Liliana Geisselreiterová "> Investice do nového kotle na tuhá paliva čeká až půl milionu českých domácností - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/investice-do-noveho-kotle-na-tuha-paliva-ceka-az-pul-milionu-ceskych-domacnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENBRA: Investice do nového kotle na tuhá paliva čeká až půl milionu českých domácností

17. července 2012 | ENBRA
Autor: Liliana Geisselreiterová, tel: 724 264 374
Kvůli zpřísnění norem na provoz a složení emisí čeká majitele starších kotlů na tuhá paliva nutnost investice do modernějších zařízení. Podle odhadu odborníků ze společnosti ENBRA bude muset do dražšího kotle s nižšími emisemi v nadcházejících deseti letech investovat až půl milionu českých domácností. Prodej starších a novým normám nevyhovujících kotlů skončí v roce 2014. O osm let později s nimi již prakticky nebude možné ani topit.
Novela zákona o ochraně ovzduší, která vstoupí v platnost 1. 9. 2012, radikálně změní podmínky provozování domácích kotlů na tuhá paliva. Majitelé starších a novému zákonu již nevyhovujících kotlů se musí připravit na výdaje spojené s revizemi stávajících zařízení. Mnoho domácností si navíc bude muset do roku 2022 pořídit kotel úplně nový. Kotle na tuhá paliva splňující podmínky nižších emisních tříd podle normy ČSN EN 303-5 se od začátku roku 2014 přestanou prodávat.
„Kotle z první a druhé třídy podle příslušné normy, které v současnosti tvoří až tři čtvrtiny všech prodávaných zařízení na českém trhu, již nebude možné od začátku roku 2014 prodávat. Pokud si tedy zákazníci chtějí pořídit levný kotel této třídy a kalkulují s jeho desetiletým provozem, měli by si s jeho koupí pospíšit,“ sdělil Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA. „Kotle těchto emisních tříd bude možné provozovat pouze deset let do roku 2022. Poté bude nutné zakoupit kotel nový, splňující přísnější nároky na účinnost a emise oxidu uhelnatého. Tato situace se týká přibližně půl milionu českých domácností, které provozují stará a normám již nevyhovující topná zařízení,“ dodal Švantner.
Zákon o ochraně ovzduší, jehož cílem je mimo jiné eliminace lokálních znečišťovatelů, přinese v praktické rovině hlavně nutnost průběžných revizí kotlů na tuhá paliva. Zákon se vztahuje na zařízení s výkonem od 10 do 300 kW a teplovodním okruhem, tedy na většinu kotlů na tuhá paliva v českých domácnostech. Od 1. 1. 2017 budou domácnosti povinny na základě požadavku příslušného obecního úřadu tuto revizi předložit, v opačném případě jim bude hrozit pokuta až 20 tisíc Kč. Revize bude nutné absolvovat každé dva roky. Odhadovaná cena revize včetně seřízení kotle je 1500 Kč.
„Ačkoli novela zákona o ochraně ovzduší starší kotle s nízkou účinností a vysokými emisemi přímo nezakáže, prakticky je nebude možné od roku 2022 provozovat. Neprojdou totiž revizemi, a jejich majitelé by tak museli platit vysoké pokuty,“ uvedl Roman Švantner produktový manažer společnosti ENBRA, která se dlouhodobě specializuje na oblast technického zařízení budov. „Díky novému zákonu se podstatně zlepší ovzduší hlavně v menších městech a na vesnicích, které vinou špatných kotlů a nevhodného paliva nejvíce trpí lokálním znečištěním vzduchu. Navíc instalací nových kotlů s vyšší účinností domácnosti uspoří náklady na vytápění,“ doplnil Švantner.

Vybrané změny v souvislosti s novelou zákona o ochraně ovzduší:
Leden 2014 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva splňující podmínky 1. a 2. emisní třídy podle ČSN EN 303-5
Leden 2017 – Povinnost předložit na základě požadavku obecního úřadu revizi domácího kotle na tuhá paliva
Leden 2018 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva 3. emisní třídy podle ČSN EN 303-5
Září 2022 – domácnosti budou mít povinnost prokázat, že jejich kotel splňuje podmínky minimálně 3. emisní třídy podle ČSN EN 303-5. V opačném případě hrozí vysoké pokuty až 50 000 Kč. Prakticky už proto nebude možné kotle nižších emisních tříd provozovat.

O společnosti ENBRA

Firma ENBRA byla založena roku 1991 a od svých počátků až do dnešní doby se profiluje jako klíčový hráč v oblasti technického zařízení budov. Obchodní a zakázkové aktivity společnosti zahrnují mimo jiné také oblast měření spotřeby tepla, indikace dodaného tepla v bytech, rozúčtování nákladů na vytápění, dodávky bojlerů, kotlů, energetické audity budov a mnoho dalšího. Společnost ENBRA provozuje rovněž nejrozsáhlejší síť špičkově vybavených autorizovaných metrologických středisek v ČR a SR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

29.4.2022 17:16
My doma léta topíme plynem, ale teď v poslední době jsem začal zvažovat právě přechod na tuhá paliva. Líbilo by se mi mít krbová kamna. Trochu nevýhoda je ovšem v tom, že bych k nim musel koupit i nový komín. Naštěstí ale komíny jednoprůduchové už dnes nejsou až tak drahou záležitostí. Koukal jsem, že za rozumnou cenu se dá takový komín sehnat třeba tady: https://www.kominycz-eshop.cz/kominy-keramicke/
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist