Jan Piňos "> Německo: Budoucí koaliční strany se dohodly na konci spalování uhlí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nemecko-budouci-koalicni-strany-se-dohodly-na-konci-spalovani-uhli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Greenpeace ČR: Německo: Budoucí koaliční strany se dohodly na konci spalování uhlí

8. února 2018 | Hnutí DUHA a Greenpeace ČR
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Němečtí křesťanští a sociální demokraté se dohodli na návrhu koaliční smlouvy nové vlády, který obsahuje i konec spalování uhlí pro výrobu energie v Německu. Konkrétní termín však chybí a bude prý určen v první polovině roku 2019. Celou koaliční smlouvu může ještě zhatit vnitrostranické referendum sociálních demokratů [1].

Hnutí DUHA a Greenpeace vítají tento slibný návrh. Pokud bude konec s uhlím definitivně potvrzen včetně termínu, bude to důležitý impuls i pro modernizaci české energetiky. Ekologické organizace zároveň upozorňují, že Česká republika nedokáže zajistit útlum spalování uhlí (byť by to měla dle Státní energetické koncepce ČR dělat už několik let) a nemá stanoveno, do kdy se uhlí zbaví úplně. Přitom je spalování uhlí hlavní příčinou současného stavu, kdy 60 % lidí v ČR žije v oblastech s překročenými hygienickými limity pro znečištění v ovzduší [2] a 11 tisíc lidí ročně kvůli znečištění předčasně zemře [3]. Zároveň jsme evropským rekordmanem v emisích skleníkových plynů na osobu, které opět pocházejí dominantně z uhlí.

Řešit znečištění ovzduší a utlumovat těžbu a spalování uhlí slíbily před volbami výslovně čtyři politické strany, které mají v Poslanecké sněmovně 122 hlasů [4]. Měly by se tedy dohodnout na účinných řešeních, které ukončí spalování uhlí. Problém je hlavně spalování uhlí v zastaralých a plýtvavých uhelných elektrárnách a domácích kotlích a kamnech.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Odchod Německa od uhlí ještě není definitivní, ale shoda na konci jeho spalování mezi vyjednavači budoucích koaliční stran je důležitým signálem i pro nás. V ČR se stále nedaří zajistit útlum spalování uhlí v elektrárnách ani domácích kotlích. Přitom vypouštíme více skleníkových plynů na osobu než Německo a znečištěním ovzduší u nás trpí více lidí. Česká vláda i několik opozičních stran deklarovaly útlum spalování uhlí, musí se tedy domluvit na konkrétních účinných řešeních."

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
"Uhlí je nejšpinavější možný zdroj energie, který navíc kvůli masivním emisím skleníkových plynů způsobuje změny klimatu. Na Západě proto politici aktivně diskutují o plánu od uhlí odejít, u nás vláda schválila Státní energetickou koncepci, ale neplní její konkrétní úkoly a jen mlčí a čeká, jak se k odklonu od uhlí postaví ČEZ a uhlobaroni Tykač a Křetinský. Když to ale necháme na nich, nikdy se uhlí nezbavíme."


Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org

Poznámky:
[1] https://www.cleanenergywire.org/news/germanys-coalition-negotiators-agree-treaty-promise-coal-exit-date
[2] Zpráva o životním prostředí v České republice v roce 2016: https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/zpravy_o_stavu_zivotniho_prostredi_publikace/$FILE/SOPSZP-Zprava_ZP_CR_2016-20171211.pdf
[3] Air Quality in Europe 2017: https://www.eea.europa.eu//publications/air-quality-in-europe-2017
[4] http://hnutiduha.cz/aktualne/122-hlasu-pro-ciste-ovzdusi-pro-jaderne-subvence-jen-40
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist