Jan Piňos "> 71% Čechů chce chránit divočinu. Reakce Hnutí DUHA na dnes zveřejněný výzkum Masarykovy univerzity - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/71-cechu-chce-chranit-divocinu-reakce-hnuti-duha-na-dnes-zverejneny-vyzkum-masarykovy-univerzity
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: 71% Čechů chce chránit divočinu. Reakce Hnutí DUHA na dnes zveřejněný výzkum Masarykovy univerzity

30. července 2015 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Plných 71 procent lidí si myslí, že je potřeba chránit divokou přírodu v České republice. Vyplývá to z právě představeného nového a širokého výzkumu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity o postojích našich obyvatel k ochraně divočiny. Divočinou se rozumí území ponechané přirozenému přírodnímu vývoji.

Divočina pokrývá pouhé tři desetiny procenta území ČR. Podle odborníků by bylo vhodné rozlohu divoké přírody několikanásobně zvětšit. I v průzkumu se největší skupina lidí vyslovila pro to, aby divoké přírodě byl ponechán větší prostor.

Za největší hrozby pro zachování divoké přírody považují lidé nešetrnou těžbu dřeva a zástavbu. Divočina by se podle výzkumu měla chránit především proto, že v ní žijí ohrožené druhy živočichů a rostlin. Lidé podporují výskyt rysů, divokých koní, zubrů a vlků.

Lidé jsou si vědomi také nutných omezení při pohybu divočinou. Kolem 80 % lidí si myslí, že by se v těchto místech neměl rozdělávat oheň a chodit mimo stezky.

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekla:
"Je to výborná zpráva. Češi si cení divočiny a chtějí jí více. Nyní jsou však přírodnímu vývoji ponechány pouhé tři desetiny procenta naší krajiny. Toto území by se mohlo několikanásobně rozšířit ku prospěchu přírody i lidí. Je potřeba hledat nová území, kde dáme přednost divočině, ale zároveň do ní umožníme vstup ohleduplným návštěvníkům."

"Česká divočina, to jsou tisíciletá rašeliniště, pralesy v národních parcích či volně tekoucí řeky, které si mohou vybírat svoji cestu. Anebo vzácní rysi, vlci či orli - divoká zvířata, jež si opět našla domov v naší krajině. Lidské zásahy se tu omezují jen na turistické stezky, přístřešky a další nezbytná zařízení pro výletníky. Nesmí se tu těžit dřevo ani stavět hotely, lanovky, zábavní centra a podobně."

"Sněmovna bude na podzim projednávat vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Podle ní má zabírat většinu území našich národních parků divočina. Chtějí-li se poslanci přiblížit přáním lidí, měli by z novely odstranit například přehnané požadavky na protipožární ochranu či zbytečnou povinnost kácet stromy."


Kontakt:
Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina, 608 283 530, eliska.voznikova@hnutiduha.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Vít Pátek

2.8.2015 21:15
Tolik lidí si chce dělat z rybí polévky zpátky akvárium tak, že ji "ponechají přirozenému vývoji"?? To není moc dobré vysvědčení pro dosavadní výuku přírodovědy na ZŠ a SŠ...
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist