https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-zada-prosetrit-zda-cez-neporusuje-atomovy-zakon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace žádá prošetřit, zda ČEZ neporušuje atomový zákon

14. srpna 2000 | Greenpeace
Ekologická organizace Greenpeace se dnes obrátila na Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), aby prošetřil, zda a.s. ČEZ svým jednáním neporušila atomový zákon a neohrožuje jadernou bezpečnost. Podle informací Greenpeace se totiž v jaderné elektrárně Temelín intenzívně pracuje na opravách spádu tzv. impulsního potrubí u prvního reaktorového bloku. Děje se tak však až na základě vnějšího tlaku. Podle nezávislého odborníka, který na problém poukázal, by mohlo chybné spádování impulsního potrubí vést k jaderné havárii.

Podle vyjádření ředitele výstavby JE Temelín ing. Františka Hezoučkého z počátku června tohoto roku byly spády všech impulsních potrubí 1. bloku protokolárně překontrolovány a plně odpovídají jakostním kritériím (1). SÚJB vydal mimo jiné i na základě těchto informací povolení k zavážení paliva. Podle informací Greenpeace se však v současné době opravuje chybný spád tohoto potrubí. Ten by mohl vést k jaderné havárii tím, že v jeho důsledku může dojít k zavzdušnění potrubí a následnému zkreslení sledovaných hodnot procesů v reaktoru a tedy k nerozpoznání varovných signálů.

„Jak je možné, že ČEZ opravuje nyní potrubí, které již bylo zkontrolované a údajně odpovídalo požadavkům jakosti? Jestliže ČEZ svévolně mění sklon potrubí, neporušuje zákon hned v několika ustanoveních a neohrožuje jadernou bezpečnost?“ (2) otázal se dnes ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter. „Pokud ČEZ o problému s potrubím věděl a kvůli stihnutí časových termínů ho zamlčel, je to skandální a protizákonné. Je pravděpodobné, že o problému věděl také SÚJB a přesto klidně vydal povolení k zavezení paliva,“ doplnil Tutter.

Nejdříve byl spád potrubí označen za správný a to bylo potvrzeno i ze strany SÚJB vydáním povolení k zavezení paliva. Poté se teprve začal spád potrubí opravovat. Všechny činnosti a jejich výsledky ovlivňující úroveň jaderné bezpečnosti se musí řádně protokolovat. V případě změny v projektu musí být SÚJB informován a musí vydat povolení ke změně. Jestliže tedy nyní ČEZ započal s opravou spádu potrubí, musel k tomu mít povolení SÚJB. Pokud SÚJB toto povolení vydal, proč to udělal, když byl předtím spád potrubí údajně v souladu s projektovou dokumentací a SÚJB jej potvrdil vydáním povolení k zavážení paliva?

„Ať odpovídal projektové dokumentaci původní nebo opravený spád, vše nasvědčuje tomu, že došlo k porušení zákona,“ prohlásil Tutter. „Tento problém, spolu s dalšími, na které jsme již poukázali, může být pouze vrcholkem ledovce problémů, které jsou v Temelíně nadále utajovány. Zítra se mohou objevit další závažné nedostatky, které ČEZ rovněž dosud popírá. Máme velikou obavu, že jaderná bezpečnost je ohrožena,“ dodal Tutter.


Další informace:

Jiří Tutter,
Greenpeace ČR, tel. 02/24319667, mobil 0604/887 178, fax 02/3112289
e-mail: jiri.tutter@cz.greenpeace.org

 

Poznámka pro redakce:
(1) Citace ze stanoviska ČEZu k materiálu firmy Consus: „Spády všech potrubí 1. bloku byly protokolárně překontrolovány dne 9. 6. 2000 jako součást přípravy zařízení JETE k aktivnímu vyzkoušení. Spády všech potrubí jsou plně ve shodě s projektem Westinghouse Electric Corp. (SREC No.:TEM-2479 z 12. 1. 2000) a plně odpovídají i kriteriím a požadavkům programu zajištění jakosti firmy, která uvedené impulsní linie realizuje, tj. REGULA Praha, a.s. (osvědčení o shodě QADS-10/00 z 9.6.2000 možno doložit).

(2) Zákon č.18/1997 o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů:

§ 9, odst. 1, písmeno f) – Povolení úřadu je třeba k provedení rekonstrukce nebo jiných změn ovlivňujících jadernou bezpečnost, radiační ochranu, fyzickou ochranu a havarijní připravenost jaderného zařízení nebo pracoviště s významným nebo velmi významným zdrojem ionizujícího záření.

§ 16, odst. 1 – Bez předchozího povolení Úřadu nesmějí být provedeny žádné změny zařízení ani jiné technické nebo organizační změny důležité z hlediska zajištění jaderné bezpečnosti, radiační ochrany, fyzické ochrany nebo havarijní připravenosti.

§ 17, odst. 2, písmeno b) - Držitel povolení je povinen předložit Úřadu ke schválení dokumentaci uvedenou v příloze tohoto zákona a programy zabezpečení jakosti podle § 4, odst.7.

§17, odst. 2, písmeno g) – změny dokumentace podle písm. a) až f)

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist