Jan Piňos "> Prezidentský kandidát, někdejší premiér i pět bývalých ministrů životního prostředí žádá senátory: Vraťte lidem práva! O novele stavebního zákona, která omezuje občanská práva, má Senát rozhodnout pozítří - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prezidentsky-kandidat-nekdejsi-premier-i-pet-byvalych-ministru-zivotniho-prostredi-zada-senatory-vratte-lidem-prava-o
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus a Zelený kruh: Prezidentský kandidát, někdejší premiér i pět bývalých ministrů životního prostředí žádá senátory: Vraťte lidem práva! O novele stavebního zákona, která omezuje občanská práva, má Senát rozhodnout pozítří

Jeden z kandidátů na prezidenta Michal Horáček, bývalý předseda vlády a později i Senátu Petr Pithart či pět někdejších ministrů životního prostředí (Ladislav Miko, Bedřich Moldan, Martin Bursík, Libor Ambrozek a Jan Dusík), senátor Zdeněk Papoušek, právnička Hana Marvanová spolu s dalšími osobnostmi a téměř sedmi tisícovkami občanů a pěti desítkami spolků žádají senátory a senátorky, aby změnili novelu stavebního zákona. Ta totiž ve verzi, kterou navrhli poslanci, vyřazuje občany z rozhodování o zásazích (stavby, těžba, průmyslové činnosti) narušujících jejich okolí. Jejich výroky najdete na občanské výzvě Senátu zde: www.vrattelidemprava.cz

Senát o kontroverzní novele - která měla zkrátit a zjednodušit povolování staveb a místo toho pouze vyřazuje občany z účasti - bude rozhodovat zítra a pozítří. Novela v navržené sněmovní verzi nezkracuje úřední povolování ani o den. Zítra novelu projedná klíčový, garanční výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Ten projedná i návrhy na vrácení práv lidem. Ve středu by o novele mělo podle programu hlasovat plénum Senátu.

Tunel do práv občanů schválený poslanci je největším zásahem do občanských práv po listopadu 1989 a je v rozporu s Ústavou, mezinárodními závazky ČR, programovým prohlášením vlády i dobrou praxí. Byli to totiž právě návrhy občanských spolků, které dosud za 25 let ochránily nesčíslně cenných míst v našich městech i krajině i příznivé životní prostředí.

Někteří senátoři a senátorky z různých politických klubů se už vyslovili pro vrácení práv lidem, tedy nutnost změny zákona. Patří k nim například senátorka Renata Chmelová či senátoři Ladislav Kos, Jiří Dienstbier nebo Zdeněk Papoušek. Ústavně-právní výbor Senátu navrhl celou novelu zamítnout kvůli porušování ústavních práv občanů. Dokonce předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil kritizoval omezení práv veřejnosti jako nepřijatelné.

Vyřazení občanů z rozhodování se do novely dostalo až poslaneckými pozměňovacími návrhy - konkrétně poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD), známého po dlouhá léta např. hájením zájmů stavitelů megaboardů či vodních kanálů. Podporují jej také poslanci spojení s pražskými developery, například František Adámek (ČSSD). Návrh na vyřazení práv občanů odmítl poslanecký klub KDU-ČSL či většina poslanců ČSSD (včetně premiéra Bohuslava Sobotky). Foldynův návrh však prošel Sněmovnou hlavně díky hlasům ANO, TOP09, ODS a KSČM.

Pozice navrhovatelky novely Karly Šlechtové (za ANO) je nejasná. Při projednávání ve sněmovně se postavila proti vládě a Foldynův návrh podpořila. Mystifikovala přitom Sněmovnu tvrzením, že novela práva občanů nekrátí. Nyní v této věci důsledně odkazuje na ministerstvo životního prostředí, které má tunelovaný zákon o ochraně přírody ve své kompetenci. Ministerstvo životního prostředí omezení občanů odmítá a podporuje změnu v Senátu.

Pokud by zákon prošel ve sněmovní podobě a byl definitivně schválen, ztratili by lidé dosavadní možnost připomínkovat prostřednictvím spolků stavby, průmyslové provozy, průzkum a těžbu surovin a další zásahy do přírody, krajiny a životního prostředí ve svém okolí. Podle stanoviska 22 předních českých právních expertů a expertek na stavební a environmentální právo z právnických fakult čtyř českých univerzit by schválení sněmovní verze novely znamenalo "bezprecedentní omezení ochrany zákonnosti v českém správním právu, která jsou v rozporu s ústavním pořádkem ČR." [1]

Výzvu www.vrattelidemprava.cz iniciovaly nevládní organizace sdružené v asociaci Zelený kruh. Lidé se k ní nejen přidávají, ale také se přímo obracejí na senátory a senátorky ve svých volebních obvodech. Připojily se k ní desítky spolků z celé ČR a podepsalo ji zatím přes 6 700 lidí.

Dosavadní právo občanů chránit své prostředí nevedlo k úředním průtahům ani nemohlo definitivně zablokovat výstavbu či jiné činnosti. Spolky byly jen jedním z účastníků povolovacích řízení a konečné slovo měl vždy úřad [2]. Občané naopak ve velkém množství případů přispěli ke zlepšení výsledku tím, že ochránili cenné přírodní hodnoty či zlepšili kvalitu prostředí a života, ať už v celostátním či místním měřítku [3]. K nežádoucím komplikacím povolovacích řízení nevede aktivita občanů, ale nekvalitní projekty předkládané investory a zejména chyby úřadů. Návrh stavební novely v poslanecké verzi neřeší hlavní nedostatky povolování, jak mělo být jeho cílem, jen vyřazuje občany.

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
"Někteří politici tvrdí, že odpovědnost za chyby a průtahy na straně úřadů nesou ti, kdo na ně upozorní. Proto prý stačí umlčet lidi. Skutečným řešením jsou ale jednodušší pravidla a kvalitní úředníci, kteří je budou dodržovat."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Bývalí i současní přední politici se postavili za práva občanů chránit své okolí a přírodu i životní podmínky, která jim poslanci chtějí vzít. Senátoři a senátorky by měli přijmout jednoduché změny, které zajistí, že občanům práva zkrácena nebudou. Měli by poslat zákon zpět do poslanecké sněmovny s jasným vzkazem: Vraťte lidem práva!"


Kontakty:
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Vojtěch Dědek, vedoucí servisu pro občany Frank Bold, 607 558 987, vojtech.dedek@frankbold.org
Hana Chalupská, koordinátorka programu Občanské oko NESEHNUTÍ, 731 181 990, hana@nesehnuti.cz

Poznámky:
[1] https://www.vrattelidemprava.cz/documents/vrattelidemprava.cz_stanovisko_pf.pdf
[2] Podle § 70 se měl až dosud spolek (dříve občanské sdružení), jehož posláním je ochrana přírody a krajiny, právo účastnit všech správních řízení, v nichž mohl být tento zájem dotčen. Spolek přitom samozřejmě neměl v řízení právo veta - k záměru mohl podávat připomínky a proti rozhodnutí se případně odvolat, ale poslední slovo měly příslušné úřady. V případech, kdy šli úředníci viditelně na ruku investorovi, byla však účast veřejnosti poměrně účinnou pojistkou proti zneužívání pravomocí a korupci. Tato pojistka nezávislosti - kromě detailní znalosti věci a vysoké motivace - je rovněž spolu s růstem občansky aktivní společnosti důležitým přínosem pro kvalitu demokracie.
[3] Pomohl například lidem zastavit plány na těžbu zlata na Šumavě v a Mokrsku, zmenšit plánované mamutí drůbežárny na Domažlicku, zastavit nelegální kácení na Šumavě či zachránit před odtěžením vrch Tlustec v Českém středohoří. Umožnil také ochránit aktivně přírodu a životní prostředí místním lidem v tisících malých, celostátně méně atraktivních případů, jako je kácení stromů v krajině a obcích či alejí, ničení rozptýlené zeleně na mezích či pramenů, mokřadů a údolních niv. Ochránil vzácné lesní či luční biotopy či jiná cenná přírodní místa, zabránil otevření nového kamenolomu v sousedství či naopak zasypávání starých malých lůmků se vzácnou květenou či historických dolů se zimovišti netopýrů. Lidé totiž znají své prostředí často lépe než zodpovědné úřady a mají na jeho zachování také větší zájem.
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist