https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/lide-nechteji-v-teple-jaderny-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Lidé nechtějí v Teplé jaderný odpad

30.4.2003 | MARIÁNSKÉ LÁZNĚ | MF Dnes
U Teplé na Mariánskolázeňsku možná vznikne skladiště vysoce nebezpečného vyhořelého paliva z českých jaderných elektráren. Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) město zařadila na minulý pátek zveřejněný aktuální seznam jedenácti lokalit, které pro vybudování skladu připadají v úvahu. Proti stavbě u Teplé se ihned postavili představitelé obce i ekologičtí aktivisté. Těm se zvláště nelíbí, že vyhořelé palivo z jaderných elektráren je nebezpečné ještě desítky tisíc let a po tak dlouhou dobu není nikdo schopen zaručit jeho bezproblémové uskladnění.
 
Přestože tepelští radní budou o úložišti jednat až dnes, starosta města Pavel Charvát má předem jasno: „Samozřejmě s tím nesouhlasím. Stejně tak občané. Kdo by to tu chtěl? Nevím ani, proč si vybrali zrovna Tepelsko,“ řekl Charvát. Mluvčí SÚRAO Věra Šumberová však Tepelské zatím uklidňuje. Z jedenácti lokalit bylo vybráno šest, které se nyní budou detailněji zkoumat jako první. Teplá je až v druhé skupině. „Tato místa by připadala v úvahu teprve v případě, že by průzkumy nepotvrdily vhodnost ani jedné ze šesti prvních lokalit,“ uvedla Šumberová. Ta navíc přislíbila, že SÚRAO bude při průzkumu vytypovaných míst s obcemi co nejvíce spolupracovat. „Budou mít přístup ke všem shromažďovaným informacím,“ dodala Šumberová. Na zveřejnění seznamu ihned reagovala některá ekologická hnutí, která dotčeným obcím nabídla odbornou a právní pomoc. „Obce mají oprávněný pocit, že stát hodlá na jejich úkor řešit svůj problém s radioaktivními odpady a bez ptaní jim je uskladnit za humny,“ sdělil Libor Matoušek z Hnutí Duha. „Tisíce generací v místě úložiště budou žít s jeho riziky,“ přidal se Edvard Sequens ze Sdružení Calla. Vyhořelé jaderné palivo se zatím nachází v meziskladu u jaderné elektrárny Dukovany. Konečné úložiště se bude nacházet zhruba pět set metrů pod zemí. Jeho hledání však bude trvat ještě mnoho let, protože sklad musí splňovat velké množství nejrůznějších podmínek. Do roku 2015 chce SÚRAO vybrat dvě nejvhodnější lokality. Teprve o deset let později se rozhodne o definitivním místě, v němž poté vznikne podzemní laboratoř. Stavět se má začít v roce 2050. Do provozu bude sklad uveden v roce 2065. Podle odborníků se vyhořelé palivo může v budoucnu stát cennou surovinou, protože obsahuje prvky schopné uvolnit ještě značné množství energie. Kromě Teplé se na seznamu jako vhodná lokalita objevil také Lubenec, který leží těsně u hranice Karlovarského kraje. Toto místo je dokonce zařazeno mezi šest lokalit, které se budou zkoumat jako první. V Karlovarském kraji už jedno ze čtyř fungujících českých úložišť radioaktivního odpadu je. Nachází se v části bývalého dolu Bratrství v Jáchymově a do provozu bylo uvedeno už v roce 1974. Skladuje se zde však především radioaktivní odpad ze zdravotnictví, tudíž s připravovaným skladem, který by mohl vzniknout u Teplé, se nedá srovnávat. V Jáchymově uložené odpady jsou nebezpečné maximálně tři sta až pět set let. Úložiště by navíc mělo být nejpozději v roce 2010 uzavřeno.
reklama

 
Tomáš Grosser

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist