Petra Roubíčková "> Náměstek ministra Vladimír Dolejský při setkání se starosty obcí Mokrsko a Chotilsko potvrdil negativní postoj ministerstva i celé vlády k těžbě zlata - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/namestek-ministra-vladimir-dolejsky-pri-setkani-se-starosty-obci-mokrsko-a-chotilsko-potvrdil-negativni-postoj-ministerstva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Náměstek ministra Vladimír Dolejský při setkání se starosty obcí Mokrsko a Chotilsko potvrdil negativní postoj ministerstva i celé vlády k těžbě zlata

23. dubna 2014 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382
Náměstek ministra a ředitel sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský navštívil obce Mokrsko a Chotilsko a přilehlé oblasti, kde se nacházejí ložiska zlata. V minulosti bylo v těchto místech geologickým průzkumem a propočty zjištěno 130 tun zlata. Nyní tam firma Astur Bohemia, s. r. o., žádá o stanovení průzkumného území Mokrsko pro průzkum zlatých rud na ploše téměř 2 km čtverečních.

Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský se setkal se starostou obce Chotilsko Jiřím Šťástkou a vzájemně si potvrdili negativní stanoviska vůči provádění geologického průzkumu a případné těžbě zlata v oblasti středního Povltaví, na území s dochovaným krajinným rázem, v rekreační oblasti a těsné blízkosti vodní nádrže Slapy.

V prohlášení náměstka ministra v diskusi zaznělo, že Ministerstvo životního prostředí jedná podle programového prohlášení vlády, kde je výslovně uvedeno že „vláda neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata na území ČR“. Ministerstvo životního prostředí se dále řídí zněním Státní surovinové politiky, kde se uvádí, že „zdroje zlata představují rezervu pro eventuální využití v budoucnosti. Toto budoucí využití bude záviset na splnění zákonných, zejména ekologických, požadavků.“ Jako cíl Surovinová politika stanovila „zabezpečit ochranu zásob ložisek zlata a ponechat je jako rezervu pro případné ekologicky příznivé využití budoucími generacemi“. Ministerstvo životního prostředí také v žádném případě neuvažuje o změně horního zákona takovým způsobem, který by opět umožnil úpravu zlatých rud kyanidovým loužením.

Zlaté rudy v okolí Mokrska by musely být většinou těženy obrovským povrchovým jámovým lomem o velikosti severočeského uhelného velkolomu. Zlato je v rudě velmi jemně rozptýleno, bylo by tedy nutné veškerou rudninu pomlít (což by vedlo ke zvýšení prašnosti) a následně upravovat mimo jiné i pomocí kyanidového loužení, což je v ČR při úpravě rud zákonem zakázáno. Ve světě jsou už zkoumány alternativní metody, které ale nejsou zatím k životnímu prostředí o moc vlídnější. Klasické metody úpravy – gravitační a flotace – nejsou pro úpravu zlatých rud z Mokrska dostatečně účinné.

Ani průzkumná hornická díla v Mokrsku a okolí ale neleží ladem. Bývalou průzkumnou štolu Josef v současné době využívá Stavební fakulta ČVUT jako podzemní výukové středisko a centrum experimentální geotechniky, vedené profesorem Jaroslavem Pacovským. Jsou tam prováděny vědecké pokusy, pro které je nezbytné neporušené horninové prostředí hluboko v podzemí.

Závěrem starosta obce Chotilsko Jiří Šťástka pozval všechny přítomné na happening „Dobrá nálada nad zlato“, který v Mokrsku proběhne 3. května.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist