https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-testuje-hracky-z-pvc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace testuje hračky z PVC

23. listopadu 1997 | Greenpeace
Testováním dětských hraček v Praze na Tylově náměstí dnes mezinárodní ekologická organizace Greenpeace pokračovala ve své předvánoční kampani ťHraj si zdravě - nekupuj hračky z PVC!Ť. Testování bylo zdarma nabídnuto všem rodičům, kteří měli zájem zjistit , zda hračky jejich dětí jsou skutečně vyrobeny z PVC či nikoliv.

Už dva měsíce Greenpeace upozorňuje na riziko nebezpečných chemikálií, které se z hraček z měkčeného PVC uvolňují, pokud je děti žvýkají nebo cucají. Tyto látky zvané ftaláty se do PVC přidávají, aby původně křehká hmota získala svoji pružnost a měkkost. Nedávné vědecké výzkumy však prokázaly jejich spojitost s poškozením jater a ledvin, výskytem některých druhů rakoviny a rizikem narušení hormonálního systému. Některé evropské vlády už podnikly konkrétní kroky ke stažení PVC hraček z trhu. Rakousko nedávno oznámilo, že přijme vyhlášku zakazující hračky z PVC už v polovině příštího roku.

Právě nyní, v době předvánoční, se Greenpeace obrací na všechny rodiče, aby uchránili své děti před nebezpečím, které je s ftaláty spojováno a nekupovali jim pod stromeček žádné hračky z PVC. "Kde více bychom měli dbát principu předběžné opatrnosti, ne-li u dětí?" připomněl ing. Čestmír Hrdinka, vedoucí toxické kampaně organizace Greenpeace. "Obracíme se proto na všechny výrobce a prodejce, aby přestali vyrábět a prodávat hračky z PVC. Prvním krokem by mělo být stažení hraček z měkčeného PVC pro děti do 3 let z prodejních pultů."

Problémem někdy bývá, jak hračky z PVC rozeznat od ostatních. Hračky vyrobené z polyvinylchloridu mohou být označeny značkou PVC, u zahraničních výrobků slovem VINYL či znakem "V", nebo také číslicí "3" v malém trojúhelníčku. Většina výrobců však hračky bohužel neoznačuje. V takovémto případě je nejlepší obrátit se přímo na prodejce a požadovat od nich informaci, z čeho je hračka vlastně vyrobena.

"Protože výrobci zpravidla neuvádějí druh použitého materiálu, rozhodli jsme se nabídnout rodičům jednoduchý test," uvedl ing Hrdinka. Přesné analýzy stanovující obsah ftalátů, případně to, zda hračka je či není vyrobena z PVC, jsou velmi drahé. Pro orientační zjištění však lze použít i jednoduchý test založený na reakci mědi a chlóru. Je-li hračka vyrobena z PVC, pak nutně obsahuje chlór, který reaguje s mědí za vzniku chloridu měďnatého. Ten při testu zbarvuje plamen do zelena.

"Jednodušší než hračky testovat, je však riziku předcházet tím, že se budeme hračkám z PVC vyhýbat už při koupi," doporučil rodičům ing. Hrdinka. Greenpeace bude ve svém duhovém autobuse na Tylově náměstí pokračovat v testování hraček i zítra od 10 do 18 hodin. Testování doprovází i výstava na téma Hračky z PVC a jejich riziko pro zdraví dětí.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Čestmír Hrdinka
tel.: 02/24 23 25 11
fax: 02/24 23 25 10
mobil: 0603/414 739

e-mail: Čestmír Hrdinka
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist