https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalnice-d8-jako-riziko-korupce-ziskala-cesko-nemeckou-cenu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Dálnice D8 jako riziko korupce získala česko-německou cenu

1. února 2017 | Děti Země
Saská televizní stanice MDR vyhrála za reportáž „Miliardy pro dálnici v hrobě“

Cenu Česko-německých žurnalistů za rok 2016 v kategorii „Multimedia DE“ získali redaktoři televizní stanice MDR Arndt Ginzel a Martin Kraushaar, kteří ve své reportáži ze 14. listopadu 2015 s názvem „Milliardengrab Autobahn“ (Miliardy pro dálnici v hrobě) upozornili na vysoké korupční prostředí při přípravě a výstavbě dálnice D8 z Prahy do Drážďan a jedné dálnice ze Saska do Polska. Ceny v šesti kategoriích udělil v neděli 29. ledna 2017 Česko-německý fond budoucnosti ve Veletržním paláci v Praze.

„Byl jsem jejich úspěchem příjemně překvapen, neboť jsem reportáž viděl už asi před dvěma měsíci a svým pojetím má blízko k „naším“ Reportérům ČT. Sice trvá jen čtvrt hodiny, ale přesně popisuje, jak při přípravě dálnice D8 přes České středohoří mělo převahu spíše politické rozhodování, před odborným, takže její trasování a průběh výstavby mohla negativně ovlivnit i korupce,“ říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Česko-německá novinářská cena se uděluje písemným, rozhlasovým a televizním příspěvkům, které přispěly k lepšímu porozumění mezi oběma státy. Zájem o 1. ročník mělo více než 90 nominací. Udílení cen se zúčastnil např. český ministr kultury Daniel Herman a německý ministr zemědělství a spolupředseda Česko-německého diskusního fóra Christian Schmidt. V úvodu vystoupil bývalý český předseda vlády Petr Pithart.

„Úspěch autorů reportáže o dálnici D8 potvrdil, že téma korupce je stále živé a tíživé, neboť obrovské finanční prostředky se ztrácejí také při výstavbě dálnic,“ glosuje úspěch obou reportérů geolog Vladimír Cajz z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, který se vyhlášení cen zúčastnil a který od roku 1995 opakovaně upozorňoval, že schválená trasa dálnice je riziková, protože prochází přes sesuvné území.

Za českou stranu v reportáži kromě Vladimíra Cajze vystupuje ještě Petr Šourek z protikorupční cestovní kanceláře Corrupt tour a Martin Komárek z protikorupčního spolku Oživení. Potíže dálnice D8 se sesuvy ukázala také Česká televize, a to v prosinci 2016 v rámci cyklu Reportéři ČT v díle s názvem Miliardový zářez, dále v dubnu 2014 v cyklu Nedej se v díle s názvem Dálnice v háji a v září 2000 v díle s názvem Dálnice D8.

„Nezákonný výběr koridoru a trasy dálnice D8 přes České středohoří potvrdila stanoviska Ministerstva životního prostředí z roku 1999 a 2012, Nejvyššího kontrolního úřadu z roku 2000 a veřejného ochránce práv z roku 2003 a také tři rozsudky z roku 2012, které zrušily dílčí územní rozhodnutí,“ připomíná ještě Patrik.

Dálnici D8 délky 16,4 km přes České středohoří staví sdružení firem pod vedením firem EUROVIA CS, a. s., a Metrostav, a. s., přičemž původní cena ze září 2007 ve výši 9,9 mld. Kč (bez DPH) se zvýšila na cca 15 mld. Kč (bez DPH) a termín dostavby z prosince 2010 se posunul na 2017-8: předčasné užívání je od 17. 12. 2016.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist