https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vojenske-drony-v-rukach-ochrancu-prirody-mohou-zatopit-pytlakum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské drony v rukách ochránců přírody mohou zatopit pytlákům

28.8.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Drony mohou sledovat pytláky, hlídat migrující stáda kopytníků, monitorovat a strážit klidný pohyb slonů a nosorožců, nebo jen sbírat vědecká data
Drony mohou sledovat pytláky, hlídat migrující stáda kopytníků, monitorovat a strážit klidný pohyb slonů a nosorožců, nebo jen sbírat vědecká data
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Malé bezpilotní letouny, oktokoptéry a nejrůznější autonomní vznášedla máme neodbytně spojeny s výzbrojí moderních armád. Výrazný pokrok úrovně vojenské technologie se ale dotýká i civilních oblastí. A jak pro The Guardian řekl Lian Pin Koh, zakladatel neziskové organizace ConservationDrones, mohou se tyto jinak kontroverzní vojenské vynálezy brzy stát účinným a užitečným nástrojem praktické ochrany přírody.
 

„Jakmile se drony stanou součástí běžného vybavení rangerů v národních parcích celého světa dojde ke komplexní změně dosavadních pravidel hry,“ říká Lian Pin Koh, který nepochybuje o tom, že dostupnost pokročilé technologie ve správných rukou může znamenat zlomový bod v ochraně přírody. Kromě zaměřování raket na cíl, zabezpečování vojenských základen nebo výzvědné činnosti mají drony (dálkově ovládané modely letadel, vrtulníků, ale i plavidel a vznášedel) mnohem širší mírový potenciál. Mohou sledovat pytláky, hlídat migrující stáda kopytníků, monitorovat a strážit klidný pohyb slonů a nosorožců, nebo jen sbírat vědecká data.

Jedním z prvních mužů, který bezpilotní letouny využil v ochranářské praxi, je bývalý voják a veterán z první války v Iráku, Australan Damien Mander. „Příliš jsme si zvykli na myšlenku, že drony mohou mít jen vojenské využití. Jenže stejně účinně mohou bojovat také v ochraně přírody,“ říká Mander, který s úspěchem otestoval drony v projektu zaměřeném na potírání pytláků a překupníků slonoviny v Africe. Z tohoto experimentu se poučili i zakladatelé ConservationDrones.

„Na jedné straně pořád stojí vysoké pořizovací náklady,“ říká Pin Koh, „Ale už jejich první využití dokázalo, že peníze vyložené na pořízení této technologie se vyplatí.“ Proč? Rangeři nemusí dlouhé dny propátrávat terén, prosekávat se džunglí nebo naslepo hledat stopy pytláků, ale mohou se vyskytnout přímo na místě, kde je jich zapotřebí. A hlavně tam dorazí včas. Organizace ConservationDrones momentálně propracovává strategii, která by jim umožnila uvést do globální ochranářské praxe malé drony, které budou schopny autonomního pohybu a mapování vybraných oblastí a ohrožených druhů.

Takový „letící strážce“, který připomíná funkční model letadla s rozpětím křídel 110 centimetrů, bude schopen vydržet ve vzduchu po dobu tří hodin, vzdálit se a navrátit se k místu startu do vzdálenosti čtyřiceti kilometrů, přičemž z bezpečné výšky 75 metrů bude snímat povrch (foto i video) s rozlišením tří pixelů na centimetr povrchu. Lian Pin Koh a ConservationDrones se jednak snaží o popularizaci ochrany přírody, ale samozřejmě i co nejširší zpřístupnění této technologie pro účely sběru dat v konzervačním managementu a pro zájmy ochraně přírody. Práci mají snadnou – o drony už projevují živý zájem ochránci orangutanů ze Sumatry, správa „tygřích“ národních parků v Indii, či australští ochránci velryb SeaShepherd.


reklama

 
Další informace |
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist