http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prezidentova-klimaticka-kampan-skoncila-fiaskem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Prezidentova klimatická kampaň skončila fiaskem

11. září 2008 | Hnutí Duha
Autor: Vojtěch Kotecký, tel: 604 202 470
Jeho argumenty zabraly jen u 6 % veřejného mínění

Dvouletá kampaň prezidenta Václava Klause u lidí vůbec nezabrala: pouhých 6 % českého veřejného mínění si myslí, že globální změny podnebí nejsou vážný problém, jak prezident tvrdí. Ukázal to nový průzkum Eurobarometr [1].

Domácí veřejné mínění považuje globální změny podnebí za třetí nejvážnější světový problém – vážnější než ekonomickou recesi, války a šíření jaderných zbraní. Lidé odmítají i další důležité body prezidentovy argumentace:

Pouhých 22 % veřejného mínění souhlasí s názorem, že se problém přehání.

Snižování emisí Češi s velkou převahou považují za ekonomický plus: podle 57 % bude mít kladný vliv na hospodářství, s čímž nesouhlasí pouhých 28 %.

Pouhá jedna padesátina veřejného mínění se domnívají, že EU příliš moc usiluje o pokles znečištění. Zároveň 71 % soudí, že česká vláda nedělá dost.

Plán Evropské komise, aby unie do konce příštího desetiletí zajišťovala pětinu energie z obnovitelných zdrojů – větrných a solárních elektráren, energetických plodin a podobně – podporuje 57 % Čechů. Pouze 13 % si myslí, že je příliš ambiciózní.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Šestiprocentní podpora pro prezidentovu kampaň, to není zrovna výsledek hodný mága ovládajícího veřejné mínění, za kterého Klause ledaskdo považuje. Nejenže prezident Čechy nepřesvědčil, že se vědci mýlí a globální změny podnebí jsou fikce. Veřejné mínění je dokonce řadí mezi nejvážnější světové problémy. Také stojí za povšimnutí, že lidé vidí ve snižování exhalací ekonomický přínos a podporují evropský plán rapidního rozvoje zelené energetiky.“


Kontakt:
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz


Poznámky:
[1] Kompletní průzkum: http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_300_full_en.pdf

Vojtěch Kotecký, tel: 604 202 470 tisknout poslat
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist