https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kotva-stahuje-nebezpecne-hracky-z-pvc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: KOTVA stahuje nebezpečné hračky z PVC!

9. listopadu 2000 | Greenpeace
Vedení obchodního domu KOTVA dnes informovalo organizaci Greenpeace, že se rozhodlo s okamžitou platností stáhnout z prodeje nebezpečné hračky z měkčeného PVC (1). KOTVA tak splnila svůj dřívější slib, že ukončí prodej těchto hraček, pokud se prokáže škodlivost v nich obsažených ftalátů. KOTVA se tak stala prvním obchodníkem na českém trhu, který oficiálně ukončil prodej hraček z měkčeného PVC. Zařadila se tak po bok řady významných světových výrobců a prodejců hraček, kteří již dříve přistoupili k dobrovolnému omezení nebezpečných hraček z PVC, aby snížili riziko poškození zdraví dětí (2). Greenpeace doufá, že další významní čeští obchodníci budou příkladu KOTVY následovat a hračky z PVC zmizí z českých obchodů.

„Greenpeace vítá rozhodnutí KOTVY a považuje jej nejen za výzvu ostatním prodejcům hraček, ale také ministrovi zdravotnictví a hlavnímu hygienikovi,“ prohlásil MUDr. Miroslav Šuta koordinátor toxického programu Greenpeace. „Poslední výzkumy totiž jasně ukazují, že hračky vyrobené z měkčeného PVC skýtají vážné důvody k obavám o zdraví dětí. V hračkách jsou přítomny ftaláty, které vyvolávají u laboratorních zvířat rakovinu a celou škálu dalších negativních účinků, jako například atrofii varlat, omezení tvorby spermatu, snížení plodnosti, poškození centrální nervové soustavy nebo leukémii,“ zdůraznil MUDr. Šuta (3).

Bohužel i v předvánoční době je možné u nás nebezpečné hračky z PVC prodávat, a to s oficiálním posvěcením hlavního hygienika. Ministerstvo zdravotnictví ČR sice připravuje vyhlášku, která by měla prodej hraček z PVC obsahujících ftaláty omezit. Ta má ale vstoupit v platnost až 1. ledna 2001 a má se týkat jen malé části hraček pro děti do 3 let věku, které jsou „určeny pro vkládání do úst“. Ministr zdravotnictví MUDr. Bohumil Fišer bohužel na výzvu Greenpeace k okamžitému zákazu nebezpečných hraček doposud nijak nereagoval.

Evropská komise přijala naléhavý zákaz hraček z PVC již 7. prosince 1999 a členské státy EU měly pouhých 10 dnů na uvedení toho zákazu do praxe (4). Je nepochopitelné, že Ministerstvo zdravotnictví ČR potřebuje k aplikaci téhož zákazu více než rok. ČR však nezaostává jen za zeměmi EU. Mezi státy, které už zavedly opatření proti hračkám z PVC patří například i Filipíny, Mexiko či Tunisko a od konce letošního října také Fidži.

Greenpeace před vánocemi apeluje na rodiče, aby dětem hračky z PVC nekupovali a nevystavovali je tak zbytečnému riziku. Problémem však často bývá, jak hračky z PVC rozeznat od ostatních. Hračky vyrobené z polyvinylchloridu mohou být označeny značkou PVC nebo číslicí "3" v malém trojúhelníčku, u zahraničních výrobků slovem VINYL či znakem "V". Velká část výrobců však hračky bohužel neoznačuje, čímž porušuje právo spotřebitelů na informace. V takovém případě Greenpeace doporučuje podezřelé hračky a další produkty raději nekupovat.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta
mobil: 0603/443 140
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Obchodní dům Kotva
Ing. Iva Jirsová (vedoucí marketingu)
tel.: 02/2480 1312
e-mail: iva.jirsova@kotva.cz

Poznámka pro redakce:

(1) Greenpeace má k dispozici příkaz generálního ředitel Kotvy, ing Richarda Harazima: „S okamžitou platností ukládám oddělení hraček, oddělení dětského textilu a kočárků a současně obchodnímu úseku ZASTAVENÍ nákupu a prodeje hraček z PVC obsahující toxické ftaláty.“

(2) Patří k nim například švédský řetězec supermarketů KF, nizozemský Blokker, který vlastní také obchody Bart Smit Toys a Intertoys, americký Toys "R"Us a mnoho dalších, viz: http://www.greenpeace.cz/action/hracky/retailrs.htm

(3) EC´s Scientific Committee on Toxicity, Ecotoxicity and The Environment (CSTEE): Phtalate migration from soft PVC toys and child-care articles - Data made available since the 16th of June 1998, Brussels, 26-27 November 1998
http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/sct/out19_en.html

(4) Dne 7. prosince 1999 vydala Evropská komise poprvé ve své historii tzv. naléhavý zákaz (Emergency ban), který se vztahuje na všechny hračky pro děti do 3. let z měkčeného PVC, jež obsahují ftaláty a jsou svou povahou určeny ke vkládání do úst. (Rozhodnutí Evropské komise 1999/815/EEC) Členské státy Evropské unie měly vloni pouze 10 dnů na to, aby rozhodnutí Komise EU uvedly do praxe.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist