https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/do-prahy-se-stahuji-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Do Prahy se stahují zvířata

2.5.2003 | PRAHA | MF Dnes
Prahou dusají ježci, stahují se sem zajíci, straky a sojky. Kuny jsou v metropoli zabydlené už dlouho. Co láká zvířata do města? V Libuši jsou za slunečného počasí vidět na ochranném valu u hlavní silnice i mufloni, kteří se projíždějícími automobily vůbec nenechávají vyvést z míry.
 
Zraněného daňka musel zachraňovat koncem loňského roku tým odchytových specialistů ze zoologické zahrady v areálu garáží nemocnice Bulovka. Po uspání narkotizační střelou a ošetření byl tehdy převezen do obory Lesů hlavního města Prahy v Chuchli. "Nestává se často, že bychom vyjížděli k podobným odchytům, protože velká zvířata po městě prostě moc neběhají," uvedl tehdy vrchní zoolog z trojské zahrady Miroslav Špička. V okrajových částech hlavního města však žijí třeba lasice, zdivočelé fretky, ale i zajíci nebo srnčí zvěř. Lišky se vyskytují třeba i na Petříně nebo v oboře Hvězda. A kuny skalní? Podle odborníka Pavla Brandla se vyskytují všude ve městě, sám je v noci potkal i u Novotného lávky či v Žitné ulici. "Láká je neomezený výběr půdních prostor, dostatek holubů, kterými se živí. A tím, že jsou to noční tvorové, se jejich životní režim zcela míjí s naším. Mnoho Pražanů proto o nich ani neví," říká kurátor malých šelem ze Zoo Praha. Jednoduše řečeno - byt a stravu mají zajištěnou a nikdo je neruší. "Jsou navíc extrémně hbité a umějí využít každé nerovnosti na omítce nebo mezery mezi okapem a fasádou, aby se dostaly třeba do třetího patra," tvrdí Brandl. Podle něj jsou také hodně chytré, takže jediným způsobem, jak se jich zbavit, je pouze uzavření všech přístupových cest do domu. V budově Archeologického ústavu v Letenské ulici na Malé Straně, kde jsou i byty, žily kuny na půdě celá léta. A vypudily je až povodně loni v srpnu. "Máme kočku a nerad jsem ji kvůli nim pouštěl ven, aby se s nima třeba neservala," říká Adam Pulchart, jeden z místních obyvatel. V centru města jsou lidem nejvíce na očích už tradičně holubi. "Stahují se sem z přírody, protože zde mají daleko snadnější zdroj obživy. Problémem není pravděpodobně jejich dokrmování především staršími lidmi, ale nepořádek a zbytky kolem popelnic," říká vedoucí odboru životního prostředí v Praze 2 Ludmila Pavlíková. Tak se dá vysvětlit velký počet zvířat i v rušných částech města. Dostatek potravy a chybějící přirození nepřátelé. Že se všechna jmenovaná zvířata v hlavním městě vyskytují, to by mohli snad ve všech případech potvrdit pracovníci městské odchytové služby. Někdy je však čeká i překvapení, které s místní faunou nemá nic společného. Třeba v polovině března asistovali u odchytu opice, která zřejmě utekla svému majiteli.
reklama

 
Jan David

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist