinula dvě zařízení.

Prvním je plovoucí pístem poháněný motor, ve kterém jsou zárodečné buňky nalepeny na obou stranách tenkého pásku podobného kazetové pásce. Při vystavení suchému vzduchu se buňky stáhnou a pásek se zvlní. Po vystavení zvýšené vlhkosti se pásek znovu narovná.

Tento pásek byl umístěn do plastové krabičky plovoucí na hladině a opatřen záklopkami. Jakmile je hladina vlhkosti dostatečná pro plné vypnutí pásku, záklopky se otevřou, dojde k uvolnění vlhkosti a ke smrštění pásku, načež jsou záklopky zavřeny. Připojením zařízení na generátor vyprodukoval pístový motor dostatek elektřiny k rozsvícení světelné kontrolky.

Druhé zařízení je podobné turbíně a obsahuje malé kousky ze zárodečných buněk umístěné na konci pásků, jež jsou připojené k oběžnému kolu. Polovina oběžného kola je umístěna v plastové schránce, ve které jsou pásky vystaveny vysoké vlhkosti a napínají se. Druhá část kola je poté ponechána v prostředí s nízkou vlhkostí, ve kterém se pásky opět stočí.

Po připojení tohoto kola na malý elektrický motůrek bylo vyrobenou elektřinou poháněno malé autíčko. Vědecký tým věří, že se se svým výzkumem jednou dostanou k podstatně větší verzi mechanizmu, které by dokázalo vyrobit stejné množství elektřiny jako dnešní větrné turbíny.


reklama

 
Martin Voříšek
Autor je redaktorem serveru oEnergetice.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist