Martin Skalský "> Kralupy si přejí odchod Spolchemie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kralupy-si-preji-odchod-spolchemie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Centrum pro podporu občanů / Kralupy nad Vltavou / Petiční výbor v Kralupech: Kralupy si přejí odchod Spolchemie

Obyvatele Kralup již celý rok trápí provoz, který do města po požáru své továrny v Ústí nad Labem přesunula Spolchemie. Výrobna polyesterů, stojící v těsné blízkosti sídliště V Zátiší, znepříjemňuje život stovkám obyvatel silným chemickým zápachem. Po čtyřech protestních peticích místní občané uvažují o vyvolání referenda. Situace se zdá být neúnosná také vedení města. Po soudní žalobě proti stavebnímu povolení vyzvala kralupská radnice Spolchemii: buď do měsíce nainstaluje kvalitní odlučovací zařízení, nebo bude muset z města pryč.

„Od té doby, co se tu usídlila Spolchemie, prakticky nemůžeme větrat, v noci se kvůli intenzivnímu zápachu nedá spát,“ říká zástupkyně místních občanů Iva Fuková. Lidé si v souvislosti se zápachem stěžují na pálení v krku, pálení očí a bolesti hlavy a bojí se o své zdraví. „Obracíme se už půl roku na radnici, inspekci životního prostředí i hygienickou stanici, ale situace je čím dál horší,“ dodává Fuková. V Kralupech nedávno vznikla již čtvrtá petice, která požaduje odstranění zápachu, nebo odsunutí chemičky jinam. Pod peticemi se celkem shromáždily na dva tisíce podpisů. „Pokud ani čtvrtá petice neuspěje, budeme po radnici žádat vypsání referenda o vymístění Spolchemie z Kralup,“ vysvětluje Fuková.

Oprávněnost obav potvrzuje starosta Kralup Mgr. Pavel Rynt (KAN). „Rada města zaujímala k provozu Spolchemie vždy negativní stanoviska, podali jsme odvolání proti stavebnímu povolení a následně dokonce žalobu ke správnímu soudu. Nesouhlasíme s vyjádřeními státních úřadů, že je zde vše v pořádku, problémy jsou evidentní,“ řekl Rynt. Starosta po nedávném setkání s občany odeslal Spolchemii výzvu, aby ve svém provozu do konce července nainstalovala tzv. katalytické spalování odpadních plynů. „Pokud to chemička neudělá nebo pokud tato technologie neodstraní zápach, podpoříme vyhlášení referenda o vymístění chemičky z města,“ dodal starosta.

„Zatímco dříve jsme dostávali tak deset stížností za měsíc, teď je to deset za den, proti Spolchemii se bouří stovky lidí,“ doplňuje vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Jan Kobera. Podle jeho slov hlásí úřad stížnosti České inspekci životního prostředí, ta však tvrdí, že je všechno v pořádku. „Problém je v tom, že zápach z chemičky uniká nárazově – někdy jednou za hodinu, jindy každých pět minut. Zápach bývá rychlý, během dvaceti minut mizí, jde zřejmě o těkavé látky. Měření takových emisí je složité. Nicméně chemický provoz by nikdy neměl stát tak blízko obytných domů,“ dodává Kobera.

Podle Martina Skalského z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika využila Spolchemie toho, že Kralupy mají zastaralý územní plán. „Areál bývalých Barev a laků je v územním plánu vymezen jako průmyslová zóna bez omezení, ačkoliv v těsné blízkosti stojí obytné domy,“ řekl Skalský. „Lidé si dlouhodobě stěžují na zápach a zdravotní problémy. V provozu jsou skladovány nebezpečné chemické látky, které mohou v případě úniku, havárie nebo požáru ohrozit zdraví lidí. Taková chemická výroba by uvnitř města vůbec být neměla. Kralupské zastupitelstvo by se mělo urychleně zabývat změnou územního plánu.“

=================================================
Přílohy:

Spolchemie v Kralupech

Spolchemie přesunula část své výroby do Kralup po požáru chemických provozů v Ústí nad Labem v roce 2002. Vyhlédla si tehdy z větší části nevyužitý areál bývalého podniku Barvy-laky. V provozu se tehdy nacházely dvě výrobní linky – jedna určená k výrobě akrylátových pryskyřic, druhá pro výrobu polyesterů. Spolchemie nyní na obou linkách vyrábí polyestery, a to ve zkušebním provozu, který má být brzy ukončen a nahrazen provozem běžným. Celková výrobní kapacita obou linek má dosáhnout osmi tisíc tun polyesterů za rok. Do výroby vstupují především kyseliny ftalová a adipová, různé typy glykolů a polyglykolů a styren.

Ačkoliv změna užívání výrobní linky A měla podléhat procesu hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA), veřejné projednání chemické výroby v tomto procesu žádný z kompetentních úřadů nepožadoval a hodnocení se neprovádělo. Pokud by Spolchemie v Kralupech zůstala, do roku 2007 je povinna požádat o vydání integrovaného povolení (IPPC).

Referendum v Ústí

Četné havárie v provozech Spolku pro chemickou a hutní výrobu v poslední době několikrát vyděsily obyvatele Ústí nad Labem. Jen v roce 2004 došlo dvakrát k úniku chlóru, nejhorší byl požár výrobny pryskyřic v roce 2002. Ústecká politická strana Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu zahájilo v květnu 2004 podpisovou akci za vyhlášení referenda. Protože svůj podpis připojilo do poloviny června více než 20% oprávněných voličů, podle zákona je zastupitelstvo města povinno zorganizovat veřejné hlasování. V současné době je pod peticí zhruba deset tisíc podpisů, přičemž k vyhlášení referenda jich stačilo 7.500. Otázka v referendu bude znít: Souhlasíte s tím, aby město Ústí v samostatné působnosti podniklo všechny kroky k vymístění nebezpečných provozů Spolchemie mimo centrum města Ústí?

Kontakty

§ Mgr. Pavel Rynt, starosta Kralup nad Vltavou, tel. 315 739 853
§ Jan Kobera, vedoucí odboru životního prostředí, MÚ Kralupy, tel. 222 739 922
§ Iva Fuková, zástupkyně petičního výboru v Kralupech, tel. 605 707 656

==========================
Petice občanů města za boj proti zápachu

Petice je určena: České inspekci životního prostředí, Odboru životního prostředí Městského úřadu v Kralupech n/Vlt., vedení společnosti Spolchemie, a.s. zástupcům města Kralupy n/Vlt., Krajskému úřadu Středočeského kraje, Ministerstvu životního prostředí ČR

Již dlouhé měsíce je okolí areálu bývalého podniku Barvy a laky a centrum města Kralupy n/Vlt. zamořováno nepříjemným a často nesnesitelným zápachem, který pochází z výroby Spolchemie, a.s. V bezprostřední blízkosti areálu (cca 100m) se nachází bytová zástavba, která je zápachem nejvíce dotčena. Přestože již jedna petice vznikla a bylo napsáno mnoho stížností, zápach neustal a paradoxně je cítit mnohem častěji (prakticky denně). Zápach je tak nepříjemný, že neumožňuje větrat, spát při otevřeném okně a dokonce dráždí oči. Peticí chceme vyjádřit naši nespokojenost a rozhořčení nad tím, že není nikdo schopen zápachu zabránit.

Tato petice vznikla dne 14.6.2004 z podnětu občanů města Kralupy n/Vlt., kteří požadují následující:

§ zajištění výroby tak, aby nedocházelo k únikům toxických a zapáchajících látek, a lidé se tak nemuseli bát o své zdraví
§ v případě opakujícího se úniku toxických a zapáchajících látek do ovzduší zajistit zastavení výroby
§ vypracování informačního systému pro informování veřejnosti v případě úniku nebo nebezpečí při úniku zapáchajících a zdraví škodlivých látek
§ zajištění monitoringu znečištění ovzduší v Kralupech n/Vlt.
§ zpracování zprávy o vlivu na životní prostředí (EIA) pro provoz Spolchemie, a.s. v Kralupech n/Vlt.
§ přísné potrestání toho, kdo je za provoz takto znečišťující ovzduší zodpovědný
§ důkladné prověření nakládání s odpady a odpadními vodami v areálu bývalých Barev a laků, prověření bezpečnosti přepravy nebezpečných látek
§ informování veřejnosti o přijatých opatřeních

Petici sestavila ve spolupráci s nespokojenými občany Iva Fuková, Zátiší 1010, 278 01 Kralupy n/Vlt.
Martin Skalský, tel: 606 168 026

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist