https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/science-klonovani-lidi-se-nedari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Science: klonování lidí se nedaří

17.4.2003 | PITTSBURGH | Právo
Klonování primátů, a tedy i lidí, se zatím nedaří, protože jejich buňky se při použití techniky osvědčené na zvířatech nedělí, jak je potřeba. Vyplývá to ze studie týmu Geralda Schattena z Univerzity v Pittsburghu zveřejněné v časopise Science. "Současná technika přenosu buněčného jádra, která uspěla u ovce Dolly, je u primátů nepoužitelná," uvedl Schatten, který dál hledá vhodnou metodu.
 
Při reprodukčním klonování krav, prasat, myší, koz či koček odeberou vědci samičce vajíčko, zbaví je jádra - a tím mateřského genového dědictví - a nahradí je DNA z dospělé buňky klonovaného jedince. Elektrickým šokem pak odstartují buněčné dělení. Když jde všechno dobře, vajíčko se změní v embryo a uloží se do dělohy matky. "I to je ale stále nejistá půda: je mnoho předčasných úmrtí a deformací," zdůrazňuje Schatten s tím, že vytvoření Dolly se podařilo po 277 pokusech. Touto metodou se ale ještě nikomu nepodařilo vyklonovat některého primáta. V Pittsburghu uskutečnili pokusy se 724 vajíčky makaků, ze kterých získali jen 33 embryí, ale žádné z nich se dál nevyvíjelo. Při mikroskopickém pozorování byl zjištěn nenormální průběh prvotního dělení buněk. K tomu, aby se buňky správně dělily, se musí nejdřív zdvojit jejich chromozomy. To se při pokusech s klonováním opic nedělo. Podle Schattena správné uspořádání chromozomů ovlivňují proteiny ve vajíčkách, ale ty zřejmě nesmějí být odňaty společně s DNA. Co je potřeba udělat, aby se získaly buňky ke správnému dělení, zatím vědci nevědí, ale hledají dál. Politici ale badatelský zápal vědců příliš nesdílejí. Evropský parlament se před několika dny vyslovil většinou 321 hlasů nejen proti reprodukčnímu klonování, ale i proti vytváření klonů s terapeutickým cílem. "Klonování lidských či zvířecích embryí není povoleno ani k získání orgánů pro transplantace," říká se v rozhodnutí EP. Jediné, co europoslanci připouštějí, je použití lidských embryí k výzkumu.
reklama

 
(DPA, lan)

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist