Agáta Jankovská "> SANANIM sdílí na mezinárodním poli pozitivní zkušenosti v oblasti snižování rizik spojených s užíváním drog - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sananim-sdili-na-mezinarodnim-poli-pozitivni-zkusenosti-v-oblasti-snizovani-rizik-spojenych-s-uzivanim-drog
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SANANIM o.s.: SANANIM sdílí na mezinárodním poli pozitivní zkušenosti v oblasti snižování rizik spojených s užíváním drog

5. října 2016 | SANANIM o.s.
Autor: Agáta Jankovská, tel: +420 777 242 823
Běloruská delegace složená ze zástupců státních a nestátních organizací působících v oblasti drogové prevence a léčby navštívila Českou republiku s cílem získat zkušenosti týkající se drogové politiky. Pracovní cestu pro delegaci organizuje nezisková organizace SANANIM z.ú., která je v ČR jedním z nejstarších a dnes i největších nestátních poskytovatelů služeb v oblasti prevence, péče a léčby závislostí na nealkoholových drogách.

Součástí programu delegace je setkání se státními institucemi (například s Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky, Národním monitorovacím střediskem pro drogy a drogové závislosti), službami neziskových organizací (např. s nízkoprahovými zařízeními SANANIM), adiktologickými službami (např. s Klinikou adiktologie 1. LF UK) a akademickou sférou. Program probíhá od 3. do 5. října.

„Českou republiku jsme si vybrali proto, že ji vnímáme jako nejúspěšnější zemi z bývalého východního bloku, co se týče programů na snižování zdravotních a sociálních rizik spojených s užíváním drog (tzv. harm reduction programů),“ říká Natalia Podogova, konzultantka pro styk s vládou organizace EHRN (Eurasian Harm Reduction Network). „Ačkoliv tyto programy mají i v ČR své problémy, zejména v oblasti financování, které je postavené na roční bázi bez dlouhodobějšího rámce, z pohledu Běloruska vypadají dokonalé. Bělorusko dnes začíná programy snižování rizik podporovat a právě stojí před velkým úkolem: integrovat je do veřejného zdravotního systému. Přijeli jsme se poučit, jak vládní podpora v ČR funguje, jak je řešeno financování a jak vypadá celkové schéma drogové politiky.“

SANANIM je členem EHRN (Eurasian Harm Reduction Network), kontinuálně spolupracuje s organizací i jejími členy na vybraných projektech.

„Tématem třídenní pracovní cesty běloruské delgace je struktura drogové politiky – financování drogových služeb, systém protidrogové sítě, programy zaměřené na snižování rizik a jejich efektivita,“ vysvětluje Jiří Richter, ředitel SANANIM z.ú. „Pro ČR je velké štěstí, že zde drogová politika byla definovaná už na začátku 90. let a intervenční programy jsou u nás funkční. Jen pro příklad: v našich terénních programech a kontaktních centrech jsme denně v kontaktu s téměř 300 uživateli drog, vyměníme(!) denně 3500 stříkaček, ročně odhalíme kolem 80 případů žloutenky typu C, kolem 20 případů syfilis a několik případů HIV. I díky tomu je u nás mezi uživateli drog pouze kolem 1 % HIV pozitivních osob, zatímco v Bělorusku je to 20 – 30 %. Zátěž pro společnost a riziko dalšího šíření jsou v tomto případě nesrovnatelné. Jsme rádi, že se o své zkušenosti můžeme podělit, protože přeci jen žijeme v jednom prostoru – hranice se stírají a volný pohyb přináší nejen to pozitivní, ale i negativní. Už přes dvacet let je naším cílem rizika minimalizovat.“

Pracovní setkání s obdobným zaměřením, tentokrát pro gruzínskou delegaci, je naplánováno na listopad tohoto roku, výhledově připravuje SANANIM i program pro delegaci z Tádžikistánu.

SANANIM je v ČR jedním z nejstarších a dnes i největších nestátních poskytovatelů služeb v oblasti prevence, péče a léčby závislostí na nealkoholových drogách. V současné době provozuje dvanáct hlavních zařízení a realizuje řadu rozšiřujících a doplňujících projektů či programů. Mezi nejvýznamnější patří telematické poradenské a informační služby (Drogová poradna, Internetová léčebná intervence, Alkotest aj.), program pro práci se specifickými skupinami a program pro matky s dětmi. Další projekty se zaměřují především na vzdělávání, primární prevenci, publikační činnost a zahraniční spolupráci. Významné jsou i všechny aktivity realizované v rámci samostatného právního subjektu (zřízeného a stoprocentně vlastněného SANANIMem) – SANANIM Charity Services, s. r. o., (Café Therapy, U Karáska) i servisních organizací SANANIM SOS, s. r. o., (externí vzdělávání) a SANANIM 4D, o. p. s. Činnost organizace dnes zabezpečuje přes 134 stálých zaměstnanců a 15 externistů.
Agáta Jankovská, tel: 420 777 242 823
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist