Agentura J.L.M. "> Keňa: Země bez elektřiny stagnuje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kena-zeme-bez-elektriny-stagnuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura J.L.M.: Keňa: Země bez elektřiny stagnuje

19. července 2016 | Agentura J.L.M.
Autor: Agentura J.L.M.
Keňa je považována za průmyslově nejvyspělejší zemi východní Afriky, nedávno vzbudilo rozruch objevení nového naleziště ropy v oblasti jezera Turkana a předpokládá se, že v neprobádaných oblastech země mohou existovat další dosud neobjevená naleziště nerostných surovin i ropy. Průmyslový rozvoj země od začátku 80. let minulého století přesto stagnuje. Ekonomický růst brzdí energetická chudoba. Keňská vláda proto přijala program "Go nuclear" a v roce 2027 by země měla mít první jadernou elektrárnu s instalovaným výkonem 1000 MW.

Zatímco v České republice dosahuje instalovaný výkon téměř 22 000 MW na 10 milionů obyvatel, v africké republice o rozloze 582,646 km2 je to zhruba 2 200 MW na cca 45 milionů. Druhá největší populace v rámci zemí Východoafrického společenství (EAC) se rozrůstá asi o milion lidí ročně. Přibližně tři čtvrtiny obyvatel Keni přitom stále nemají přístup k elektrické energii, chybí infrastruktura a civilizovanější oblasti se musejí vyrovnávat s vysokými spotřebitelskými cenami a častými výpadky dodávek. Tradiční řešení - spalování dřeva při vytápění a vaření - situaci ještě zhoršuje. Těžba dřeva negativně ovlivňuje vodní zdroje, navíc ohrožované obdobími sucha, a tím i vodní energetiku.

Vodní elektrárny, které se na celkové výrobě elektřiny podílejí asi 40%, nejsou považovány za spolehlivé a výkyvy ve výrobě někdy vyrovnávají elektrárny tepelné (podíl kolem 30%). Třetím nejvyužívanějším zdrojem v Keni je geotermální energie, jejíž největší potenciál se nachází v oblasti sopečného údolí Rift. Celkově se kapacita geotermálních zdrojů odhaduje na 10.000 MW. Stavba a zprovoznění vysoce výkonných geotermálních elektráren ale vyžaduje značné počáteční investice (hrubým odhadem kolem 250 milionů dolarů). S problémem investic se potýká i rozvoj solární energetiky, pro niž má Keňa díky své poloze na rovníku a dobré průměrné době slunečního záření ideální podmínky, a využity zatím nejsou ani lokality vhodné pro stavbu větrných elektráren.

Vláda pod vedením prezidenta Uhuru Kenyatta si je vědoma toho, že bez dostatku a stabilních dodávek elektrické energie nelze nastartovat a posilovat průmysl a ekonomiku, zajistit hospodářský růst nebo podpořit začínající rozvoj střední třídy. A závisí na nich i zájem zahraničních investorů o možnosti těžby nerostných surovin. Vládní program pro rozvoj energetiky a elektrických sítí s názvem Vize 2030 počítá s navýšením kapacity do roku 2030 na 16.000 MW. Prioritu představuje vedle obnovitelných zdrojů i výstavba tří jaderných elektráren jako ekologického, spolehlivého a stabilního zdroje pro základní zatížení. Přípravou jaderné energetické budoucnosti je pověřena Keňská rada pro elektřinu z jádra (Kenya Nuclear Electricity Board, KNEB), která připravuje potřebnou legislativu a regulační orgán, vytipovává vhodná místa pro jaderný zdroj a vypracovává studii proveditelnosti. Vzdělaná akademická sféra jádro podporuje, zároveň je však trochu skeptická. Jazyk kisvahili nezná žádné fyzikální a technické termíny a získávání odborníků a budoucího personálu je problematické. KNEB proto spolupracuje s univerzitami v USA, Jižní Koreji a Ghaně, kde také studují budoucí keňští odborníci.

Energetický zdroj Instalovaný výkon *
Vodní zdroje 820,6 MW
Termální zdroje 717 MW
Geotermální zdroje 588 MW
Vítr 25.5 MW
Kogenerace 26 MW
Ostatní (isolated grids) 26 MW
* Údaje z března 2015

Zdroje:
http://www.energy.go.ke/index.php
http://www.erc.go.ke/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=435
http://www.nuclear.co.ke/press-release/76-speech-by-h-e-william-ruto-egh-during-presentataion-of-the-intergrated-nuclear-infrastructure-review-report-of-kenya-s-nuclear-power-programme-by-the-iaea-on-21st-april-2016.html
http://www.ids.ac.uk/publication/cost-and-returns-of-renewable-energy-in-sub-saharan-africa-a-comparison-of-kenya-and-ghana
http://www.knbs.or.ke/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=435
http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/kena-zakladni-charakteristika-teritoria-ekonomicky-18134.html


Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist