http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obstrukcni-sikana-uredniku-krajskeho-uradu-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Tiskové zprávy

Děti Země: Obstrukční šikana úředníků krajského úřadu v Brně

5. srpna 2016 | Děti Země
Děti Země již téměř pět měsíců obětí vrchnostenské svévole Haškova úřadu

Až devět úřednic a úředníků Krajského úřadu Jihomoravského kraje, včetně ředitelky, se muselo spojit, aby zrealizovalo obstrukční šikanózní plán proti pobočnému spolku Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu.

Ten totiž podle práva na informace mj. požádal o zaslání platů šesti z nich a také hejtmana Michala Haška. Ovšem žádosti byly odloženy, neboť se prý neví, kdo je podal. Přitom všech deset žádostí bylo podepsáno elektronicky se zaručeným podpisem, takže žadatel byl snadno identifikovatelný.

„Původně jsme mysleli, že jde o obvyklý fachidiotismus brněnského krajského úřadu, který horlivě předstírá řešení úkolů. Nyní se ale přikláníme k tomu, že větší obětí šikany jsou sami úředníci i s ředitelkou úřadu, neboť zřejmě museli plnit nějaký příkaz politického vedení kraje. Patříme totiž mezi největší kritiky výstavby dálnice D52 na Vídeň přes Mikulov, schválení Zásad územního rozvoje kraje bez posouzení alternativní silniční koncepce a odsunutí železničního nádraží v Brně. A krajské volby se blíží a nervozita, hlavně hejtmana Michala Haška, stoupá,“ domnívá se vedoucí výboru Dětí Země – Klubu za udržitelnou dopravu Miroslav Patrik.

Žádosti byly podávány od února do června 2016 a reakce devíti úřednic a úředníků byly téměř identické: Zaslání výzvy o doložení, který pobočný spolek Dětí Země žádost podal a kdo ho zastupuje. A pak následovalo odložení žádosti. Zcela bylo ignorováno, že žadatel je zřejmý, neboť žádosti byly podepsané elektronickým podpisem.

„Nejvíce je nám líto Pavlíny Krásné a jejího šéfa Romana Heinze z odboru kontrolního a právního, kteří zřejmě pod nějakou citelnou hrozbou nadřízených politiků dokonce ze zoufalství odmítli poslat informace, které si může z internetové stránky krajského úřadu stáhnout každý i bez žádosti,“ popisuje další excesy Patrik. 1) a 2)

Podle něho politické vedení Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Haškem tak ochromilo činnost nejen odboru právního a kontrolního v čele s Romanem Heinzem, řešil čtyři žádosti, ale i odboru kanceláře ředitelky v čele s Martinem Koníčkem, který řešil čtyři žádosti, a ředitelku úřadu Věru Vojáčkovou, která byla nucena zákon o právu na informace porušovat při vyřizování jedné žádosti.

Na nezákonnou šikanu Dětí Země přistoupilo těchto 9 osob: Pavlína Krásná a Radomír Zimek s Romanem Heinzem (odbor kontrolní a právní), Petra Košťálová a Hana Kladivová s Martinem Koníčkem (odbor kanceláře ředitelky), Pavel Kobylka s Rostislavem Snovickým (odbor dopravy) a Věra Vojáčková (ředitelka).

Aby se na tuto šikanu s prvky fachidiotismu a bezmoci mocných na krajském úřadu v Brně v čele s Michalem Haškem nezapomnělo, byl úřad navržen do ankety Zavřeno 2016. Výsledky budou v září. 3)


* * * * * * * * * *


Stručný přehled obsahu deseti žádostí o informace Dětí Země – Klubu za udržitelnou dopravu a kdo je nezákonně odkládal


1. Žádost č. 15/1 = smlouvy o spolupráci se spolkem Asociace nestátních neziskových organizací Jihomoravského kraje a závěrečné zprávy i s finančním vyúčtováním
vyřizuje = Pavlína Krásná
podepisuje = Roman Heinz


2. Žádost č. 15/1 = smlouvy o spolupráci se spolkem Asociace nestátních neziskových organizací Jihomoravského kraje a závěrečné zprávy i s finančním vyúčtováním
vyřizuje = Pavlína Krásná
podepisuje = JUDr. Roman Heinz, Ph.D.


3. Žádost č. 16 = hrubé příjmy za rok 2015 Michala Haška, Romana Heinze a Pavlíny Krásné
vyřizuje = Mgr. Petra Košťálová
podepisuje = Mgr. Martin Koníček


4. Žádost č. 17 = smlouva za vypracování studie o železničním spojení Brna a Přerova a samotná studie
vyřizuje = Mgr. Pavel Kobylka
podepisuje = Ing. Rostislav Snovický


5. Žádost č. 18 = hrubé příjmy za rok 2015 Mgr. Petry Košťálové
vyřizuje = Mgr. Hana Kladivová
podepisuje = Mgr. Martin Koníček


6. Žádost č. 19 = hrubé příjmy za rok 2015 Mgr. Hany Kladivové
vyřizuje = Mgr. Martin Koníček
podepisuje = Mgr. Martin Koníček


7. Žádost č. 21 = hrubé příjmy za rok 2015 Mgr. Pavla Kobylky
vyřizuje = Mgr. Petra Košťálová
podepisuje = Mgr. Martin Koníček


8. Žádost č. 23 = hrubé příjmy za rok 2015 Mgr. Martina Koníčka
vyřizuje = JUDr. Věra Vojáčková, MPA
podepisuje = JUDr. Věra Vojáčková, MPA


9. Žádost č. 25 = Výroční zpráva za rok 2015 o poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb. (web)
vyřizuje = Pavlína Krásná
podepisuje = JUDr. Roman Heinz, Ph.D.


10. Žádost č. 26 = vzor formuláře žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb. (web)
vyřizuje = Pavlína Krásná
podepisuje = JUDr. Roman Heinz, Ph.D. a Mgr. Radomír ZimekMgr. Martin Koníček a JUDr. Věra Vojáčková, MPA ve sdělení o odložení žádosti tvrdí toto:

„Ani elektronický podpis není zárukou skutečnosti, že předmětná osoba zastupuje právnický subjekt, neboť při obnově certifikátu není třeba osobního jednání, žádost se posílá jednoduše e-mailem, podepisuje se ještě platným elektronickým podpisem, přičemž z emailové pošty dz.brno@ecn.cz na služby PostSignum lze dohledat, že původní certifikát byl vydán v roce 2010 a následně již pouze obnovován.“

tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist