https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pocitacove-animace-ukazuji-ze-zvyseni-hladiny-mori-o-jeden-metr-by-zaplavilo-klicove-zemedelske-a-sidelni-oblasti-asie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Počítačové animace ukazují, že zvýšení hladiny moří o jeden metr by zaplavilo klíčové zemědělské a sídelní oblasti Ásie

2. června 1998 | Greenpeace
Severoamerické pevninské ledovce rychle tají v reakci na rychlé stoupání teploty v regionu a budou mít pravděpodobně velký vliv na zvýšení hladiny světových moří. V Bonnu, kde začíná jednání o mezinárodní klimatické konvenci, to dnes prohlásil americký specialista na ledovce Dr. Bruce Molnia, účastník arktické expedice Greenpeace.

Ledovce na severozápadě Severní Ameriky, v oblasti zahrnující Aljašku, Britskou Kolumbii a Yukon, by mohly svou tající ledovcovou vodou v příštím století přispět až 50 procenty ke zvyšování mořské hladiny, uvedl Dr. Molnia, který je členem Amerického geologického výzkumu (US Geological Survey). V posledních třech desetiletích se oblast západní Arktidy oteplovala rapidním tempem jednoho stupně Celsia za deset let, což je několikanásobek světového průměru.

"Tyto ledovce jsou zvláště důležité, protože jde o tzv. ťteplé ledovceŤ, jejichž teplota je blízká bodu tání. To znamená, že i malý nárůst teploty, jaký už dnes pozorujeme v této části Severní Ameriky, se může výrazně projevit ve zvýšení tempa jejich tání," zdůraznil Dr. Molnia.

Expedice Greenpeace vloni navštívila College fjord, Harrimanův fjord a Barry Arm v úžině Prince Williama. Dr. Molnia zjistil, že od jeho poslední návštěvy v roce 1996 zde značný počet ledovců výrazně ustoupil. Části College fjordu jsou dnes už nepřístupné kvůli množství ledu, který se z tajících ledovců uvolňuje.

V minulém roce Greenpeace zdokumentovalo také ústup aljašského Beringova ledovce. Ten od minulého století ustoupil o 10 až 12 km a ztratil 130 km2 své rozlohy. Tempo ústupu a ztenčování se v posledních dvou dekádách dramaticky zrychlilo. Začátkem 90. let ustupovaly některé části Beringova ledovce už o jeden kilometr za rok. V poslednich desetiletích se jeho některé části ztenčily až o 180 metrů, což představuje celou čtvrtinu jeho celkové tloušťky.

Pozorovaný ústup ledovců potvrzuje i nová studie Coloradské univerzity, podle níž se na zvyšování mořské hladiny od roku 1980 podílejí ze všech ledovců nejvíce právě ledovce severoamerické [1]. "Tání ledovců je výrazněší, než jsme si kdy mysleli.... Jsem přesvědčen, že v mechanismu klimatických změn, které pozorujeme, je zjistitelný vliv člověka," cituje spoluautora studie, profesora Marka Meiera tisková zpráva Coloradské univerzity [2].

Mezivládní panel o klimatických změnách (IPCC) předpovídá, že pokud se v atmosféře zdvojnásobí množství skleníkových plynů, pak se v příštím století zvýší hladina moří až o 86 cm a v dalších stoletích o 1,5 i více metrů [2]. Toto zvýšení by šlo z jedné třetiny na vrub tání ledovců a z více než poloviny by bylo způsobeno teplotní roztažností vody v oceánech.

Počítačové animace, které dnes zveřejnilo Greenpeace a které jsou založeny na údajích z US Geological Survey, ukazují, že zvýšení hladiny moří o pouhý jeden metr by zaplavilo klíčové zemědělské a sídelní oblasti Asie, včetně části delty Jang-tse v Číně, většiny delty Mekongu veVietnamu a Kambodži, a rozsáhlých oblastí v Bangladéši.

"Milióny lidí v Ásii, na ostrovech v Tichomoří a v mnoha dalších oblastech včetně Floridy a amerického pobřeží Mexického zálivu budou postiženy zvýšením hladiny moří, pokud průmyslové země nesplní své závazky z klimatické konference v Kjótu a nedohodnou se v blízké budoucnosti na mnohem výraznějším omezení emisí skleníkových plynů," prohlásila členka mezinárodního klimatického týmu Greenpeace Martina Krueger.

"Rovněž Česká republika má na klimatických změnách a globálním oteplování značný podíl," připomněl vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR Ing. Tomáš Nenička. "Co se týče emisí oxidu uhličitého na hlavu, patříme k nejhorším zemím na světě. Po celá léta až do současnosti dotovaly naše vlády spalování fosilních paliv extrémně vysokými částkami. Vládní politika i nadále počítá s dalším zvyšováním emisí skleníkových plynů a nikdo nespěchá s podpisem ani ratifikací Kjótského protokolu. Greenpeace již léta upozorňuje na nutnost mnohem výraznější podpory úspor a obnovitelných zdrojů energie," zdůraznil Nenička.

Tento týden budou v Bonnu pokračovat delegace z více než 150 zemí v jednáních o naplňování Klimatického protokolu z Kjóta 1997 a v přípravě na následující klimatický summit v Buenos Aires.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

Martina Krueger, Greenpeace International, tel.: 00 31-20-523 6203,
Kevin Jardine, Greenpeace Canada, tel.: 00 1-416- 597-8408,
Bruce Molnia, U.S. Geological Survey, tel.: 00 1-703-648-4120


Poznámky:
[1] Mark B. Dyurgerov and Mark F. Meier, 1997. "Year-to-year fluctuations of global mass balance of small glaciers and their contribution to sea-level changes", Arctic and Alpine Research 29(4):392-402.zpět do textu
[2] "World's Glaciers Continue to Shrink According to New CU-Boulder Study", University of Colorado news release, May 26, 1998.zpět do textu
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist