https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-zemedelstvi-milek-diskutoval-se-zastupci-nevladnich-organizaci-a-prizval-je-do-pracovnich-skupin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministr zemědělství Milek diskutoval se zástupci nevládních organizací a přizval je do pracovních skupin

16. února 2018 | MZe ČR
Společná zemědělská politika, Program rozvoje venkova, odškodnění za loňské sucho a Fond těžko pojistitelných rizik. To byla témata setkání ministra zemědělství Jiřího Milka s představiteli téměř desítky nevládních organizací u kulatého stolu.

„Bylo to první společné setkání, na kterém šlo především o to, aby každá nevládní organizace uvedla, jak si představuje spolupráci a zejména, jakými hlavními tématy se chce zabývat. Jejich podněty a připomínky považuji za důležité, protože jde o lidi z praxe, kteří se při své práci potýkají například se složitou administrativou. A právě administrativy se bruselská jednání o tom, jak bude Společná zemědělská politika po roce 2020 vypadat, také týkají. My usilujeme o to, aby nešlo jen o kosmetické změny, ale skutečně o reformu. Takovou, která naše zemědělce tolik nezatíží,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Náměstek pro řízení Sekce pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání Pavel Sekáč informoval o vzniku pracovních skupin, které budou řešit přímé platby a rozvoj venkova. Každá nevládní organizace, která se včerejšího kulatého stolu zúčastnila, v ní bude mít svého zástupce.

Vznik pracovních skupin, které mají začít fungovat v březnu, uvítal předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík s tím, že tato forma spolupráce se osvědčila již při jednáních o znevýhodněných oblastech, takzvaných LFA. Ocenili je i další účastníci jednání, stejně jako setkávání u kulatého stolu.

Pokud jde o Fond těžko pojistitelných rizik, předseda představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) Zdeněk Nekula uvedl, že navrhované řešení je založeno především na dlouhodobé, plánované spolupráci mezi zemědělskými podnikateli a státem. „Znamená to, že by do fondu rovnoměrně přispívali jak zemědělští výrobci, tak stát. Cílem je vytvořit systémový nástroj, který má zmírnit dopady škod vzniklých například v důsledku sucha nebo nadměrných srážek v období sklizně. Tedy v důsledku klimatických jevů, proti kterým není možné se komerčně pojistit,“ uvedl Zdeněk Nekula.

Kulatého stolu se zúčastnili zástupci Agrární komory ČR, Asociace soukromých zemědělců, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, PGRLF, Potravinářské komory ČR, PRO BIO Svazu ekologických zemědělců, Společnosti mladých agrárníků, Svazu marginálních oblastí, Státního zemědělského intervenčního fondu, Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, Zemědělského svazu ČR,

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist