http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/energetici-planuji-dalsi-rozsirovani-temelina
Přihlaste se
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

MF Dnes: Energetici plánují další rozšiřování Temelína

2.6.2005 | TEMELÍN (okres České Budějovice) | MF Dnes
Temelínská elektrárna podle představ energetiků naroste. Počítají totiž se zvýšením jejího výkonu ze současných dvou na pět tisíc megawattů výkonu. Scénář představil na pražské konferenci Energie pro život náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina.
 
Ministerstvo argumentuje možnou energetickou krizí, která hrozí kvůli nízkým limitům těžby severočeského uhlí a také malým růstem energie z obnovitelných zdrojů, což jsou vodní a větrné elektrárny a elektrárny na biomasu. Rozšiřování těžby hnědého uhlí odmítají totiž severočeské obce.

„Ministerstvo pracuje na nové koncepci energetiky. Představil jsem jen scénář, který vychází z toho, že za dvanáct let severočeské uhelné elektrárny skončí. Pochopitelně, že v úvahu přichází rozšíření Temelína,“ uvedl náměstek Martin Pecina.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže odborníci uvažují o pořízení reaktorů evropského typu EPR, které se staví například ve Finsku a Francii. Mají kolem 1500 MWh výkonu a vysokou bezpečnost.

Představy ministerstva průmyslu Jihočechy šokují

Státní energetická koncepce, kterou připravilo vloni ministerstvo průmyslu a obchodu, přitom počítá s výstavbou jen dvou bloků s výkonem kolem 600 MWh. Nové bloky by měly stát v lokalitě Temelín, ale i takovou variantu Jihočeši odmítají. Představy ministerstva průmyslu o více než dvojnásobném rozšíření výkonu elektrárny je šokují.

„Je naší povinností představit vizi do budoucna. To ještě neznamená, že budeme hned stavět novou jadernou elektrárnu,“ namítl Pecina. Nabízí přitom jen dvě východiska z krize: Elektřinu dovážet, nebo stavět nové jaderné zdroje. Ve druhém případě se musí staveniště připravit do pěti let a do roku 2025 musí nové jaderné bloky fungovat.

„Martin Pecina se projevuje jako neřízená střela. Vůbec nerespektuje závaznou koncepci státu,“ uvedla předsedkyně sdružení Jihočeské matky Dana Kuchtová.
Podobné vize, ve kterých figuruje Temelín, překvapily zástupce kraje. Jihočeští zastupitelé přitom vloni žádali vládu, aby o rozšíření Temelína nahlas ani neuvažovala.

„S námi o takových scénářích nikdo nejednal, na nic se nás nikdo neptal. Dostavbu Temelína i hlubinné úložiště radioaktivního odpadu na území kraje jsme odmítli,“ připomněl jihočeský hejtman Jan Zahradník.
Antonín Pelíšek

| MF Dnes
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je na
sociálních sítích!

Ekolist.cz na Facebooku

Ekolist.cz na Twitteru

Google+

Redaktoři Ekolistu Hugo Charvát, Martin Mach a Zdeňka Vítková spolupracují s lektory Janem Rybářem - Amaze.cz a Romanem Muchou - Quickly.cz na projektu Dobrá média.

Vytvářejte Ekolist.cz
s námi!

Chcete se podílet na vzniku Ekolistu? Napište nám! Můžete nám poslat svůj názor, nebo nám taky můžete poslat ke zveřejnění svou tiskovou zprávu. Anebo u nás můžete publikovat pozvánku na akci, kterou pořádáte.

Zeptejte se!
Rádi odpovíme

Máte nějaký dotaz nebo připomínku k Ekolistu? Napište nám! Tady jsou naše Kontakty. A pokud byste se chtěli zeptat na nějakou radu týkající se života šetrného k životnímu prostředí, můžete využít tento formulář.

Podporujeme
NetMonitor

Ekolist.cz nechává svou čtenost sledovat systémem NetMonitor. Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde. Další informace na webu NetMonitoru.

Podpořte kameníky
v Keni

Koupí dětské hry Kiumbové můžete podpořit ekonomickou samostatnost kameníků v keňské Tabace. Součástí hry jsou v Keni ručně vyřezáváné figurky. Sympatické je, že veškeré příjmy ze hry jsou použity zpátky v Keni.

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist