http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/izurnal-rekordni-teplota-jednou-padne-i-na-sumave-doufa-tamni-lovec-mrazu
životní prostředí, příroda, ekologie, klima, biodiverzita, energetika, krajina, doprava, cestování ...

Ižurnál: Rekordní teplota jednou padne i na Šumavě, doufá tamní 'lovec mrazu'

3.2.2012 | VIMPERK | Ižurnál
Antonín Vojvodík, kterému se přezdívá „lovec mrazu“, měří teplotu na sedmi místech Šumavy už třicet let. Stále doufá, že se mu jednou podaří naměřit i nejsilnější mráz. Znamenalo by to však překonat 83 let starý rekord. Na různých místech na Šumavě jsou meteorologické stanice, jedná se o lokality Borová Lada, Horská Kvilda, Perla nebo Jezerní slať. Teploty se tam zaznamenávají automaticky do počítače, Antonín Vojvodík pak jednou týdně všechny stanice kontroluje.

Jak říká, v červenci 1974 projížděl přes Horskou Kvildu a viděl ojíněné stromy. Přišlo mu to natolik zajímavé, že se rozhodl, že bude teplotu na Šumavě pravidelně měřit.

Vojvodík pochází z Vimperka, odkud se vždy přesune autobusem na Kvildu. Tam nasadí běžky a vyráží do terénu k meteostanicím. Na běžkách tak 62letý muž pokaždé urazí i desítky kilometrů.

Lovec mrazu letos zatím naměřil nejnižší teploty na Kvildě a na Modravě, shodně minus 28,4 stupňů. Úplně nejnižší teplotu prý teploměr ukázal 30. ledna 1987 na Jezerní slati u Kvildy. Přestože je to neoficiální údaj, naměřili tu tehdy minus 41,6 stupně.

Vojvodík doufá, že jednou na Šumavě padne i absolutní rekord. Ten zatím drží Litvínovice u Českých Budějovic, kde v roce 1929 naměřili minus 42,2 stupně.
Lukáš Milota, Mirko Kašpar

| Ižurnál
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentářa a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
 Počet diskusních příspěvků: 0
Ekolist.cz je na
sociálních sítích!

Ekolist.cz na Facebooku

Ekolist.cz na Twitteru

Vytvářejte Ekolist.cz
s námi!

Chcete se podílet na vzniku Ekolistu? Napište nám! Můžete nám poslat svůj názor, nebo nám taky můžete poslat ke zveřejnění svou tiskovou zprávu. Anebo u nás můžete publikovat pozvánku na akci, kterou pořádáte.

Zeptejte se!
Rádi odpovíme

Máte nějaký dotaz nebo připomínku k Ekolistu? Napište nám! Tady jsou naše Kontakty. A pokud byste se chtěli zeptat na nějakou radu týkající se života šetrného k životnímu prostředí, můžete využít tento formulář.

Podporujeme
NetMonitor

Ekolist.cz nechává svou čtenost sledovat systémem NetMonitor. Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde. Další informace na webu NetMonitoru.

Podpořte kameníky
v Keni

Koupí dětské hry Kiumbové můžete podpořit ekonomickou samostatnost kameníků v keňské Tabace. Součástí hry jsou v Keni ručně vyřezáváné figurky. Sympatické je, že veškeré příjmy ze hry jsou použity zpátky v Keni.

Kupte si tričko -
podpoříte vodící psy

Koupí trička s originálním obrázkem podpoříte výcvik vodících psů pro nevidomé (autory obrázků jsou umělci jako Tomáš Bím, Adolf Born, Jiří Slíva nebo Eva Šebíková). A kdybyste nechtěli tričko, tak si můžete koupit aspoň tašku:-)

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.