https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/lesy-uzira-i-lykozrout-severskyv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Lesy užírá i lýkožrout severskýv

29.4.2003 | OSTRAVA | Právo
Až třetina lesů v Moravskoslezském kraji je poškozena v důsledku působení nejrůznějších škůdců, hlavně kůrovce smrkového a houby václavky. V poslední době se však negativně projevuje lýkožrout severský, který do zdejších lesů zavítal ze Skandinávie.
 
"Je velmi těžké jej odhalit. Vizuálně je od kůrovce pro laika k nerozeznání, je jen menší. Zatím je odolný proti všem nástrahám, i feromonovým," řekl na tiskové besedě Lesů ČR Josef Kubačka z oblastního inspektorátu Krnov. Lýkožrout severský je podle něj zrádný především tím, že oslabí zdravé stromy a připraví tak živnou půdu pro kůrovce, který dílo zkázy dokoná. Boj proti lýkožroutovi je tak velmi těžký. Navíc je v našich podmínkách schopen žít iv několika generacích. Jeho migraci zřejmě způsobily klimatické změny. Zjistit tohoto škůdce lze podle Kubačky důslednou kontrolou každého stromu. Většinou se totiž usadí v koruně a prvním znakem je, že jehličnan shodí jehličí. Na to by však bylo zapotřebí množství lidí. Jediným způsobem k zamezení jeho šíření je totiž okamžitý výsek poškozených dřevin. Významně jsou škůdci poškozeny lesní porosty v působnosti Lesních správ Opava, Vítkov či Bruntál. Ale ani jinde v kraji není situace o mnoho lepší. Na Opavsku a Vítkovsku je například poškozeno z 86 tisíc metrů krychlových dřevěné hmoty asi 26 tisíc. Lesníci však zatím účinný boj proti tomuto novému druhu neznají. Příznaky v korunách stromů lze totiž někdy zaměnit s vlivy emisí, kdy dochází k obdobnému efektu. Velké škody dělá v kraji také jinak chutná houba václavka. Ta při napadení omezuje dodávku živin a strom prakticky odumírá. Jinde v ČR takové velké působení václavky není. Na rozmnožení této houby měla vliv poměrně značná sucha v 90. letech. Všichni tito škůdci značně snižují ekonomický efekt, který je vytvářen hlavně těžbou dřeva.
reklama

 
Ivan Trnka

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist