https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesi-chteji-vice-divoke-prirody-ukazal-vyzkum-masarykovy-univerzity
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Katedra environmentálních studií FSS MU Brno: Češi chtějí více divoké přírody, ukázal výzkum Masarykovy univerzity

Nově zveřejněný reprezentativní výzkum provedený na vzorku 2 023 dotazovaných zjišťoval, jak často Češi navštěvují divokou přírodu a co si myslí o její ochraně.
Výzkum Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity se jako první svého druhu zaměřil na podrobné zmapování vztahu Čechů k divoké přírodě, tedy oblastem, kde probíhá přírodní vývoj bez zásahů člověka.

Výsledky ukázaly, že významná část české veřejnosti vnímá tato území pozitivně a podporuje jejich ochranu: celých 71 % souhlasí s tím, že je potřeba chránit divokou přírodu v České republice, nesouhlasí 9 % oslovených, zbylí na to nemají názor. Největší odpovědnost za ochranu divoké přírody přitom podle české veřejnosti nese zejména Ministerstvo životního prostředí, dále národní parky, česká vláda, ekologická sdružení a lesníci.

Ekopsycholog Jan Krajhanzl, vedoucí výzkumného týmu, k tomu doplňuje: „Jednoznačně se ukázalo, že Češi si přejí v České republice více divoké přírody, než jí v současné době je. Zatímco nyní tvoří rozloha přírodních oblastí bez zásahů člověka přibližně 0,3 % českého území , veřejnost jejich rozlohu odhaduje na 10 % – a přála by si navíc ještě 3 % divoké přírody na území České republiky. Výsledky zároveň ukazují, že rozšiřování divoké přírody má u nás širokou podporu – počet příznivců rozšiřování je více než dvakrát vyšší než počet odpůrců.“

Za divokou přírodou v České republice vyráží alespoň jednou ročně 38 % veřejnosti a za zahraniční divokou přírodou 9 %. „Přestože u nás každoročně cestují do divoké přírody jen někteří lidé, tento druh turistiky tu má zajímavý potenciál – ukazuje se totiž, že divočina Čechy láká a má pro ně příchuť něčeho krásného, neznámého, skoro až exotického. Naprostá většina české veřejnosti si podle našich výsledků spojuje divokou přírodu s řadou silných atraktivních prožitků: nejvíce s divokými scenériemi, setkáními se vzácnými zvířaty, výhledy do krajiny a kvetoucími divokými květinami,” dodává sociolog z Masarykovy univerzity Jan Skalík.


Kontakt: PhDr. Jan Krajhanzl, Ph.D., jan.krajhanzl@gmail.com

Více informací o tomto výzkumu najdete na webu: http://humenv.fss.muni.cz/divocina

Výzkum byl realizován v rámci projektu č. EHP-CZ02-OV-1-006-2014 s názvem “Zvyšováním povědomí veřejnosti k lepší ochraně biodiverzity v ČR”, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů 2009-2014

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist