Mgr. Lubomír Bartoš "> Jarní terénní monitoring lokalit nové divočiny na území pražské Libně, Vysočan a Žižkova byl zahájen - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jarni-terenni-monitoring-lokalit-nove-divociny-na-uzemi-prazske-libne-vysocan-a-zizkova-byl-zahajen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mgr. Lubomír Bartoš: Jarní terénní monitoring lokalit nové divočiny na území pražské Libně, Vysočan a Žižkova byl zahájen

29. dubna 2016 | Mgr. Lubomír Bartoš
Autor: Mgr. Lubomír Bartoš, tel: 607608033
Podle harmonogramu projektu Výzkum lokalit nové divočiny na území Libně, Vysočan a Žižkova byl v průběhu dubna zahájen jarní terénní monitoring lokalit nové divočiny v zájmovém území. Konkrétně v oblasti kolem železniční trati 011 Praha – Kolín na území pražské Libně, Vysočan a Žižkova, v úseku od ulice Prvního pluku po ulici K Žižkovu.
Hlavním cílem projektu je realizace terénních biologických a ekologických průzkumů lokalit nové divočiny na území Libně, Vysočan a Žižkova a návrh vhodných opatření k jejich využívání, správě a případně i managementových zásahů k podpoře zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin a k ochraně jejich biotopů.
A také podpora naplňování cílů Evropské unie (Evropská strategie ochrany biodiverzity), České republiky (Strategie ochrany biologické rozmanitosti České republiky (2005), Státní politika životního prostředí ČR 2012 – 2020) a hl. m. Prahy (Prognóza, koncepce a strategie ochrany přírody a krajiny v Praze) v oblasti ochrany biodiverzity.

Dílčí cíle projektu:

• Inventarizace ohrožených, zvláště chráněných a z přírodovědeckého hlediska významných rostlinných a živočišných druhů na těchto lokalitách.
• Zmapování výskytu nepůvodních invazních druhů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů.
• Zhodnocení biologické kvality a významu těchto lokalit.
• Návrh opatření pro podporu udržitelného využívání lokalit.
• Návrh vhodných a šetrných postupů a způsobů managementu těchto lokalit.
• Seznámení veřejnosti s tématem nové divočiny.

Jedním z očekávaných přínosů projektu je zjištění výskytu ohrožených, zvláště chráněných a z přírodovědeckého hlediska významných druhů rostlin a živočichů na lokalitách nové divočiny na území Libně, Vysočan a Žižkova. Tyto zjištění budou využitelná pro další management a rozhodování o využití těchto lokalit. Případně jako jeden z podkladů jejich možné ochrany.

Dalším přínosem bude návrh vhodných a šetrných postupů a způsobů managementu a využívání, použitelný i pro ostatní podobné lokality na území hl. m. Prahy, ale i celé ČR.
Významným přínosem projektu bude také zvýšení environmentálního a ekologického uvědomění širší veřejnosti, zejména prostřednictvím tiskových zpráv a popularizačního článku na internetových portálech věnovaných životnímu prostředí.

Projekt Výzkum lokalit nové divočiny na území Libně, Vysočan a Žižkova realizuje Mgr. Lubomír Bartoš a trvá od září 2015 do prosince 2016 a je financován z grantových prostředků Hlavního města Prahy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist